НБУ: Україна вперше за п'ять років отримала позитивний платіжний баланс

5 лютого 2016, 09:45
Україна завершила 2015 рік з позитивним сальдо платіжного балансу у $849 млн проти від’ємного значення у $13,3 млрд роком раніше, повідомили в Національному банку

Регулятор підкреслив, що востаннє платіжний баланс було зведено в "плюс" у 2010 році.

У НБУ пояснили, що у 2015 році цього вдалося досягти насамперед завдяки значному скороченню дефіциту поточного рахунку - він сягнув мінімального значення з 2005 року. У 2015 році він зменшився до $204 млн (0,2% від ВВП) з $4,6 млрд у 2014 році.

Відео дня

Корекції поточного рахунку сприяло більш швидке падіння імпорту (33,5%) порівняно з падінням експорту (30,5%), пояснює регулятор.

На обсяги українського експорту вплинула несприятлива зовнішньоекономічна кон’юнктура на ринках металів та агропродукції, а також обмеження торгівлі з Росією, сказано у повідомленні. При цьому найбільш суттєво зменшився експорт продукції машинобудування, металургії та хімічної промисловості. Але водночас це було компенсовано зниженням цін на енергоресурси, меншими фізичними обсягами імпорту природного газу, а також високим врожаєм окремих видів зернових культур, зокрема пшениці. Найбільшими темпами знижувались обсяги імпортованих продовольчих товарів, продукції машинобудування та енергетичних ресурсів.

Паралельне скорочення експорту та імпорту товарів відбувалося і в географічному розрізі. Зокрема, з ключовими торговими партнерами України - Російською Федерацією та Європейським Союзом.

Також на покращення стану платіжного балансу вплинув профіцит фінансового рахунку. Чисті залучення за фінансовим рахунком становили $488 млн. В першу чергу - завдяки значним обсягам офіційного фінансування від міжнародних партнерів.

Додатково на стан фінансово рахунку сприятливо вплинув чистий приплив прямих іноземних інвестицій у розмірі в $3,1 млрд. Три чверті з цих надходжень припадали на банківський сектор і були пов’язані з докапіталізацією банків материнськими установами.

Формування профіциту платіжного балансу разом з отриманням фінансування від Міжнародного валютного фонду зумовило зростання міжнародних резервів до $13,3 млрд. Такий обсяг резервів забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3.4 місяці.

Показати ще новини
Радіо НВ
X