Перший заступник міністра агрополітики розповів, коли в Україні скасують мораторій на продаж землі

23 жовтня 2018, 08:25

Наступного року в Україні навряд чи знімуть мораторій на продаж землі, вікно можливостей для прийняття подібного рішення відкриється в перший рік роботи новообраного парламенту, тобто це 2020 рік.

Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк в ефірі програми Гроші вперед! на Радіо НВ.

"Думаю, у наступному році в Україні навряд чи знімуть мораторій на продаж землі. Ми навряд чи зможемо мати політичне вікно можливостей для цього. Земельна реформа розпочата насправді, і цей файл завантажений на 90%. Нам залишилося тільки визначити правила гри на ринку землі. Тобто, як хто кому продає, хто купує, хто скільки може цієї землі сконцентрувати у себе в власності і, головне, для чого її використовувати. Такі моделі напрацьовані... Вікно можливостей для прийняття подібного рішення відкриється в перший рік роботи новообраного парламенту. Тобто це 2020 рік", - сказав він.

Відео дня

Також Мартинюк вважає, що мораторій на продаж землі не дозволяє розвивати фермерство в Україні.

"Всі галузі, які вимагають більш-менш довгих інвестицій, це наприклад садівництво, вони всі перебувають на задніх ролях, тому в агробізнесі при дії мораторію, маючи землю в оренді, розвиваються ті моделі, які мають швидку окупність. Наприклад, в рослинництво. якщо з договором оренди, щось трапляється, то ризики мінімізуються. А ось в тваринництві, де термін отримання першої виручки становить 3 роки, то відповідно виникають великі ризики в моделі оренди землі. В тому числі тому у нас фермери виробляють всього лише 5% від ВВП сільського господарства, тому що у них немає можливості ні купити землю, ні отримати кредит під цю землю", - додав він.

Нагадаємо, що заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення, так званий мораторій, було запроваджено ще у 2001 році. З 2002 року він почав діяти як тимчасовий захід з метою забезпечення нормативного врегулювання земельних відносин та створення інфраструктури ринку землі, після чого парламент неодноразово його продовжував.

У грудні 2017 року Верховна Рада продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2019 року.

На початку травня 2018 року глава представництва Світового банку в Білорусі, Молдові та Україні Сату Кахконен заявляла, що ціни на сільськогосподарську землю в Україні виростуть втричі після того, як знімуть мораторій на її продаж. Пізніше Світовий банк оцінив втрати від мораторію на продаж землі.

Європейський суд з прав людини визнав мораторій порушенням прав людини.

У червні два десятка організацій об'єдналися в Коаліцію за скасування мораторію, підписавши відповідний меморандум.

У вересні депутати Верховної Ради звернулися до Конституційного суду з новим поданням щодо скасування мораторію на продаж сільгоспземлі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X