Україна може втрачати $1,5 млрд щороку після запуску Північного потоку-2 — Милованов

23 липня 2021, 23:44

Україна може втрачати 1,5 млрд доларів на рік після запуску газопроводу Північний потік-2. Про це заявив радник голови Офісу президента, президент Київської школи економіки Тимофій Милованов в ефірі телеканалу Дом.

Раніше таку цифру називав міністр фінансів Сергій Марченко.

«Зараз у нас є контракт на кілька років із транзиту газу — до 2024 року. Питання в тому, що станеться після 2024 року. Адже 2024-й — це не так далеко. І я згоден з міністром фінансів в оцінці — у нас будуть від цього втрати. $1,5 млрд — це немало. Якщо порівняємо з ВВП України — він близько $150-180 млрд, залежно від курсу валют, то 1,5 мільярди — це 1%. Це багато», - сказав Милованов.

Відео дня

За словами радника голови ОП, Україна має розвивати економіку, вести зовнішню політику і намагатися отримати максимально вигідні економічні умови, щоб втрати були не такими значними.

«Водночас, як то кажуть, немає лиха без добра. Елементи добра у тому, що ми будемо економічно більш незалежні від Росії. Вона спалює дедалі більше мостів — і політичних, й економічних», - додав він.

Раніше голова НАК Нафтогаз Юрій Вітренко заявив, що компанія сподівається на переговори з європейськими компаніями з бронювання потужностей ГТС України для збереження українського транзитного маршруту.

За словами Вітренка, після запуску Північного потоку-2 Газпром зможе відмовитись від зобов'язань транзиту газу через Україну після 2024 року, навіть якщо вони будуть на нього покладені, посилаючись на надлишок транзитних потужностей.

Голова правління Газпрому Олексій Міллер 22 липня заявив, що Газпром готовий продовжити транзит газу через Україну після 2024 року, «виходячи з економічної доцільності та технічного стану української газотранспортної системи», а питання нових обсягів закупівель газу з Росії для транзиту необхідно вирішувати на ринкових умовах і за ринковими цінами.

21 липня США і Німеччина опублікували текст угоди щодо Північного потоку-2. Згідно з документом, вони сприятимуть залученню інвестицій на суму 1 млрд доларів у «зелений фонд» для розвитку відновлюваних джерел енергії в Україні. Німеччина внесе до фонду перші 175 млн доларів.

Німеччина також зобов'язалась використовувати всі доступні їй засоби впливу для продовження транзитного контракту між Україною і Росією на строк до 10 років. Переговори мають розпочатись до 1 вересня.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що Україна офіційно ініціювала консультації з Єврокомісією і Німеччиною з приводу Північного потоку-2.

За даними Nord Stream 2 AG, газопровід побудовано на 98%. Будівництво мають завершити в серпні.

Слухайте подкаст на цю тему

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X