Нацбанк знову полює на «зомбі» – огляд тижневих бізнес-новин

25 листопада 2016, 18:30
Державні банки з 2017 року розпочнуть розвивати малий та середній бізнес, а Національний банк продовжує відбиватися від власників ліквідованих банків

1 Міжнародні фінорганізації активізують кредитування дрібного українського бізнесу. Про це повідомили одночасно у Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) і у Світовому банку.

Відео дня

Рада ЄБРР долучила державний Ощадбанк до Програми сприяння розвитку торгівлі, яка діє на території Центральної та Східної Європи та на теренах СНД. Ощад в рамках угоди отримає комплексний пакет технічної допомоги та кредитну лінію на €50 млн від ЄБРР. Ці ресурси банк направить на кредитування малого та середнього бізнесу (МСБ). Як повідомив НВ Бізнес голова правління Ощадбанку Андрій Пишний, пріоритетними для кредитування будуть підприємства агробізнесу та енергозберігаючі програми для вітчизняних підприємств.

Світовий банк (СБ) підготував для українських експортно-орієнтованих малих та середніх підприємств програму, яку реалізує через державний Укрексімбанк.

Фінансування забезпечить довгострокові інвестиції та фінансування оборотного капіталу. Усі компанії повинні відповідати вимогам СБ щодо екологічної та соціальної відповідності природоохоронному законодавству.

2 Національний банк констатує факт повернення банків-зомбі на український фінансовий ринок. За словами голови НБУ Валерії Гонтаревої, регулятор спостерігає тенденцію як власники неплатоспроможних банків з допомогою судів не лише ухиляються від зобов'язань перед державою та вкладниками, але й відміняють свою ліквідацію.

«Це можна назвати «зомбі повертаються», тому що зараз два банки, які ми вивели з ринку за шахрайські дії й відмивання грошей – банк Союз і банк Велес – через суди відновили свою діяльність, – заявила очільниця НБУ. – Я обіцяю, що Нацбанк цього [повернення банківської ліцензії таким фінустановам] не допустить, що всі ці шахрайські дії будуть покарані».

Наразі НБУ звертається до прокуратури та СБУ щодо діяльності таких установ на банківському ринку. Лише ґрунтовна судова реформа в країні, за словами голови НБУ, та створення справедливої і незаангажованої судової системи дозволить захистити споживачів фінансових послуг в країні.

3 Страхове товариство Іллічівське, яке входить у топ-20 найбільших гравців на ринку обов'язкового страхування відповідальності автовласників (автоцивілки), закривається. Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг) анулювала всі ліцензії Іллічівське через порушення ліцензійних умов та ряду фінансових нормативів.

Клієнтів страхового товариства переведуть на обслуговування до СК ДІМ Страхування та Саламандра Україна. «Компанію [Іллічівське] я купував, тому що клієнтів треба було забрати, і їх треба плавно перевести», – зазначив акціонер товариства Юрій Явтушенко, додавши що вкладати ресурси в страхове товариство не мало сенсу.

Саламандра обслуговує переважно віп-клієнтів, а ДІМ страхування – соціальні групи, в тому числі і по медицині.

4 Українці відмовляються від готівки на користь карткових розрахунків. За січень-вересень 2016 року частка безготівкових платежів склала 70% від загальної кількості операцій з використанням платіжних карт. У кількісному співвідношенні українці здійснили 1,27 млрд безготівкових платежів та 0,54 млрд разів зняли готівку з карт.

Хоча суми готівкових операцій наразі ще переважають безготівку. Так, населення зняло кошти в банкоматах та касах банку на загальну суму 732 млрд грн, тоді як розрахувалося картками на близько 398 млрд грн.

Як повідомляє Національний банк, 35,9% безготівкових операцій з використанням платіжних карт в третьому кварталі поточного року припало на операції в торговельних мережах, ще 33,1% – на перекази з карти на карту, 27,8% – на операції в Інтернеті. В місцях самообслуговування власники платіжних карток здійснили лише 3,2% від загальної кількості операцій з карткою.

5 Нацбанк здійснив ще один крок на шляху до валютного пом’якшення. Регулятор розширив перелік доступних для банків та їхніх клієнтів операцій з іноземною валютою. Фінустанови зможуть здійснювати на фондових біржах власні операції з деривативами, що дозволить хеджувати валютні ризики та знизить тиск на курс національної валюти.

НБУ дозволив банкам перераховувати інвалюту для подальшого її розміщення як гарантійного депозиту на рахунках міжнародних платіжних систем за межами України. Завдяки цьому кроку банки зможуть виконувати свої зобов'язання перед міжнародними платіжними системами і забезпечувати для клієнтів проведення розрахунків з використанням платіжних міжнародних платіжних систем VISA та MasterCard.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X