Польський антимонопольний регулятор оштрафував Газпром на $7,6 млрд і зобов’язав припинити контракти з фінансування Північного потоку-2

7 жовтня 2020, 11:32

Польський антимонопольний регулятор UOKiK наклав на Газпром і ще п’ять компаній, які беруть участь в будівництві газопроводу Північний потік 2, максимальні штрафи — $7,6 млрд і $61 млн відповідно, за будівництво газопроводу без його згоди.

Про це повідомляється на сайті польського відомства.

«Голова польського антимонопольного відомства (UOKiK) Томаш Хрустни наклав штраф на Газпром в розмірі понад 29 мільярдів злотих і штраф понад 234 мільйонів злотих на п’ять інших компаній, що беруть участь в будівництві газопроводу — це наслідок відсутності згоди на Північний потік-2. За рішенням голови UOKiK, суб'єкти зобов’язані розірвати угоди, укладені з метою фінансування газопроводу Північний потік-2», — йдеться в повідомленні.

Відео дня

У відомстві додали, що завершили розслідування щодо компанії, відповідальної за будівництво і експлуатацію газопроводу Північний потік-2 без необхідної на те згоди голови UOKiK. Два роки тому у цій справі були пред'явлені звинувачення шести компаніям: російському Газпрому, французькій Engie Energy, німецькій Uniper, австрійській OMV, голландськo-британській Shell і німецькій Wintershall.

Відзначається, що в 2017 році, незважаючи на відсутність згоди на створення спільного підприємства, шість компаній-учасників консорціуму Північний потік-1 уклали ряд угод про фінансування Північного потоку-2.

«Менш ніж через рік після того, як голова UOKiK висунув серйозні заперечення щодо концентрації, Газпром підписав з п'ятьма західноєвропейськими енергетичними концернами угоди щодо газопроводу Північний потік-2. Згідно з ними, половина вартості будівництва газопроводу, загальна вартість якого оцінюється в 9,5 млрд євро, мала фінансуватися саме цими п'ятьма концернами - по 950 млн євро кожен. Другу половину повинен був профінансувати Газпром. Ті ж суб'єкти, які відповідно до чинного в Польщі законодавства, що захищає конкуренцію, раніше запитували у нас згоду і її від нас не отримали, стали сторонами угод про фінансування. При цьому рівень їх фінансового залучення залишився аналогічним, а умови фінансування були визначені таким чином, щоб отримати частку в Північним потоці-2 на більш пізньому етапі проєкту. Єдиним і загальним для всіх учасників концентрації є також інтерес, який супроводжує реалізацію проєкту», - пояснив Томаш Хрустни.

На думку голови UOKiK, ці дії були зроблені в якості обхідного маневру з метою уникнення необхідності отримання згоди UOKiK на створення компанії, яка фінансує будівництво газопроводу.

«Якби проєкт був тільки фінансовим, то Газпром спокійно міг би отримати фінансування від уряду РФ або від комерційних банків, можливо, зміг би реалізувати його самостійно. Слід підкреслити, що діяльність як фінансової установи не відноситься до основної діяльності жодного з інших учасників концентрації. Перш за все, Uniper, Engie, OMV, Shell і Wintershall є клієнтами, а іноді і конкурентами Газпрому на ринку газу. Фінансування спільного підприємства, яке здійснюється учасниками ринку газу, а не фінансовими інститутами, свідчить про виникнення загальних економічних інтересів між усіма цими суб'єктами. Без участі цих суб'єктів Північний потік-2 не зміг би функціонувати і вести проєкт будівництва газопроводу в рамках Європейського Союзу і, тому, швидше за все, він взагалі не був би створений», - додав Хрустни.

Голова UOKiK вважає, що компанії ніколи не відмовлялися від наміру проведення концентрації, вони просто реалізували його в іншій формі. Жоден з підприємців не повідомив про ці дії польському антимонопольному управлінню, нехтуючи, тим самим, законами, що діють в Польщі, тотожними діючим законам Європейського Союзу, йдеться в повідомленні. У UOKiK підкреслили, що реалізація проєкту порушує законодавство і принципи чесної конкуренції, а також призведе до посилення залежності споживачів газу на внутрішньому ринку від одного постачальника - Газпрому.

«Компанії, які фінансують газопровід діяли навмисно, тому вони були покарані максимальними фінансовими санкціями, які складають в кожному випадку по 10% відсотків їх річного обороту», - повідомили в UOKiK.

Газпром оштрафований на 29,076 млрд злотих, Еngie Energy - на 55,5 млн злотих, Uniper - на 29,9 млн злотих, OMV - на 87,7 млн злотих, Shell - на 30,2 млн злотих, Wintershall - на 30,79 млн злотих.

Також голова UOKiK наказав сторонам розірвати угоди, укладені з метою фінансування Північного потоку-2. Це дозволить відновити стан конкуренції до проведення концентрації. У компаній є 30 днів з моменту отримання рішення на розірвання контрактів, а в разі оскарження рішення в суді - з моменту його вступу в законну силу.

Нагадаємо, що в серпні UOKiK оштрафував Газпром на 213 млн злотих ($57 млн) через відмову надати інформацію для розслідування щодо Північного потоку-2. Компанія оскаржила це рішення регулятора.

Як повідомлялося, Північний потік-2 не будується з грудня 2019 року через американські санкції. У Газпромі заявляли, що побудований на 94% газопровід буде добудований російською стороною. У липні Датське енергетичне агентство (DEA) дозволило Nord Stream 2 прокладати труби з використанням судів зі звичайною (якірною) системою позиціонування.

У липні Палата представників і Сенат Конгресу США прийняли свої версії оборонного бюджету на наступний фінансовий рік. Обидві передбачають санкції проти страхувальників суден-трубоукладачів Nord Stream 2 і постачальників обладнання для таких суден. Погоджувальна конференція конгресу США повинна затвердити компромісний варіант оборонного бюджету. Тоді стане зрозуміло, які саме додаткові санкції будуть введені проти Північного потоку-2.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X