Олігархи No pasaran. Що говорять про плани Зеленського його радники з економіки

25 квітня 2019, 20:02

Радник обраного президента Володимира Зеленського Олександр Данилюк - про співпрацю з МВФ, незалежність Національного банку, передвиборний похід Гройсмана та Приватбанк

«На Володимирі Зеленському колосальна відповідальність і він це відчуває», – заявив представникам бізнесу радник кандидата, що переміг на виборах, і екс-міністр фінансів Олександр Данилюк.

Відео дня

Конференц-зал київського готелю Hilton був переповнений – бізнесмени, які прийшли в четвер, 25 квітня, на організовану ЕВА зустріч, хотіли дізнатися про перші кроки команди Зеленського.

Данилюк намагався розрядити обстановку. Екс-міністр фінансів жартував і намагався переконати підприємців, що Зеленський знає про їхні проблеми і готовий їх вирішувати. Наприклад, вважає за необхідне послабити владу олігархів і їх вплив на політику. Данилюк також спростував чутки про своє можливе призначення головою МЗС і заявив, що «Володимиру Борисовичу (прем'єру Гройсману - НВ) буде некомфортно взаємодіяти, враховуючи минуле».

Присутній на зустрічі радник Володимира Зеленського та екс-голова Міністерства економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус заявив про необхідність перезавантажити роботу Антимонопольного комітету України та Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг. «Ніякої незалежності у цих двох найважливіших органів не було. Всі – ставленики попереднього керівництва, і є повне розуміння, що ці дві інституції повинні бути повністю незалежними», — заявив він.

НВ Бізнес виділив 5 заяв Олександра Данилюка про перші кроки нового президента Володимира Зеленського в економіці

Про суди навколо Приватбанку

Судова система не реформувалася свідомо. Багато критики звучало в бік Печерського районного суду, але він існує досі та приймає все ті ж рішення. Ці суди штучно не включалися в реформу. Як вийти з цієї проблеми і кого зробити винним? Зараз Порошенко робить винним Зеленського. Чи прийняті ці рішення (щодо ПриватБанку - ред.) в інтересах Коломойського? Так, однозначно.

Чому Порошенко не зміг це зупинити? Тому що суди не реформовані і самі вибирають, як їм приймати рішення. Петро Олексійович отримав політичні дивіденди. Він буде їх використовувати до парламентської кампанії.

Тому рішення тільки одне – провести очищення судів з найвищої ланки. Ми хочемо застосовувати процедуру, яка використовувалася при створенні Вищого антикорупційного суду. Комісія міжнародних експертів, яка працювала над цим питанням, може діяти протягом двох наступних років. Цих експертів можна використовувати і для інших судів.

Мене часто запитують журналісти, що буде робити Володимир Зеленський. А я не знаю, що йому порадити. Підняти трубку? Чим він тоді буде відрізнятися від інших президентів? Він повинен робити те, що не зміг Петро Олексійович.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Про Національний банк

Зараз піднімається питання про незалежність Національного банку. Всі схвильовані. Я вважаю, що це питання є ключовим. Посилення незалежності НБУ є нашим пріоритетом. Це дає гарантії бізнесу і інвесторам.

Ми маємо намір співпрацювати з міжнародними інституціями. На цьому етапі державний бюджет дуже залежний від зовнішньої фінансової підтримки, від доступу до ринків капіталу.

Сподіваємося на успішний перегляд програми співпраці з МВФ у травні. У нас вже є пропозиція, як вирішити питання з ліквідацією норми про незаконне збагачення. Сподіваюся, що проведемо це рішення через парламент.

Передвиборча для Гройсмана

Будь-яка загроза взаємодії з МВФ – це загроза дестабілізації в країні. Тому позиція Володимира Зеленського – цього не допустити. Є певні побоювання, що політичні процеси в країні будуть відволікати уряд від виконання його основних завдань. Особливо, коли прем'єр-міністр Гройсман заявляє, що йде на вибори. Мені ця ситуація дуже знайома. Люди починають більше думати про вибори, ніж про роботу. Зеленський буде наполягати на тому, щоб Кабмін виконував всю свою роботу.

Фото Європейської бізнес асоціації
Фото: Фото Європейської бізнес асоціації

Про закон про податок на виведений капітал

Я ніколи не був противником закону про податки на виведений капітал. Я знав, в яку ситуацію хотіли поставити мене як міністра фінансів. Президент Петро Порошенко вносить документ до парламенту, а потім Міністерство фінансів займалося б пошуком компенсаторів. І мені б не дали їх провести через парламент. Я вважаю, що це популізм.

Зараз моя позиція не змінилася. Я знаю, що зараз це питання не сприймається МВФ. Вони не вірять, що уряд буде в змозі знайти фінансові компенсатори. Що таке фінансові компенсатори? Це необхідність скоротити державні витрати на 40-50 млрд грн на рік.

Про кадрові призначення і Службу фінансових розслідувань

Я буду радити людей, які зарекомендували себе ефективною боротьбою з системою. Ми розуміємо, що люди, які повинні прийти на керівні посади, повинні будуть міняти систему. А система буде боротися. Я це відчув на собі. Я розумію, що це непросто.

Ми розглядаємо велику кількість людей, але остаточне рішення буде за Володимиром Зеленським. Визначитися з кандидатами необхідно ще до інавгурації президента. Ми не можемо втрачати час. Вчора було рішення президента Росії про видачу російських паспортів на Донбасі, яке ми розглядаємо як провокацію, спрямовану на зрив Мінських угод. Україна зараз знаходиться в такій ситуації, що вже потрібна команда, яка почне працювати паралельно з існуючими структурами. Це не команда проти команди. Навіть якщо раніше були конфлікти, я готовий на все закрити очі щоб рухатися вперед.

Реформувати необхідно правоохоронні органи. Я вважаю, що розслідуванням економічних злочинів повинна займатися Служба фінансових розслідувань під Мінфіном. Коли я працював на посаді міністра фінансів, я розробив цю модель. І зараз я її теж підтримую. Це найефективніший інструмент, який використовується в інших країнах. Проведення цієї реформи позбавить правоохоронні органи можливості тиснути на бізнес.

Показати ще новини
Радіо NV
X