Гроші тижня: облікова ставка Нацбанку, чорний тиждень світових ринків, колапс авіабізнесу, ДАБІ всьо
Цього тижня «нафтова війна» і коронавірус обвалили світові ринки, гривня повернулася до торішніх показників, а в Україні оголосили карантин і закрили міжнародне пасажирське сполучення.
Тиждень, що минає, був насичений важливими економічними подіями. НВ Бізнес вибрав головні новини і найцікавіші заяви цього тижня.
Нафтова війна
У неділю, 8 березня Саудівська Аравія пригрозила РФ рекордним обвалом цін через провал угоди по скороченню видобутку нафти. Державна компанія Saudi Aramco знизила ціну на нафту до 20-річного мінімуму, а аналітики прогнозували знижки до $20 за барель.
9 березня ціни на нафту Brent і WTI впали на 25%, наступного дня російська валюта подешевшала до 72,77 рубля за $1. Обвал торкнувся і фондового ринку, де індекси Мосбіржі і РТС впали на 10−10,9%. Найбільше подешевшали акції нафтових компаній, на кшталт Лукойла (-15,35%) і Роснефти (-13,68%).
Реакція фондових ринків
Слідом за цінами на нафту в понеділок обвалилися і світові фондові ринки. Індекс Dow Jones в понеділок втратив 7,8%, S&P 500 — 7,6%, а Nasdaq Composite знизився на 7,3%.
Котирування знижувалися весь тиждень, показавши найгірше падіння більш ніж за 30 років за підсумками торгів четверга, 12 березня.
Індекс Dow Jones завершив торги падінням на 9,99%. Це рекордне зниження з «чорного понеділка» 1987 року. S&P 500 втратив 9,51%, Nasdaq 10,48%. Прибутковість 10-річних держоблігацій США в четвер трохи зросла — до 0,842%.
Падіння на ринках прискорилося після того, як 11 березня Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила поширення нової коронавирусной інфекції covid-19 пандемією, а президент США Дональд Трамп оголосив про заборону на в'їзд в країну з Європи.
Криза зачепила і найбільш популярну кріптовалюту біткоін, який за два дні втратив половину вартості від лютневого максимуму. Це одне з найбільших падінь біткоіна за всю історію.
Європейський центральний банк (ЄЦБ) на засіданні 12 березня не став міняти ставки, тому що не побачив «Істотних ознак напруженості на фінансових ринках або нестачі ліквідності в банківській системі». Однак ЄЦБ оголосив про пакет стимулюючих заходів в умовах поширення коронавируса. Зокрема, він збільшить програму скупки активів на ринку на 120 млрд євро.
Здешевлення гривні
Волатильність на світових фінансових ринках призвела до обвалу котирувань українських євробондів і ВВП-варантів і різкого падіння курсу гривні, яке почалося в понеділок на готівковому ринку, незважаючи на вихідний день. У вівторок на міжбанку курс гривні впав до 25,37 / 25,41 грн за $ 1 та до 28,85 / 28,89 грн за 1 євро.
Падіння гривні тривало весь тиждень не зважаючи на те, що Нацбанк витратив на валютні інтервенції $981,6 млн. До п’ятниці, 13 березня, українські ВВП-варранти подешевшали на 19,2%, а прибутковість євробондів виросла на 1,5−3 процентних пункти. Курс гривні пробив 10-місячний мінімум, закрившись на позначці 26,22 грн за $1 за ціною продажу.
Криза і програма МВФ
На тлі новин про поширення коронавируса і падіння світових фондових ринків українські економісти 11 березня звернулися з відкритим листом до президента, уряду, Верховної ради України та НБУ з проханням відновити співпрацю з МВФ та іншими міжнародними кредиторами і підготувати стабілізаційні заходи для стримування можливого відтоку депозитів і виведення капіталу.

Наступного дня, 12 березня, новий міністр фінансів України Ігор Уманський заявив, що очікує досягнення угоди з МВФ про нову трирічну програму для України загальним обсягом $5,5 млрд до травня цього року. Уманський додав, що новий Кабмін продовжить працювати в рамках домовленостей, які були досягнуті між минулим урядом і МВФ. Основними умовами для укладення угоди продовжують залишатися введення ринку землі і прийняття, так званого «анти-Коломойського закону» про банки, який унеможливлює нанесення шкоди публічним фінансам від колишніх власників банків, які свого часу були виведені Національним банком.
У четвер, 12 березня, представник МВФ Джеррі Райс заявив на брифінгу у Вашингтоні, що новий уряд України готовий просувати реформи для продовження співпраці з МВФ.
Облікова ставка НБУ
Нацбанк 12 березня знизив облікову ставку до 10%, як і очікувалося раніше. Також регулятор зберіг прогноз про зниження облікової ставки до 7% до закінчення 2020 року. Більш того, в НБУ допускають позачерговий перегляд облікової ставки і готові переглянути річний прогноз інфляції у зв’язку з поширенням коронавируса.
Всеукраїнський карантин і масові скасування авіарейсів
Згідно з рішенням уряду з 12 березня на всій території країни почав діяти карантин, в рамках якого Україна закриває 170 пунктів пропуску на кордоні. Також карантин передбачає закриття дитячих садків, шкіл та університетів, і скасування розважальних масових заходів.
На тлі новин про поширення коронавирусу національні авіакомпанії, зокрема МАУ і SkyUp, почали оптимізувати програму польотів. Так само вчинили і великі міжнародні перевізники, такі як Wizzair і Ryanair, які стикнулись з карантином в інших країнах.
Ввечері 13 березня спікер парламенту Дмитро Разумков заявив, що з 17 березня Україна повністю закриває пасажирське авіасполучення. Аналогічно вчинили в Польщі і деяких інших країнах Європи. Ситуація почала розвиватися прискореними темпами.
У п’ятницю з’явилися офіційні документи. Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення закрити на два тижні пункти пропуску через державний кордон України для авіаційного, залізничного та автобусного сполучення. Заборонено в'їзд на територію країни іноземцям та особам без громадянства.
У суботу це рішення підтримав Кабінет міністрів України. Після цього компанія МАУ заявила про фактичне припинення виконання регулярних рейсів.
Пізніше Укрзалізниця заявила спочатку про припинення рейсів в Польщу, а вчора — про повну зупинку міжнародних залізничних перевезень.
У найближчі два тижні повернутися в Україну можна буде тільки через сухопутні кордони власним транспортом.

Україна і впровадження 4G
У четвер, 12 березня, Київрада прийняла історичне рішення, яке дозволить мобільним операторам розгортати 4G-мережі в київському метро. Раніше проект, в який оператори вклали $20 млн, не могли запустити через відсутність проекту рішення, який дозволяє встановлювати для операторів тарифи за користування комунальною інфраструктурою.
Паралельно під загрозою зриву опинилося розгортання на всій території України мереж 4G в діапазоні нижче 1 ГГц. CDMA-оператор Інтертелеком не вніс до 10 березня оплату в 195 млн гривень за видачу ліцензії на користування радіочастотним ресурсом. Це може привести до скасування результатів перерозподілу частот між всіма операторами і черговій затримці з впровадженням 4G в даному діапазоні. Залучити необхідні кошти для оплати ліцензії Інтертелеком не зміг, в тому числі, і через спалах коронавируса.
Фірташ і іспанський суд
Суд Барселони 11 березня закрив кримінальну справу проти українського мільярдера Дмитра Фірташа, яку було відкрито п’ять років тому за звинуваченням у відмиванні грошей. Таке рішення суддя ухвалив через «нестачу вагомих доказів».
Ліквідація ДАБІ
Під час виїзного засідання уряду президент Зеленський оголосив про ліквідацію Держархбудінспекції, назвавши будівельну галузь «Однією з найбільш корумпованих». Замість ДАБІ в Україні з’явиться три нових органи, персональну відповідальність учасників будівельного процесу планують посилити «через майнову і кримінальну».
Цитати тижня:
«Почув, що Путін назвав мене шахраєм … Рідкісний випадок, коли свідомо поступаюся Володимиру Володимировичу пальмою першості» — заочна перепалка російського бізнесмена Михайла Ходорковського і президента Росії Володимира Путіна.
«Європі загрожує економічний шок рівня 2008 року» — голова Європейського центрального банку Крістін Лагард.
«Україна знаходиться на порозі серйозних випробувань» — економісти звернулися до президента, уряду, Верховної ради України та НБУ.
«Це корупційний кліщ, який просто забирав оборотні кошти» — прем'єр-міністр України Денис Шмигаль про ліквідовану Державну архітектурно-будівельну інспекцію.