Відмова США запровадити нові санкції проти Північного потоку-2 — це подарунок Байдена Путіну — WSJ
Президент США Джо Байден жорстко відгукувався про главу Кремля Володимира Путіна, але дії його адміністрації, зокрема рішення не запроваджувати нові санкції проти Північного потоку-2, викликають занепокоєння, пише газета Wall Street Journal.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв на слуханнях в Конгресі перед призначенням на цей пост, що «сповнений рішучості зробити все, що в наших силах», щоб зупинити проєкт з будівництва російського газогону, але виявилося, що це не зовсім так. Хоча адміністрація Байдена хоче ввести санкції проти суден, які завершують будівництво Північного потоку-2, але компанії Nord Stream 2 AG і її генеральному директору Маттіасу Варнігу, колишньому співробітникові Штазі, санкції не загрожують. Вашингтон визнає, що, згідно з санкційним законодавством, вони повинні були б потрапити під обмеження, але санкції не будуть введені в ім'я національних інтересів США. WSJ зазначає, що раніше через аналогічні кроки ЗМІ приписували Трампу роботу в інтересах Росії.
Газета пише, що Байден не хоче нашкодити відносинам США з Німеччиною, яка рішуче підтримує будівництво трубопроводу, але в Штатах проєкт критикують як демократи, так і республіканці. Крім того, в квітні Європейський парламент закликав його зупинити. «Німці зобов’язані уникати руйнування відносин з Вашингтоном і іншою частиною [європейського] континенту», — йдеться в статті.
WSJ підкреслює, що через газопровід буде поставлятися дешевий газ, але він посилить залежність Європи від Росії. «Це геополітичне зловживання службовим становищем, враховуючи загрозу, яку несе ревізіоністська зовнішня політика Москви. Це також економічна винагорода Путіну, який продовжує розправлятися з дисидентами, тримає у в’язниці Олексія Навального і загрожує суверенітету своїх сусідів. Саме тому такі країни, як Польща, готові платити більше, щоб уникнути поставок російського газу, навіть якщо вони значно менш багаті, ніж Німеччина», — йдеться в статті.
Газета нагадує, що відразу після вступу на посаду Байден заблокував будівництво нафтопроводу Keystone XL, що підвищив би енергетичну безпеку США. «До трубопроводу, що збільшує вплив і доходи Росії, він відноситься краще, ніж поставився до трубопроводу, який посилював би вплив американський», — резюмує WSJ.
19 травня в Держдепі США підтвердили, що не оголошуватимуть санкції проти компанії Nord Stream 2 AG, відповідальної за будівництво газопроводу Північний потік-2, і її керівника Маттіаса Варніга. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що відмова від цих санкцій «відповідає національним інтересам» США. При цьому голова американського зовнішньополітичного відомства підкреслив, що США «продовжать протидіяти завершенню цього проєкту».
Північний потік-2 — газопровід з Росії до Німеччини через Балтійське море довжиною 1234 км. За даними Nord Stream 2 AG, будівництво завершено на 95%.
Після того, як США в грудні 2019 року ввели санкції проти іноземних операторів суден-трубоукладальників Північного потоку-2, роботи з будівництва газопроводу не велися близько року.
6 лютого 2021-го Росія відновила прокладку труб Північного потоку-2 в Данії через 413 днів після зупинки робіт. На початку травня будівництво призупинили після того, як німецькі екологи подали позов до суду.
Україна вважає Північний потік-2 політичним проєктом, який потрібен Росії для того, щоб припинити транзит газу до Євросоюзу через українську газотранспортну систему. Президент США Джо Байден в січні назвав Північний потік-2 «поганою угодою» для Європи. У той же час Німеччина лобіює будівництво газопроводу.
