«Як післяматчеві пенальті». Кулеба заявив, що Україна не веде переговорів про компенсації за Північний потік-2, але готова до них
Україна не веде офіційних перемовин щодо компенсацій за втрату доходів від транизиту в результаті запуску газопроводу Північний потік-2, але, «якщо до цього дійде мова», буде виходити з питань безпеки та забезпечення виконання домовленостей.
Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив на форумі «Україна 30. Міжнародна політика».
«Це, знаєте, якби перед футбольним матчем вас запитали: „Чи готові ви на післяматчеву серію пенальті?“. Безумовно, ви хочете перемогти в основний час і це ваша мета, але як людина розумна ви підготуєте своїх футболістів до післяматчевих пенальті. Так і з Північним потоком-2. Ми працюємо абсолютно за „планом А“ і не ведемо офіційних перемовин щодо компенсацій. Але, тримаючи в голові можливість „післяматчевої серії пенальті“, ми сформували два принципи, з якими можемо розмовляти про компенсації, якщо до цього дійде мова», — сказав Кулеба.
Він додав, що йдеться про те, як буде гарантуватися безпека України, а також про забезпечення виконання домовленостей.
«Тому що можна з Росією домовитися і може навіть Німеччина щось гарантувати у цих домовленостях, але як змусити Росію дотримуватися домовленостей — це велике питання, на яке немає відповіді», — заявив міністр.
Північний потік-2 — газопровід з Росії до Німеччини через Балтійське море довжиною 1 234 км. Після того як США в грудні 2019 року запровадили санкції проти іноземних операторів суден-трубоукладачів Північного потоку-2, роботи з будівництва газопроводу не велися близько року і були відновлені наприкінці 2020-го.
4 червня 2021 року президент РФ Володимир Путін оголосив, що прокладення труб першої нитки газопроводу Північний потік-2 завершено, а другу нитку газопроводу добудують через два місяці. За словами президента РФ, Газпром готовий до заповнення трубопроводу газом.
10 червня компанія-оператор Nord Stream-2 AG підтвердила, що будівництво морської частини першої нитки газопроводу технічно завершено, а 11 червня почалася підготовка до закачування газу.
19 травня в Держдепі США заявили, що не вводитимуть санкції проти компанії Nord Stream 2 AG, відповідальної за будівництво газопроводу Північний потік-2, і її керівника Маттіаса Варніга.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що відмова від цих санкцій «відповідає національним інтересам» країни. При цьому він наголосив, що США «продовжать протидіяти завершенню цього проєкту» і можуть запровадити санкції проти компанії, якщо це знадобиться.
Так, США запровадили санкції проти чотирьох російських компаній і 13 суден, пов’язаних з будівництвом газопроводу Північний потік-2.