Податкова реформа, запропонована Мінфіном, погіршить бізнес-клімат – Перша шпальта

19 вересня 2015, 15:17
Програма Перша шпальта, чиїм партнером виступає НВ, розповіла про негативний ефект, який принесе податкова реформа Мінфіну, якщо вона буде прийнята в нинішньому вигляді

"Він не побудований на принципах ліберальності, на засадах розвитку підприємництва. Він побудований на принципах компенсаторів". – каже Богданова.Богданова відзначає, що вже зараз за рахунок безпрецедентного посилення тиску на бізнес з боку Державної фіскальної служби, Мінфін перевиконує план зборів податків.

Відео дня

"Взагалі якась цікава склалася ситуація, що при зниженні ВВП у 16%, при зниженні загальних показників промисловості в межах 20%, обвалі експорту до 35% у нас за результатами 7 місяців 2015 року йде перевиконання бюджету за податками і зібрано більш ніж на 25 мільярдів більше", — говорить експерт.

За її словами, головне джерело цих коштів те, що податкова не відшкодовує ПДВ експортерам, яким повинна відшкодовувати, а також незаконно нараховує бізнесу податки і штрафи, які не має права нараховувати.

"ПДВ став товаром, ним торгують і відшкодовують в основному за хабарі або зовсім не віддають", - пояснює Богданова. Інша проблема — це несправедливе нарахування штрафів платникам податків податківцями і переслідування бізнесу з метою вимагання хабарів податковою поліцією.

З нею погоджується і бізнес-обмудсмен з відносин з фіскальними органами Тарас Качка. "Дійсно, сьогодні дуже багато скарг надходить, що під час перевірок оцінюється господарська діяльність підприємств. Як відбуваються донарахування. Приклади, які зібрались за останні кілька тижнів, не потрапляють у звичайну логіку нормального мислення, це питання навіть не складності податкового законодавства. Ми стикаємося з тим, що у нас суперечка відбувається на рівні того, що податківці називають біле чорним", - каже Качка.

"Без вирішення питань які призводять до фантастичних цифр донарахувань, ми навряд чи вирішимо питання потенційної корупції. До бізнесу приходять і кажуть, що зараз випишуть штраф з десятьма мільйонами гривень на донарахування, а ви потім довго будете позиватися до суду і доводити свою правоту, або дайте хабар", - додає він.

Богданова також розкритикувала нову систему електронного адміністрування ПДВ, яка, по суті, змушує бізнес платити податкові аванси, і сильно погіршує фінансові показники підприємців. За словами головного експерта-економіста Реанімаційного пакету реформ Володимира Дубровського, головний мінус податкової реформи у тому, що він не скасовує нову систему адміністрування ПДВ, і не знижує загальне податкове навантаження на бізнес.

"Я хочу підкреслити, що реформа – це зміна правил гри, зміна відносин. Так от реформи тут немає. Ніякої зміни відносин між платниками та податківцями не передбачається. Не передбачається зниження корупційних чинників. Самі корупційні чинники – це адміністрування ПДВ, податок на прибуток підприємств – вони залишаються", - говорить Дубровський.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ще один мінус податкової реформи від Мінфіну – це, по суті, скасування спрощеної системи оподаткування, яку пропонує Мінфін. "Спрощена система оподаткування була єдиною не корупційною системою, яка дозволяла бізнесу розвиватися і працювати дрібним і середнім підприємцям. Вона створювала самозайнятість в країні і позбавляла державу від виплат соціальної допомоги. І тепер її прибирають", - констатує Дубровський.

Також у програмі - інтерв'ю бізнес-омбудсмена Альгірдаса Шемети, який розповідає про зростання скарг на дії Державної фіскальної служби в геометричній прогресії, а також інтерв'ю глави представництва МВФ Жерома Ваше. Останній заперечує, що МВФ нібито чинить тиск на уряд з тим, щоб він підвищував податки та не проводив справжньої лібералізації фіскального законодавства.

Кардинал Католицької церкви Любомир Гузар розмірковує про те, коли Україна вийде з політичної та економічної кризи. А письменник Густав Водичка іронізує на тему, що має зробити держава, щоб поліпшити інвест-клімат.

Показати ще новини
Радіо НВ
X