Нелегальна горілка в Україні: ціна питання

23 вересня 2015, 17:00
PR

В 2015 році тіньове виробництво горілки в Україні становить 40-45% загального ринку при катастрофічному падінні продажів легальної продукції

Якщо у 2008 році згідно з даними Держкомстату обсяги реалізації «чесного» алкоголю становили 31, 05 млн. дал., до кінця нинішнього року цей показник знизиться до 17 млн. дал. Держбюджет України недоотримує понад 400 млн. грн. в місяць і 5 млрд. грн. несплаченого акцизного збору в рік. Від отруєння сурогатом щорічно вмирає 10 тисяч українців.

Відео дня

Каталізатором стрімкого зростання чорного ринку горілки стало різке зниження платоспроможності населення в умовах економічної кризи на тлі державної монополії на виробництво спирту, відсутність акцизної політики і «кришуванні» чиновниками нелегальних виробників.

Якщо раніше основним споживачем «паленого» алкоголю були громадяни з низьким достатком, то за останні дев'ять місяців на дешевий контрафакт перейшло населення середнього та вище середнього достатку. При законодавчо прийнятої мінімальної роздрібної ціни на горілку 0,5 л за 54,90 грн, «паленка» такого ж обсягу безпроблемно продається на ринках, в «магазинчиках біля будинку» і по інтернету за ціною від 15 грн. Найпопулярніша розфасовка нелегальної горілки у десятилітрових картонних пакетах з «краником» суперечить закону України №481 та ДСТУ 4256, згідно з яким продаж алкогольної продукції дозволено винятково в скляній тарі.

Ситуація на ринку українського алкоголю склалася патова: з одного боку, встановлення та застосування МРЦ передбачалося державою як інструмент боротьби з фальсифікатом і зниженням споживання міцного алкоголю для оздоровлення нації. З іншого боку - абсолютна бездіяльність з боку правоохоронних органів призвело до катастрофічно дзеркального ефекту: вживати міцні напої менше не стали, а збільшили кількість споживання дешевого доступного неконтрольованого фальсифікату.

Згідно з офіційною інформацією станом на вересень 2015 роки за торгівлю алкоголем, за ціною нижче встановленої МРЦ було застосовано штрафів на суму 344.5 тисяч гривень. Враховуючи, що мінімальний штраф за це порушення становить 10 тисяч гривень, а максимальний – 100% вартості товару, кількість притягнутих до відповідальності за зазначений період - невеликий відсоток, набраний в результаті одиничних перевірок з гучними заявами про виконану роботу.

Гравці ринку відчувають потужну конкуренцію з боку нелегалів і в той же час повна відсутність у держави бажання хоч якось змінити ситуацію. В якості вирішення проблеми розглядаються запровадження систем електронного обліку і розробка електронних акцизних марок, а всі ці нововведення обговорюються без участі виробників та імпортерів алкоголю, так само як і головне питання - про акцизи. Сьогодні міністерство фінансів кулуарно готує законопроект про підвищення ставок акцизного податку на алкоголь до 50% вже з нового року, декларуючи таку необхідність наближення ставок до європейських.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Відсутність чіткої та прозорої акцизної політики - найбільша проблема ринку алкогольної продукції в Україні. Ставки акцизного податку піднімаються у нас в залежності від того, скільки грошей не вистачає в бюджеті: це правило використовується протягом десяти років усіма українськими урядами незалежно від їх політичного забарвлення.

Очевидно, що чим вищі податки, тим більший розрив у ціні між легальним і нелегальним продуктом, при слабкому контролі або його відсутності ринок стає чорним. У такій ситуації опинилася Болгарія, де рівень нелегального алкоголю становить 65%, після різкого підвищення ставок акцизного податку в два рази на тлі низької купівельної спроможності населення.

З подібною проблемою в минулому році зіткнулася Польща: збільшення акцизу на 15% в січні 2014 призвело до зниження рівня виробництва в 2014 році на 24%. У Польщі нинішню ситуацію в горілчаної галузі вважають катастрофічною, і міністерство фінансів заявило про призупинення акцизів до 2018 року.

І якщо вже мотивувати збільшення акцизів прагненням до європейських норм, логічно прагнути і до європейських показників на ринку обігу нелегального алкоголю. В Іспанії він становить 5-7%, в Італії – 5%, у Франції – 3%, а в Австрії менше 1%.

191
191 Фото:
Показати ще новини
Радіо НВ
X