Оточенню Порошенка за заниженою вартістю віддали велике родовище Укрнафти – Схеми

20 лютого 2018, 13:55

Напівдержавна компанія Укрнафта роками вивчала та досліджувала велике газонафтове родовище в Полтавській області. Лишалось лише отримати від держави ліцензію на видобуток вуглеводнів. Але неочікувано і поза будь-яким конкурсом такий спецдозвіл за заниженою ціною віддали маловідомій приватній фірмі Аркона Газ-Енергія. Ціна питання – близько $450 млн.

На ринку заговорили про те, що за нею стоять інтереси оточення українського президента Петра Порошенка.

Журналісти програми Схеми знайшли цьому документальне підтвердження, повідомляє Радіо Свобода.

Відео дня

Укрнафта ще з 2004 року мала спецдозвіл на геологічне вивчення родовища. Його десятирічний термін дії сплив у 2014 році, тоді ж компанія вперше подала заявку до Держгеонадра на отримання дозволу на власне видобуток газу. Але їй було відмовлено. Ситуація повторилась і в 2016 році.

Йдеться про Свистунківсько-Червонолуцьке родовище у Полтавській області. Геологорозвідувальні роботи, дослідно-промислову розробку тут, починаючи ще з 1990-х років, проводила компанія Укрнафта.

У Держгеонадрах свою відмову Укрнафті пояснюють "невідповідністю" пакету документів. Водночас раніше у відомстві мотивували відмову тим, що у компанії є податковий борг у сумі 11,3 млрд грн.

Дозвіл натомість отримала компанія Аркона Газ-Енергія. Держгеонадра 18 травня 2017 року передала спецдозвіл цій фірмі без будь-якого аукціону. Він обійшовся фірмі Аркона Газ-Енергія всього в 3,8 млн грн. В Укрнафті стверджують, що це значно нижче від ринкової ціни - в декілька десятків разів.

На думку журналістів, зменшити вартість державної ліцензії вдалося завдяки заниженню реальних показників обсягу запасів газу.

За розрахунками Аркони Газ-Енергії, на цьому родовищі можна видобути всього 320 млн куб. м газу та 46 тисяч тонн конденсату. Тоді як за оцінкою Укрнафти, там 1,6 млрд куб. м газу та 130 тис. тонн конденсату.

Їхня ринкова вартість на сьогодні становила б понад 12 млрд грн, або $450 млн.

Хто стоїть за Аркона Газ-Енергія

Реальний контроль над Аркона Газ-Енергія, "схоже, здійснюють люди з оточення Петра Порошенка", йдеться в розслідуванні.

Документально до цього часу поки не вдавалося довести, що у маловідомої фірми Аркона Газ-Енергія є впливові покровителі з Банкової.

За даними Держгеонадр, вперше фірма виявила бажання отримати відповідний спецдозвіл у березні 2016 року. На той момент статутний капітал Аркона Газ-Енергія становив лише 4 000 грн. А її єдиним власником був Ігор Мичко, який раніше працював у прокуратурі Донецької області.

У вересні 2016 року Мичко збільшив статутний капітал фірми до 5,6 млн грн і відступив 50% частки Олександру Нещотному. Раніше цей чоловік працював у Амвросіївській райдержадміністрації (Донецька область) та державному Украгролізингу.

Але вже за два тижні після того, як Аркона Газ-Енергія успішно отримала спецдозвіл, у неї з'явилися нові співвласники. Сталось це 1 червня 2017 року.

Тоді 5% частки Аркона Газ-Енергія відійшло юристу та адвокату Олексію Гребенченку. На початку 2000-х років він працював в компанії Укропткульттовари, кінцевим бенефіціарним власником якого був і досі залишається Петро Порошенко.

Але це далеко не єдиний факт, який виводить фірму Аркона Газ-Енергія на оточення українського президента.

Того ж таки 1 червня 2017 року Мичко та Нещотний відступили ще половину своєї частки у фірмі на користь офшорної компанії Ashburi Universal LTD (Беліз).

Саме входження цієї офшорної фірми у склад засновників компанії Аркона Газ-Енергія і вивело журналістів-розслідувачів на людей з команди президента.

Белізький офшор Ashburi Universal LTD представляв Олексій Бондар – адвокат Ековіс Бондар і Бондар юридичне бюро, де, до слова, працював і Олексій Гребенченко – новий власник 5% частки в Арконі.

У цьому ж юридичному бюро у 2007-2009 роках працював Олексій Маловацький – юрист з команди Петра Порошенка, нині член Вищої ради правосуддя.

Але Схеми знайшли і більш суттєві докази зв’язку Маловацького із фірмою, що отримала дозвіл на видобуток газу на Полтавщині.

Його дружина – Наталія Маловацька працює нотаріусом Київського нотаріального округу. Саме вона у другому кварталі 2017 року переказала співласникам Аркона Газ-Енергія – Ігорю Мичку та Олександру Нещотному по 1,4 млн грн кожному. Ці дані журналісти отримали від власних джерел у Державній фіскальній службі (ДФС).

Саме такою була вартість часток Ігоря Мичка та Олександра Нещотного в статутному капіталі фірми Аркона Газ-Енергія, які вони продали офшорній фірмі Ashburi Universal LTD.

"З цього можна зробити висновок, що ці гроші, сплачені дружиною члена Вищої ради правосуддя Олексія Маловацького – це і є оплата за входження офшорки в склад засновників фірми, що видобуватиме газ на Полтавщині", - йдеться в розслідуванні Схем.

Про те, що фірмою Аркона Газ-Енергія керують зовсім інші люди, ніж зазначено у відкритому реєстрі, свідчить ще один факт. Представником інтересів компанії є Лілія Кобзар. Нині вона керує юридичною компанією Юс Новітас, власником якої є член Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький (на фото).

У ЗМІ Маловацького називають людиною Петра Порошенка. Під час позачергових виборів президента України у 2014 році він був заступником керівника юридичної служби Порошенка як кандидата в президенти і керував юридичною службою Блоку Петра Порошенка під час дочасних виборів до Верховної Ради восени того ж року.

За словами очевидців, які брали участь в підготовці виборів, в команду президента здібного юриста привів Сергій Березенко. Про близькість Березенка і Маловацького також свідчить той факт, пишуть Схеми, що дружина Березенка Уляна у 2012 році видавала на ім’я Маловацького довіреність на укладання та підписання договорів.

Восени 2014 року Маловацький навіть балотувався до Верховної Ради за списками Блоку Петра Порошенка, але мав 84-е місце і не пройшов. Але вже згодом, за пропозицією тієї ж президентської політичної сили був висунутий на посаду члена у Вищу раду юстиції (зараз Вища рада правосуддя), де засідає і досі.

Сам Маловацький заявив, що йому не знайома фірма Аркона Газ-Енергія. Але він підтвердив знайомство з Олексієм Бондарем, який представляє інтереси белізького офшору, а також з Олексієм Гребенченком, який володіє часткою у Аркона Газ-Енергія.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X