На тимчасово окупованих територіях. Як змінити спосіб отримання пенсії та куди звертатися, якщо її не виплатили вчасно

Як отримати пенсію у тимчасово окупованій Херсонській області (Фото:Оперативне командування «Південь"/Operational Command «South» via Facebook)
Жителі тимчасово окупованих територій України звернулися до Пенсійного фонду України з питаннями щодо оформлення та отримання українських пенсій.
Війна Росії проти України — головні події 3 червня
У своєму Facebook ПФУ прокоментував найпопулярніші запитання від українців, які проживають на територіях тимчасово окупованої Херсонської області.
У коментарях до публікацій фонду до нього звернулась значна кількість українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях, або чиї близькі люди знаходяться там. Вони скаржилися на затримку виплати пенсій через Укрпошту за травень.
«Скажіть як бути з пенсіями на окупованих територіях Херсонської області в селах. Моя мама отримувала готівкою на Укрпошті безпосередньо за місцем проживання. Травень закінчується, а пенсії немає, але вона має карту на яку вона отримувала субсидію, то чому автоматично не перераховувати туди пенсію? Ваш телефон гарячої лінії не працює», — звернулась із питанням ще одна користувачка.
Пенсійний фонд відповів, що ними у повному обсязі було профінансовано пенсії березня, квітня та травня 2022 року: «У разі надходження звітів від АТ Укрпошта про невиплату пенсії зазначені кошти будуть виплачені у наступному виплатному періоді».
Також фонд надав пояснення, як змінити спосіб отримання пенсійної виплати.

Як змінити спосіб отримання пенсії
Для зміни способу виплати з пошти на банк необхідно мати рахунок в обраному уповноваженому банку:
- Подати заяву про зміну способу виплати пенсії можна подати до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг;
- Одержувачу необхідно зайти до особистого кабінету за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП);
- В розділі Щодо пенсійного забезпечення перейти до підрозділу Внесення змін до пенсійної справи;
- Обрати вкладку Заяву на зміну способу виплати пенсії, заповнити усі обов’язкові поля та прикріпити скан-копії наступних документів: паспорт, ідентифікаційний код, заяву з реквізитами з банківської установи;
- Анкету-заяву необхідно підписати за допомогою КЕП та надіслати до Пенсійного фонду. Результати опрацювання звернення (зміни способу виплати) будуть відображені в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України у вкладці Мої повідомлення.
«Добрий ранок, моя мама в Херсоні. Через місяць потрібно подавати всі документи на пенсію. Всі міські номери Пенсійного фонду відключені, куди дзвонити?» — звернувся один з користувачів Мережі.
«Через загострення військового вторгнення сервісні центри Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області тимчасово не обслуговують громадян», — розповіли у ПФУ. Вони надали контакти, за якими українці можуть звернутися за консультацією та допомогою:
- на «гарячу лінію» Контакт-центру Пенсійного фонду України за номерами 0−800−503−753, 044−281−08−70, 044−281−08−71;
- через вебпортал електронних послуг;
- звернутися до переліку сервісних центрів головних управлінь Пенсійного фонду України.

У фонді відповіли, що пенсію за віком можуть призначити автоматично, якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року. Це можна підтвердити електронними відомостями з електронної книжки, якщо раніше вона була подана роботодавцем чи застрахованою особою.
Якщо стажу в РЗО недостатньо, то пенсію буде призначено за заявою. Її можна подати через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Також у Пенсійному фонді України впроваджено екстериторіальний принцип обслуговування громадян: заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати до будь-якого сервісного центру обраного головного управління Пенсійного фонду України. З переліком працюючих сервісних центрів можна ознайомитись за посиланням.
Документи, які необхідно подати до сервісного центру для призначення пенсії:
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- документи про страховий стаж (трудова книжка, диплом про очне навчання, військовий квиток та ін.);
- довідка про заробітну плату за 60 місяців підряд
по 30.06.2000 року (за бажанням); - реквізити банківського рахунку (якщо обрано спосіб виплати через банк);
- фотографія для пенсійного посвідчення.

Також 2 червня Пенсійний фонд заявив, що «уповноваженими банками зараховано на рахунки пенсіонерів 38,1 млрд грн пенсій за травень (100% профінансованих сум).
За повідомленням АТ Укрпошта станом на 31 травня доставлено 87,95% профінансованої суми пенсій за травень (на виплату через АТ Укрпошта профінансовано 10,6 млрд грн).
01 червня надано 35,0 тис. пенсійних послуг особам, які звернулися до органів Пенсійного фонду України.Органами Пенсійного фонду України виготовлено документи на виплату пенсій за червень. Пенсійний фонд України планує з 02 червня розпочати фінансування пенсій за червень".
Нагадаємо, раніше ми розповідали, куди звертатися у випадку невиплати пенсії за березень та квітень 2022.
- Недоотримана пенсія і допомога на поховання. Які виплати можна отримати після смерті людини і як їх оформити
- Надбавки за віком. Наскільки збільшились доплати до пенсії та коли їх починають нараховувати
- Різні умови для жінок та чоловіків. В Україні нова категорія людей може отримати пенсії достроково
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.