План Б. Екс-глава Київстару запропонував, як позбутися ФОП

4 березня 2019, 11:13

Україні потрібно внести зміни до законодавства, які передбачають щорічне збільшення податку для фізичних осіб-підприємців (ФОП) на 2%.

Про це екс-президент компанії Київстар Петро Чернишов написав у колонці, яка опублікована в журналі НВ від 28 лютого.

На його думку, краще, щоб ФОП "померли самі, за правилами ринку, а не за декретом" Міністерства соціальної політики.

Відео дня

"IT-бізнес дуже гнучкий: перевезти компанію в Польщу або Німеччину відносно нескладно. Тільки якщо така фірма переїжджає, то з Україною вона вже ніколи не буде пов'язана. Кажуть, якщо не ліквідувати ФОП зараз, то IT-індустрія виросте і її лобі стане таким величезним, що його потім не перемогти. А значить, ФОП залишаться надовго. Вау! Люди реально побоюються того, що IT-індустрія стане дуже великою? Так, може, нехай у нас краще буде величезна IT-лобі, ніж незламні агробарони, видобувні та переробні компанії, ну або лобі Роттердам+?" - зазначив Чернишов.

Він додав, що "схеми з ФОП в IТ помруть самі". На думку екс-глави Київстару, це станеться, коли IT-бізнесу або його клієнтам потрібно буде продати акції або отримати кредит від пристойних інвесторів і/або банків, так як "на Заході взяти гроші можна лише при наявності зрозумілої для інвесторів структури компанії".

"Ще ФОП можуть раптово померти через комплаєнс - правила і могутні інструментив контролю в корпораціях. Іншими словами, коли великий американський бізнес раптом зрозуміє, що дає замовлення або купує продукт ніби як у великої IT-компанії в Україні, а виконують його сотні якихось людей, за діяльність яких ніхто відповідальності не несе, компанії доведеться вибирати між ФОП та клієнтом", - додав Чернишов.

На його думку, щоб "наблизити світле технологічне майбутнє" потрібно збільшувати податки на споживання і конкуренцію, а також знижувати витрати держави і податкову нерівність.

"А де ж гроші на все це? Вони є. Потрібно ліквідувати дірки і схеми на митниці, махінації з ПДВ, скоротити масштаби оплати роботи в конвертах", - написав він.

Все це принесе в бюджет куди більше, ніж боротьба з ФОП, вважає Чернишов.

"У вас може виникнути питання: що все-таки робити з ФОП, які не IТ? Мій рецепт простий: нічого не чіпати. Але як план Б прийняти закон про те, що податок з ФОП (який зараз 5%) щорічно буде зростати на 2%. І тоді через п'ять років ФОП стане безглуздим. До цього моменту завершаться реформи (як нам обіцяють) і з'явиться справедлива економіка і трансформація пройде природним шляхом. Без жертв і потрясінь", - резюмував екс-глава Київстару.

Як відомо, бізнес, підписуючи цивільно-правовий договір з ФОП, звільняється від сплати 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівників.

А ФОП 3-ї групи на спрощеній системі оподаткування сплачує до держбюджету тільки 5% від отриманих грошей і мінімальний місячний соціальний внесок (918 грн на лютий 2019 року).

У Мінсоцполітики розробили проект закону, який забороняє використання цивільних взаємовідносин підприємств та ФОП замість їх працевлаштування. Пропонується внести до Кодексу законів про працю статтю, де вказані 7 ознак наявності трудових відносин між юрособою та ФОП.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив 26 лютого, що питання щодо законопроекту про ФОП закрито.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X