Державну землю будуть розкрадати, держбюджет і пайовики отримають менше грошей — Тимофій Милованов про нову версію ринку землі

30 березня 2020, 08:31
NV Преміум

Верховна Рада готується прийняти закон про ринок землі в новому варіанті. Екс-міністр економіки Тимофій Милованов — про терміни реформи, можливу реакцію МВФ і обсяги крадіжки державних земель

Вся відповідальність за економіку країни ляже на народних депутатів, заявив у своєму недільному зверненні президент Володимир Зеленський. На позачергових зборах сьогодні, 30 березня, депутати повинні проголосувати за анти-Коломойський закон і закон про ринок землі, на яких наполягає МВФ. Лише після цього Україна може отримати від своїх міжнародних фінансових партнерів близько $10 млрд, нагадує Зеленський. В іншому випадку Україну чекає дефолт і вільне падіння економіки.

Відео дня

Напередодні голосування депутати вирішили змінити головні положення в законопроекті про відкриття ринку землі. Наприклад, дозволити її продаж планується не з жовтня цього року, а з липня 2021-го. Юридичні особи ще два роки не зможуть брати участь у торгах — укладати угоди на купівлю ділянок зможуть тільки фізичні особи, та й то не більше 100 га в одні руки. Іноземці, як і раніше, будуть допущені до ринку землі тільки після проведення референдуму. У чому політичний сенс міняти законопроект на ходу, чи можливі схеми обходу нових правил продажу землі — про це в інтерв'ю НВ Бізнес розповів колишній міністр економіки Тимофій Милованов.

До початку березня Верховна Рада розглянула близько 2,3 тис. правок до законопроекту № 2178-10 про відкриття ринку землі. Це приблизно половина від загальної кількості зауважень, які були подані до другого читання. У чому політичний сенс відмовитися від цього законопроекту і відразу голосувати за абсолютно новий?

Така зміна незвично і її складно пояснити. Потрібно розуміти, що реформа в новому форматі — це нано-реформа. Вона не вирішує існуючих проблем на ринку землі (так, він є, тіньовий). І практично не створює додаткових стимулів для розвитку галузі та економіки. Я бачу кілька причин чому так могло статися. Немає голосів. Занадто багато впливових груп зацікавлені в збереженні статус-кво. У них є можливість багато заробляти (красти) на землі. І їм нецікава прозорість і конкуренція. Можливо, голоси є, але ця реформа досить непопулярна серед людей. Більшість населення не дуже розбирається, у чому суть реформи, їх обдурили і налякали мовляв, «розпродадуть державну землю і створять латифундії». Але державну землю крадуть і зараз, саме через непрозорість ринку землі. І латифундії були створені під час мораторію на ринок землі. Ринок є, але не для всіх. Це потрібно міняти.

Відкриття ринку землі можуть перенести з жовтня 2020 року на липень 2021 року. Чи є в цьому необхідність?

Показати ще новини
Радіо NV
X