Мільярди для путінської військової машини. Як 10 найбільших світових компаній, що працюють у Росії, реагують на війну в Україні
Тютюнові гіганти Філіп Морріс і JTI, автовиробники Toyota, Kia та Volkswagen, ритейлери Metro C&C, Ашан і Leroy Merlin сплачували до бюджету країни-агресора чималі податки. Деякі збираються платити і надалі
Останні 15 років РФ стала помітним ринком для світових компаній. Найбільші ритейлери відкрили сотні супермаркетів, автомобільні гіганти — свої заводи, а тютюнові компанії виробляють у РФ свої нові продукти.
24 лютого стало маркером дотримання принципів корпоративної відповідальності та сталого розвитку, про яку так часто йдеться у корпоративних релізах і в нефінансових звітах західних компаній.
НВ зібрав дані про те, як реагують 10 найбільших іноземних платників податків РФ на військові злочини Кремля в Україні.
НВ узяв за основу рейтинг RAEX найбільших компаній Росії, в якому обрав представників закордонного бізнесу
Філіп Морріс
У Росії в найбільшої у світі тютюнової компанії Філіп Морріс два підприємства — Філіп Морріс Іжора в Ленінградській області та Філіп Морріс Кубань у Краснодарі, а також свої філії у 88 містах країни. З 2017 року компанія виготовляє тютюнові стіки для IQOS на своєму підприємстві в Ленінградській області. На фабриках випускають понад 60 найменувань цигарок, серед яких Marlboro, Parliament, Chesterfield та інші. Частину продукції експортують до Казахстану, Вірменії, Молдови тощо.
У бізнес на території держави-агресора Філіп Морріс вклав близько $2 млрд. У 2020 році компанія продала в Росії товарів на суму $4,9 млрд, а її прибуток до оподаткування склав $141 млн. Тютюновий гігант — найбільший платник податків у Росії серед іноземних компаній.
Тепер компанія, хай і не відразу, оголосила про плани виходу з Росії. Вона відмовляється від продажу деяких своїх цигарок, які були представлені на ринку, і відповідно згортає свою виробничу активність. Припиняє маркетингову діяльність у країні. А також скасувала запуск усіх продуктів у Росії, зокрема запуск свого флагмана — системи нагріву тютюну IQOS ILUMA, запланованого на березень 2022 року. І відмовилася від планів із виробництва понад 20 млрд стіків TEREA (для IQOS ILUMA) у Росії, у які було заплановано інвестувати $150 млн.
Рада директорів і вище керівництво PMI працюють над варіантами належного виходу з російського ринку в контексті все більш складного та постійно змінного правового регулювання й умов операційної діяльності. «Останні чотири тижні наша увага та всі зусилля були зосереджені на забезпеченні захисту та безпеки наших українських колег. Ми солідарні з усіма безневинними чоловіками, жінками та дітьми, які зараз страждають», — заявив генеральний директор Яцек Ольчак.
Leroy Merlin — частка ринку важливіша за цінності
Мережа з продажу товарів DIY (зроби сам) Leroy Merlin є частиною французької Groupe ADEO і працює в Росії з 2004 року. На території країни-агресора компанія має 109 гіпермаркетів. Свою частку ритейлер на російському ринку у 2020 році оцінює в 17,5%. Це другий за розмірами іноземний платник податків у Росії — позаминулого року Leroy Merlin продав товарів на суму близько $4,8 млрд. А його прибуток до оподаткування становив $63 млн.

Adeo, якій належить мережа магазинів Leroy Merlin, продовжить роботу в Росії, незважаючи на заклики президента Володимира Зеленського та громадян України закрити бізнес у країні-агресорці. Про це повідомило агентство Agency France Presse із посиланням на заяву представника компанії. Він пояснив, що закриття бізнесу призведе до «навмисного банкрутства» та до експропріації майна компанії. Після Франції Росія для компанії є другим за величиною ринком, який приносить їй 18% від загального доходу.
Volkswagen Group
Німецький концерн Volkswagen Group відкрив у Росії сім напрямків: Volkswagen легкові автомобілі, Audi, ŠKODA, Bentley, Lamborghini, Ducati та Volkswagen комерційні автомобілі. З 2007 року компанія випускає автомобілі в Калузі, а 2009 року на цьому підприємстві запущено виробництво повного циклу. Ще через два роки — у 2011-му Volkswagen Group і Група ГАЗ уклали угоду про контрактне складання автомобілів Volkswagen і ŠKODA на заводі ГАЗ у Нижньому Новгороді. Volkswagen Group — третя за величиною іноземна компанія у Росії.
На початку березня компанія відреагувала на вторгнення Росії до України. Volkswagen Group заявив про зупинення своїх російських виробництв, а також про припинення експорту автомобілів до Росії.
JTI
У японської тютюнової компанії чотири заводи в Росії, включно з двома фабриками готової продукції — Петро в Санкт-Петербурзі і Донской табак у Ростові-на-Дону, а також дві фабрики з обробки тютюнової сировини: Дж. Т. І. Єлець у Липецькій області та Крес Нева у Ленінградській області. Компанія займає близько 30% тютюнового ринку. JTI випускає продукцію під брендами Winston, Camel, LD, Sobranie
На початку березня український підрозділ — компанія JTI Україна — звернулася до центрального офісу з проханням застосувати жорсткі обмеження на ведення бізнесу у Росії аж до повної його зупинки. І надавати підтримку населенню нашої країни.
За тиждень центральний офіс виніс свій вердикт. Japan Tobacco International повідомила, що відмовляється від нових інвестицій у Росію та будь-якої рекламної активності в країні-агресорі. Виробник не відкидає зупинки своїх підприємств.

Apple
У Росії налічують 86 монобрендових магазинів Apple re: Store, які працюють у Москві й інших регіонах країни. У 2020 році компанія входила до списку п’яти найбільших платників податків серед іноземних компаній.
Після агресії Росії в Apple повідомили, що російські споживачі не зможуть придбати айфони, макбуки, Apple Pay та інші сервіси, такі як Apple Maps, будуть обмежені. Магазини re: Store справді закрилися 2 березня. Але вже 3 березня знову почали працювати. Але ціни на продукцію зросли.
Toyota
Японська корпорація Toyota володіє заводом у Санкт-Петербурзі, де локалізовано виробництво седанів Camry та кросоверів RAV4. На ці дві моделі припадає половина продажів усіх автомобілів компанії в Росії. У 2021 році офіційні дилери Toyota продали близько 98 тис. автомобілів у Росії, що на 6,9% більше, ніж роком раніше. Частка бренду на ринку склала 5,9%, ідеться у повідомленні Toyota. Компанія увійшла до першої п’ятірки брендів за результатами продажів у 2021 році.
Але цього року все зміниться. З 4 березня підприємство Toyota в Росії не працює, завозити автомобілі теж поки що не планують. Японська газета Asahi Shimbun повідомила, що корпорація евакуює 26 працівників, які обіймають керівні посади в російському представництві марки. Компанія дослухалася рекомендацій японського уряду.
Samsung
Корейська компанія Samsung у 2008 році відкрила завод Samsung Електронікс Рус Калуга в Калузькій області. Сума інвестицій у підприємство перевищила $250 млн, а загальна площа виробничих цехів заводу склала 40,6 тис. кв. м. На підприємстві випускають телевізори, монітори та пральні машини Samsung. У Москві працює і дослідницький центр Samsung.
Компанія вже відреагувала на вторгнення Росії до України. На початку березня Samsung оголосив, що зупиняє постачання своєї продукції на російський ринок. «Ми продовжуємо активно стежити за цією складною ситуацією, щоб визначити наші подальші кроки», — ідеться у повідомленні корпорації. Причому мобільні телефони, автомобілі й інші споживчі товари не підпадають під санкції США на експорт до Росії.
Metro Cash&Carry — не всі росіяни повинні страждати
Німецький ритейлер Metro Cash&Carry має великий бізнес у Росії. Мережа керує 94 торговими центрами у 51 регіоні країни. Навколо його роботи розгорнулася справжня драма.
«2 березня Рада директорів Metro Україна звернулася з офіційним листом від імені всіх співробітників до керівництва Metro AG у Дюссельдорфі з вимогою негайно закрити бізнес на території Росії», — повідомили в пресслужбі Metro Україна. Але в центральному офісі в Дюссельдорфі у цьому проханні відмовили. Мовляв, 10 тис. співробітників компанії в Росії залишаться без роботи, а санкції, які вводить цивілізований світ у відповідь на агресію Росії, повинні впливати на керівництво країни та її економіку, а не на населення. Пізніше стало відомо, що німецький офіс навіть погрожував відключити свій український підрозділ від постачання продукції, що могло призвести до закриття магазинів.
У Metro Україна наголошують, що категорично не згідні з рішенням центрального офісу.
Ашан
Французька мережа Ашан керує мережею з 241 магазину, з яких — 62 класичні гіпермаркети, 33 суперстори Ашан Сіті та 146 супермаркетів. Мережа працює в Росії з 2006 року і разом із DIY-рітейлером Leroy Merlin і мережею спортмагазинів Decathlon контролюється сім'єю Мюльє.
Ашан відмовляється реагувати на вторгнення Росії в Україну і продовжує працювати в країні-агресорі. Хакери об'єднання Anonymous повідомили, що зламали сайти Ашана, Leroy Merlin і Decathlon.
Kia
Концерн Kia Motors Corporation — другий за величиною в Південній Кореї — більшу частину автомобілів збирає в Росії. Весь модельний ряд Kia виробляє на потужностях компанії Автотор у Калінінграді. Виняток становить лише модель Kia Rio, яку виробляють у Санкт-Петербурзі на заводі Hyundai.
Наразі Kia не має наміру йти з Росії або застосовувати інші санкції після вторгнення в Україну.