Огляд ринку нерухомості: орендарі виходять на вулицю, а продавці квартир йдуть на вимушені знижки

30 вересня 2016, 11:40
Ринок нерухомості столиці пожинає перші плоди поповнення золотовалютних резервів та поступового повернення грошей в галузь – орендарі повертаються в стріт-рітейл, а покупець проявляє інтерес до новобудов передмістя

1 Орендарі повертаються на вулицю

У Києві скорочується частка вакантних площ на основних торгових вулицях. Зараз вона становить 15,5% (серпень 2016), за даними Компанії JLL, проти 19% за аналогічний період минулого року.

Відео дня

Сьогодні основний профіль орендарів стріт-ритейлу – це громадське харчування. Тільки за рік частка кафе і ресторанів в структурі орендарів центральних вулиць столиці зросла на 4,0 в.п. – до 25%, причому з кожних 10 нових об'єктів у цій категорії сім відкривались на Хрещатику.

В основному це були нові заклади компаній LvivCroissants, Франс.уа, Моменти, уточнюють експерти.

Найбільш значне зниження вакантності за рік спостерігалося на вулиці Архітектора Городецького (на 5,3 в. п.). Не відстають і Хрещатик з Пасажем, де кількість вільних приміщень за рік знизилась на 3,8 в.п. і 3,3 в. п. відповідно.

Найвище число вільних об'єктів на вулиці Заньковецької – 26,1%.

Високій заповнюваністі об'єктів сприяє не тільки попит з боку споживачів на заклади громадського харчування в центрі столиці, але і падіння рівня відсоткової ставки до $0,75-0,85 тис. у рік на кінець серпня 2016 року порівняно з $2,1-2,2 тис. за кв. м в рік в середині 2014 року.

Незважаючи на приплив орендарів в ТЦ, який спостерігався раніше, стріт-рітейл залишається привабливою нішею для бізнесу. А з появою на Хрещатику ЦУМу і магазину Всі.Свої цей сегмент буде тільки збільшувати свою присутність на ринку.

2 Покупець побіг за місто

Протистояння ринку житлової нерухомості передмістя і міста тільки набирає обертів. За даними аналітиків Альянс Новобуд, зацікавленість квартирами у містах-сателітах Києва зросла на 20,8% порівняно з липнем (і на 74,6% порівняно з серпнем 2015 року).

Причиною стрибка попиту стали куди більш демократичні ціни за квадратний метр в передмісті, ніж у столиці, відкладений у довгий ящик попит на час літніх вакацій і відпусток, а також формування нових звичок у найбільшої групи потенційних покупців – молодих людей без сім'ї або ж навпаки новостворені союзи без дітей або з дітьми.

Життя за містом тепер розглядається як гідна альтернатива густонаселеним столичним мікрорайонам. Приміські девелопери менш обмежені у виборі землі під забудову, тому широкі прибудинкові території з дитячими майданчиками і зонами відпочинку стали невід'ємною частиною практично кожного другого ЖК за межею Києва.

В пріоритеті у покупців, зрозуміло, найбільш наближені до столиці райони – Софіївська і Петропавлівська Борщагівки, Гнатне, Крюківщина, Вишневе і т.д

3 В областях покупцям на вторинному ринку роблять знижки

Поки в столиці покупець вибирає між київськими і приміськими районами-сателітами, в областях ринок нерухомості живе за давно відомими правилами. Все, що ближче до центру, продається дорожче, ніж те, що розмістилося на околицях малоліквідних районів.

Ціни за останній час, за даними порталу domik.ua, в залежності від міста та району стартують від $15 тис. до $18 тис. за однокімнатні на околицях і від $20 тис. до $30 тис. у центрі.

Так, придбати квартиру у Вінниці можна за ціною від $15 тис. на околиці міста. У центрі економ-клас стартує від $25 тис. Аналогічна однушка в неліквідних районах Чернівців коштує приблизно $19 тис., а в центрі приблизно $20-25 тис.

При цьому вартість одного квадратного метра в новобудовах міста стартує від $400 до $800 в залежності від етапу будівництва та оздоблювальних робіт в самій квартирі.

Квартири економ-класу в Черкасах коштують від $15 тис.

Незважаючи на деяку відмінність цін у різних містах, їх об'єднує перевищення пропозиції над попитом. Купівельна можливість ще більш низька, ніж у столиці, тому продавцям доводиться йти на поступки. Торг стартує від 5% і досягає в деяких областях 15%.

Показати ще новини
Радіо НВ
X