Коронавірус зупиняє світову економіку. Хто постраждає найбільше і на що сподіватися Україні
Пандемія коронавірусу ввігнала глобальний ринок у піке, погрожуючи йому втратою $2,7 трлн до кінця року. В підсумку світова економіка сповільниться до рівня кризового 2009-го, — пише журнал НВ.
Відомий вислів із Волл-стріт каже: будь-яка криза — це не тільки втрати, але й можливості. Але якщо можливості спричиненої пандемією коронавірусу економічної кризи поки що тільки набувають нечітких контурів, то втрати вже цілком вимірювані.
Головний американський фондовий індекс S&P 500 від середини лютого обвалився на 30%. Капіталізація найбільших світових компаній за цей час втратила близько $7 трлн. Фінансові ринки втратили віру, що нинішні бізнес-моделі корпорацій впораються з пандемією коронавірусу.
Зростання індексу S&P 500 протягом останніх декількох років було предметом особливої гордості американського президента Дональда Трампа. У своєму акаунті в Twitter він любив повторювати, що саме завдяки його політичній рішучості Волл-стріт надихнулася баченням багатого майбутнього світової й американської економіки.
Але коронавірус COVID-19, що викликає складний вид пневмонії, виявився впливовішим за Трампа. З’явившись у Китаї, він спочатку поклав на лопатки його гігантську економіку, яка швидко зростає, розміром $12,2 трлн, а потім взявся за Європу й обидві Америки.
Ще ніколи в новітній світовій історії пандемія не ставала причиною таких масштабних кризових явищ. За останні 10 років фондові ринки різко падали лише кілька разів: у 2011−2012 роках, через неможливість Греції та інших країн єврозони обслуговувати свої борги, а також у 2015−2016-х, під час громадянської війни в Сирії та небувалої втечі її громадян до ЄС.
Політичні фактори і борги урядів — незмінні параметри складного рівняння, яке використовують біржові аналітики з Волл-стріт, аби зрозуміти, де і як можна успішно вкласти гроші та заробити. Але коронавірус — не держбюджет: його складно прорахувати і зробити прогноз. Тому біржа запанікувала і пішла в круте піке.
«Нинішнє падіння бірж — це унікальна криза, — підкреслює Роман Сульжик, представник наглядової ради ПриватБанку і колишній трейдер великого американського банку JP Morgan. — Волл-стріт розуміє масштаб події, але не може передбачити наслідки, тому і паніка».
Волл-стріт — це перша проекція масштабів кризи, яка вибухнула. І хоч уряди головних країн, а також великі міжнародні фінансові організації розвитку оголосили про готовність виділити значні обсяги допомоги, другою проєкцією став увесь світ.
Консалтингова компанія McKinsey прогнозує: планетарна економіка в разі позитивного сценарію зросте в 2020-му на 2% проти очікуваних 2,5%, а в разі негативного — всього на 1−1,5%. І це стане найгіршим її результатом від часів кризового 2009 року.
