НБУ послабив валютне регулювання, а держзакупівлі зробили обов’язковими - огляд ключових ділових новин в Україні

5 серпня 2016, 18:33
Минувший тиждень у бізнес-сфері не відзначився глобальними процесами, проте певні покращення у діловому середовищі відбулися

1 Національний банк України посилює міри направлені на зниження обсягів готівкових розрахунків в країні. Поки регулятор лише виніс на обговорення це питання. Проте у найближчі місяці планується зменшити граничну суму розрахунків готівкою зі ₴150 тис. до ₴50 тис.

Відео дня

В Нацбанку пропонують встановити, зокрема, добову граничну суму готівкових розрахунків у розмірі ₴50 тис. для фізичних осіб з підприємствами або між собою за договорами купівлі-продажу товарів чи послуг. При цьому безготівкові платежі за дорученням власника коштів банки мають виконувати без обмежень і своєчасно.

Нагадаємо, з метою розширення сфери застосування безготівкових розрахунків у 2013 році НБУ прийняв постанову про встановлення граничної суми розрахунків готівкою. У відповідності до неї, підприємства і підприємці між собою протягом одного дня можуть розраховуватися готівкою у розмірі ₴10 тис., а фізичні особи з юрособами, підприємцями та між собою за договорами купівлі-продажу – у розмірі ₴150 тис.

Як зазначають в НБУ, підвищення рівня безготівкових платежів та, відповідно, скорочення обсягів готівкових розрахунків дасть можливість забезпечити стабільні надходжень готівки до банківської системи й прискорити її обіг. Окрім того, зменшення готівкових розрахунків сприятиме детінізації економіки країни та зростанню надходжень до Державного бюджету.

«Комплексною програмою розвитку фінансового сектору України до 2020 року передбачено забезпечити рівень готівки в економіці не вище 12%. У 2014 році цей показник становив 18,1%, а за результатами 2015 року зменшився до 14,6%», – кажуть в НБУ.

2 Система державних закупівель ProZorro стала загальнодержавною та загальнообов’язковою для усього державного апарату. З 1 серпня всі державні тендери в мають проводитися виключно в електронній системі.

«Якщо з 1 квітня всі свої надпорогові тендери (від ₴200 тис. для товарів і послуг, від ₴1,5 млн – для робіт) в ProZorro перевели центральні органи влади, великі держпідприємства і природні монополісти, то тепер ProZorro є обов'язковим також для місцевих органів влади, комунальних підприємств та інших організацій, які використовують кошти платників податків», – зазначає Міністерство економрозвитку і торгівлі (МЕРТ).

Як зазначають в МЕРТ, досвід першої хвилі переходу в ProZorro доводить легкість та ефективність використання електронної системи закупівель. Це підтверджує і дослідження експертів Українського кризового медіа-центру. Проаналізуваши інформацію про завершені тендери, які відбулись у ProZorro з початку 2016 року і до 1 серпня, підрахували, що за цей період укладено понад 9,6 тис. контрактів. Економія склала понад ₴70 млн державних коштів. Середній відсоток економії завдяки електронним торгам складає понад 16%.

Найбільш вигідні тендери проводили держвідомства та держпідприємства у Чернівецькій (відсоток економії склав 20,01%), Миколаївській (19,48%) і Дніпропетровській (19,43%) областях.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Між тим, як повідомляє Укравтодор, перед переходом на ProZorro у період з 27 по 29 липня служби автомобільних доріг оголосили чотири тендери держзакупівель, які заплановано було проводити у 2016-2018 роках: у Київській (вартістю понад ₴944,5 млн), Закарпатській (₴320 млн) та Черкаській областях (₴62,1 млн). Наразі проводяться роботи по встановленню причин і обґрунтувань розміщення оголошень про закупівлі саме з «паперовою» процедурою.

3 НБУ продовжує політику послаблення валютного регулювання. Цього разу регулятор пішов шляхом відміни частини бюрократичних процедур при операціях із іноземною валютою. Так, з 10 серпня, населення зможе проводити обмін валют на суму до ₴150 тис. (в гривневому еквіваленті) без надання документів, що посвідчують особу.

Із 2013 року і до сих пір фізособи, які мала намір конвертувати валюти на будь-яку суму, зобов’язувалися надавати документи, а банки – їх копіювати та зберігати. Вимогу надавати документи при здійсненні операцій на суму понад ₴150 тис. у НБУ вирішили залишити задля протидію легалізації доходів.

Окрім того НБУ дозволив при купівлі та перерахуванні іноземної валюти використовувати електронні документи та копії документів в електронній формі. Ця норма набирає чинності із 12 серпня 2016 року.

«Банки можуть здійснювати покупку, обмін і перерахування інвалюти для клієнтів на підставі не тільки оригіналів документів, а й копій, які можуть надаватися в банк в паперовому або електронному вигляді на розсуд клієнта» – зазначають в НБУ.

4 А тим часом Окружний адміністративний суд Києва відмовив НБУ у клопотанні не розглядати позов мобільного оператора МТС-Україна, який звинувачує НБУ у бездіяльності.

Компанія подала позов на Нацбанк, оскільки останній, як стверджують в МТС, усупереч законодавству не поспішає відносити Платинум Банк до категорії неплатоспроможних.

1 серпня розпочався розгляд позову оператора. В МТС вважають, що бездіяльність НБУ призвела до порушень прав і законних інтересів МТС-Україна. Вимогу оператор мобільного зв'язку висунув через невиконання Платинум Банком зобов'язань по поверненню депозиту у ₴250 млн.

Показати ще новини
Радіо NV
X