НБУ оцінив ризик ослаблення стійкості економіки через приплив зовнішнього капіталу в ОВДП

1 березня 2018, 16:03

Національний банк України (НБУ) вважає низьким ризик ослаблення стійкості економіки через приплив зовнішнього капіталу в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Про це повідомив в.о. голови НБУ Яків Смолій, передає Інтерфакс-Україна.

За його словами, з початку року обсяг гривневих ОВДП в портфелі нерезидентів зріс більш ніж в 2,5 рази - до 13,1 млрд грн.

Відео дня

Крім того, він зазначив, що потоки короткострокового капіталу можуть при певних умовах бути досить волатильними і створювати ризики для зовнішньої стійкості економіки. Але НБУ оцінює такі ризики як низькі.

Смолій також перерахував чотири причини, які дають підстави вважати низьким ризик ослаблення стійкості економіки через приплив іноземного капіталу в державні цінні папери.

По його словам, обсяги припливу (коштів) нерезидентів є незначними щодо обсягів ОВДП в обігу - лише 1,8%. Тим більше, що за рахунок припливу капіталу НБУ нарощує міжнародні резерви, тобто подушку безпеки на випадок можливого відтоку капіталу.

Також НБУ дотримується режиму обмінного плаваючого курсу, даючи курсу зміцнитися - в періоди превалювання пропозиції валюти НБУ дестимулює саме спекулятивний капітал до інвестування в Україну, адже ніяких гарантій щодо підтримки сприятливого для "гарячого" капіталу курсу не буде. Це кардинально відрізняється від ситуації з фіксованим валютним курсом.

Крім того, Смолій добавив, що у даний час приплив капіталу відбувається, виключно, в державні боргові інструменти. Разом з тим, велика частина ризиків, пов'язаних з припливом короткострокового боргового капіталу, виникає через його припливу в приватний сектор з подальшим перегрівом споживчого попиту.

Він також додав, що приплив відбувається саме в гривневі боргові інструменти, що мінімізує валютні ризики і зовнішню вразливість економіки.

Крім того, він підкреслив, що центробанк контролює процес припливу, так званих, "гарячих" грошей, які були вкладені нерезидентами в гривневі ОВДП у січні та на початку лютого.

"Щодо обсягу, так званих, "гарячих" грошей, які зайшли від нерезидентів і були вкладені в гривневі ОВДП протягом січня-початку лютого, ми вважаємо цей показник є незначним... І ми контролюємо процес, щоб не створити певні ризики для збільшення цього капіталу", - сказав він.

Показати ще новини
Радіо NV
X