Дефіцит електроенергії в Україні: ексголова Укренерго запропонував несподіване рішення
Заміна ламп розжарювання на світлодіодні у всіх домогосподарствах допоможе суттєво зменшити дефіцит електроенергії в Україні.
Про це написав у Facebook ексголова Укренерго Всеволод Ковальчук.
2 листопада з 13:00 до 20:00 у зв`язку з дефіцитом потужності в об'єднаних енергосистемах України Укренерго активувало аварійну допомогу з енергосистеми Білорусі. Обсяг аварійної допомоги склав близько 3 500 МВт·год.
Ковальчук відзначив, що один з варіантів розв’язання проблеми дефіциту — зменшення споживання.
«Найбільш проблемними з точки зору дефіциту потужності є 8 годин на добу пікового споживання впродовж п’яти місяців на рік. В ці години (три ранкових та п’ять вечірніх) додається кілька тисяч мегават додаткового попиту у порівнянні з середньодобовим споживанням. Причина? Освітлення в темну пору року, додатковий нагрів приміщень та інші хатні справи, але в основному, в наших реаліях це освітлення. Що таке 500 МВт? Це 6,6 мільйона ламп розжарювання по 75 ватт. Якщо рахувати втрати в мережах з доставки цих 500 мвт до лампочок, то рівно 6 мільйонів чудових приладів родом з позаминулого століття. Сучасна світлодіодна лампа з таким само світловим потоком споживає 7−9 ватт», — пояснив він.
Ексголова Укренерго додав, що у віддалених від столиці районах лампи розжарювання досі активно використовуються. Всього в Україні 14,784 млн домогосподарств. 6 мільйонів домогосподарств у селах і малих містечках мають найнижчі рівні доходів у країні. Щоб замінити 6 млн ламп розжарювання на світлодіодні потрібно 186 млн грн.
«Енергоатом лише за право імпортувати цих 500 МВт впродовж 8 годин на добу один місяць сплатив 86,6 мільйона, а всього 460 млн грн. Тобто, гроші, в принципі, на це є. Питання лише в механізмі їх надання населенню у вигляді лампочок… Окупність заміни лампочок, які зменшать пікове споживання на 500 МВт, складає зараз 12 днів», — написав Ковальчук.
За даними Укренерго, споживання електроенергії в Україні за січень-вересень 2021 року становило 92,2 млрд кВт∙год, що на 6,9% більше, ніж за аналогічний період 2020 року.
В Україні погіршується ситуація з накопиченням вугілля. За даними Укренерго, запаси є надзвичайно низькими. Станом на ранок 1 листопада загальні запаси вугілля на складах ТЕС становили 542,8 тис. тонн, що на 6,9% менше, ніж тижнем раніше.
Крім цього, 29 жовтня стало відомо, що Мінекономіки РФ не дало квоти російським компаніям на експорт енергетичного вугілля в Україну. Це стосується постачання вугілля антрацитової групи з шахтоуправління Обуховське Ахметова в Ростовській області РФ на Луганську ТЕС, що входить в ДТЕК.