НБУ оцінив вплив фінансової кризи в Туреччині на Україну

17 серпня 2018, 09:20

Україна слабко інтегрована у світовий фінансовий ринок, відповідно, напружена економічна ситуація в Туреччині і на світовому ринку особливо не вплине на національну економіку.

Про це повідомив заступник голови Національного банку України (НБУ) Олег Чурій у коментарі агентству Інтерфакс-Україна.

"В силу того, що у власності нерезидентів знаходиться незначна частка українських державних облігацій, відтік капіталу з Туреччини і викликаний ним спад апетиту інвесторів до активів країн, що розвиваються, не зробить суттєвого впливу на Україну, в тому числі на валютний ринок, в короткостроковій перспективі", - сказав він.

Відео дня

За оцінками центробанку, з часом українська економіка може опосередковано відчути наслідки ситуації в Туреччині через зовнішню торгівлю, оскільки Туреччина є одним з найбільших ринків збуту української продукції (6,4% вітчизняного товарного експорту у 2017 році).

"Стрімка девальвація ліри і, в цілому, проблеми на фінансовому ринку Туреччини, можуть викликати зниження платоспроможного попиту в країні і, відповідно, спричинити скорочення обсягу експорту з України. Крім того, знецінення ліри до долара США може викликати погіршення конкурентоспроможності вітчизняного експорту в порівнянні з турецькими товарами на третіх ринках", - пояснив Чурій.

Крім цього, заступник голови центробанку нагадав, що США нещодавно підвищили мита на сталь і алюміній з Туреччини. Відповідно, слід очікувати вивільнення частини продукції, що спрямовується в Штати, і, як наслідок, зниження цін на чорні метали в регіоні.

Разом з тим Чурій зазначив, що девальвація ліри може здобути позитивний вплив на економіку України.

"Зміцнення гривні щодо ліри може привести до здешевлення турецької продукції в доларовому еквіваленті (у 2017 році на Туреччину доводилося 2,6% товарного імпорту в Україну). Це не тільки зменшить обсяг імпорту в грошовому вираженні, але й стане хорошою новиною для українських споживачів в цілому. зокрема, це стосується турецьких овочів і фруктів, одягу і взуття, які мають суттєву вагу в споживчому кошику в Україні", - пояснив він.

Нагадаємо, що з початку поточного року ліра впала більш ніж на 38% до долара. Під час торгів 10 серпня вона втратила 6,8%, опустившись до нового рекордного мінімуму 5,95 ліри/$.

Пізніше президент Америки Дональд Трамп розпорядився вдвічі підняти мита на алюміній і сталь з Туреччини, після чого ліра впала ще на 18%.

Ситуація з лірою прискорила падіння європейської валюти. Євро за день втратив більш ніж 1% до долара і опустився до рівня червня 2017 року (падіння з $1,1528 до $1,1410).

Туреччина має намір розраховуватися в нацвалюті з Китаєм, Росією, Україною та низкою інших великих торгових партнерів.

Пізніше аналітики інвестбанку Goldman Sachs заявили, що ризик обвалу ринків слідом за турецької лірою невеликий.

Показати ще новини
Радіо NV
X