Насолоджуватися депозитами в західних банках - найтупіша справа. Повна версія інтерв'ю з Сергієм Тігіпком

4 березня, 08:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Насолоджуватися депозитами в західних банках - найтупіша справа. Повна версія інтерв'ю з Сергієм Тігіпком - фото

Олександр Медведєв / НВ

Мільйонер Сергій Тігіпко в ексклюзивному інтерв'ю НВ розповів про те, як дорого продавати і дешево купувати активи, а потім змушувати їх швидко приносити прибуток.

У мільйонера Сергія Тігіпка великий шопінг. За останній час належні бізнесменові структури, які входять в його групу ТАС, купили відразу два підприємства. Це завод Кузня на Рибальському острові в Києві, що раніше належав Петру Порошенку та Ігорю Кононенку, а також завод Дніпрометиз, придбаний у російської групи Сєвєрсталь. Крім цього, Тігіпко купив банки Універсал і ВіЕс, а заразом страхову компанію ЕйгонЛайф Україна, забудовника Білдінг Інвест Груп і елітний готель Radisson Blu Hotel Kyiv Podil.

Є у власника групи ТАС інтереси й у фармацевтиці: маючи власну мережу аптек, він нещодавно придбав ще одну — КОСМО.

Гроші на покупки у Тігіпка є. У докризові роки він вигідно продав деякі свої активи. Одна з найбільших угод відбулася в 2007 році, коли шведський Swedbank купив у бізнесмена його банки ТАС-Комерцбанк і ТАС-Інвестбанк.

В цілому загальний статок Тігіпка на 2018 рік, за оцінкою інвестиційної компанії Dragon Capital, склав $ 223 млн. Він займає 22-у сходинку в рейтингу 100 найбагатших українців. І вважає свій бізнес цілком успішним: за 2018 рік група ТАС отримала 2,8 млрд грн прибутку. Успіхи компанії йдуть за висхідною: якщо в 2017 році прибуток промислового напряму його бізнесу склав 190 млн грн, то в 2018-му — вже 391 млн грн.

У бізнесмена бурхливе політичне минуле. У різні роки він був віце-прем'єром, міністром соцполітики, головою НБУ, народним депутатом, заступником голови Партії регіонів і головою власної політсили Сильна Україна.

Втім, політика і держуправління тепер позаду, впевнено заявляє Тігіпко. Він розмовляє з НВ в офісі групи ТАС в старій частині Києва. На стінах — картини відомих художників Іллі Чичкана, Арсена Савадова, Олександра Ройтбурда. Поруч з ними полотна пензля дочки Тігіпка — Анастасії.

 Чи була у вас інвестиційна стратегія, коли ви в 2000-му зробили своє перше велике придбання  стали власником заводу металевих виробів у Дніпрі?

— Не можу сказати, що тоді була якась продумана інвестиційна стратегія. Ми з самого початку чітко знали, що будуємо універсальний банк, і максимально концентрувалися на цьому. А метизний завод перейшов до мене як актив при виході зі складу акціонерів Привату.

Поступово група почала набирати обертів: бізнес є бізнес. І в цьому весь його кайф: якщо бачиш, що на ринку є щось путнє, що ти можеш оцінити, доінвестувати, змусити давати велику віддачу, то ти його купуєш.

І не чекайте тут чогось надто розумного. Є розуміння довгострокової стратегії. Ми поводимося не як спекулянти на ринку, а як довгострокові інвестори.

Фото: НВ

— А кайф від бізнесу коли почали отримувати?

— Дуже давно, практично з тих пір, як почав ним займатися. Тому що таку свободу в своїх діях, таку незалежність важко отримати, якщо не маєш своєї справи, яка тебе годує, і годує добре.

 — Ви продали Swedbank ТАС-Комерцбанк за $ 750 млн. І, здавалося б, могли вже спочивати на лаврах свободи.

— Спитися біля басейну ми завжди встигнемо. Це не приваблює. Я не рантьє, мені цікаво щось створювати, отримувати задоволення від справи. Ми придбаваємо підприємства, які не особливо комусь цікаві, доінвестовуєм їх, запускаємо внутрішній двигун — і вони дають гарний прибуток. При цьому зберігаємо кількість співробітників, а в минулому році навіть збільшили. Зараз у групі ТАС працює 24 тис. осіб.

 Збільшили на яких підприємствах?

— На вагонобудівному і сталеливарному заводах в Кам'янському. А сидіти на депозитах... Я скажу так: якщо ти не боїшся інвестувати, то більше заробляєш. Тобто насолоджуватися депозитами в західних банках — це взагалі найтупіша справа і найменший заробіток. На інвестиціях в ту ж Україну ми заробляємо більше, набагато.

— Можете сказати, скільки ви з 2016 року, коли почали активно інвестувати, витратили на це?

— Не можу. Ми купуємо відносно дешево, але дуже швидко вкладаємо інвестиції, розробляємо оптимальну модель ефективності, отримуємо прибуток і потім, вже з прибутку, розвиваємо актив далі. Той же Універсал Банк, думаю, ми окупили за півроку.

— А за рахунок чого?

Спитися біля басейну ми завжди встигнемо

— До входження в групу ТАС Універсал Банк генерував близько €8 млн збитку щороку. По-перше, ми різко скоротили невиправдані витрати, зокрема на IT-обслуговування і дорогий персонал. По-друге, купили разом з банком боргів на 15 млрд грн.

Концептуально сьогодні не можна надто зациклюватися на якихось жорстких стратегічних догмах. Потрібна швидка реакція бізнесу — як на нові пропозиції, так і на постійно мінливу ситуацію. Спочатку при покупці ми планували влити Універсал Банк в ТАСкомбанк. І думали, що зробимо це досить швидко, але знайшли партнерів і вийшов Monobank. Пізніше ми провели роботу з боржниками і стали отримувати постійний дохід від цього портфеля. Там роками [колишні власники] не могли отримати борги з деяких позичальників. А ми зустрічалися з кожним таким клієнтом, розмовляли, давали дисконт, переконували — і вони платили нам живі гроші.

— Ви згадали ваші вагонобудівні активи. Ця галузь зараз не в найкращому становищі.

— Не погоджуся з такою оцінкою. У 2014-2016 роках ми, як і вся галузь, були в збитках, але з кінця 2016-го почали заробляти. Сьогодні в Кам'янському ми збираємо 150 піввагонів і 100 зерновозів щомісяця.

— Для Укрзалізниці чи для приватних компаній?

— Укрзалізниця два роки не купувала у нас вагонів. Це все продається через банк і нашу лізингову компанію приватному сектору. І ми вже реально завантажені до червня. Крім того, ми отримали кілька замовлень для одного з європейських заводів, поки що на напівфабрикати. Зараз доінвестуємося і постараємося вийти на європейський ринок. Спершу з напівфабрикатами, а потім життя покаже.

Що стосується російського ринку, то ми не розраховуємо, що він відкриється найближчим часом.

Фото: НВ

— Розкажіть, що це за європейський замовлення.

— Ми сертифікували ряд своїх процесів, європейців це влаштовує, і вже почали поставки на ринки ЄС. Тобто пробуємо зробити те, що повинна зробити вся Україна: стати промисловим "підчерев'ям" Європи. За рахунок того, що все-таки у нас потужна робоча сила, хороший виробничий досвід, і я вважаю, що це потихеньку починає спрацьовувати.

При цьому шкода, що це відбувається без підтримки держави. Ось ви згадали Укрзалізницю. У важкі часи, звичайно, держава повинна була б закуповувати вагони у національного виробника.

Тим більше сьогодні ми бачимо, що через транспортні проблеми страждають і інші сектори економіки. Але цього не відбувається. Ну, і що нам робити? Розраховувати, що зараз нас будуть підтримувати, візьмуть під білі ручки і понесуть заробляти гроші? Ні, ми самі виживаємо. І непогано виходить, я вам скажу.

За 2018 рік уся група ТАС отримала 2,8 млрд грн прибутку. З них фінансовий сектор — 1,5 млрд, агро — 720 млн, промисловість — 391 млн. А в 2017-му в напрямі "промисловість" був прибуток 190 млн.

— Ви створили транспортну компанію з вантажних залізничних перевезень. Зараз у неї 1 тис. вагонів. Будете нарощувати їх кількість?

— Сьогодні у нас 1,2 тис. зерновозів і 160 піввагонів, і надалі їх кількість будемо потужно нарощувати. Зараз ми намагаємося вийти на стратегічних іноземних інвесторів. Якщо вийде, ми підтягнемо в транспортну компанію великі інвестиції. І якщо все складеться, як я планую, то за 5-7 років можемо вийти на 10 тис. вагонів.

— А якщо згадати про інший ваш актив — заводі Дніпрометиз. У 2005 році ТАС продав його російській групі Сєвєрсталь, за даними НВ, приблизно за $46 млн, потім купив назад за $10 млн. Зараз на такий продаж, як я розумію, розраховувати не доводиться. Що ви робите там?

— Свого часу цей завод заробляв близько $6 млн на рік. Ми його продали, а тепер купили в 4,5 рази дешевше. Точні цифри я не можу розголошувати.

Насолоджуватися депозитами в західних банках — це найтупіша справа

Термін окупності цього заводу буде десь чотири роки. За рахунок чого? Зокрема, за рахунок того, що ми продамо частину землі в Дніпрі, яку не використовуємо.

Друге: ми поглиблюємо переробку, перш за все для потреб зовнішнього ринку. Тобто намагаємося збільшити додану вартість на цьому підприємстві.

Свого часу ми на заводі поставили оцинкування [установку для покриття дроту цинком], в червні запустимо ще одну. Йдеться про сучасну технологію, аналогів якій в Україні ще немає. Ми замовили обладнання для процесу оміднення дроту. У січні вже ввели нові два верстати, які катають [виробляють] супертонкий дріт.

Ми зайшли на Дніпрометиз і зараз починаємо це підприємство насичувати інвестиціями. Поки що йдуть витрати, але прийде час, і ми знову вийдемо на $5-6 млн прибутку.

— В кінці минулого року ви купили Кузню на Рибальському у Петра Порошенка. Що будете робити з підприємством?

— Кузня для нас не тільки промисловий, але й комплексний девелоперський проект. Великі площі на Рибальському півострові не задіяні у виробничих цілях, використовуються неефективно.

Ось на цій території ми і плануємо розпочати найближчим часом масштабний будівельний проект. Найімовірніше, це буде житловий масив — зі школами, дитячими садками, комерційною нерухомістю.

Що ж стосується ділянки в 9 га біля залізничного вокзалу, то на ній плануємо побудувати великий торгово-офісний центр.

— Не можу не запитати у вас про боргові портфелях, які ви купуєте у Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) і у банків. ЗМІ запевняли, що ви це робите в інтересах тих позичальників, чиї борги продаються. Наприклад, писали, що борги Діамантбанку ТАС викупив за домовленістю з Олександром Мартиненком і Давидом Жванією, у яких була в заставах за цими позиками нерухомість.

— Ми купуємо борги для двох цілей. Перша — на них ми заробляємо. Друга — завдяки покупці боргових портфелів ми росли, напевно, швидше за всіх. У 2016 році зростання ТАСкомбанк за активами склало 114%, в 2017-му — 100%. У минулому році Національний банк рекомендував обмежити наше динамічне зростання, виставивши певні вимоги до нашої стратегії, тому ми виросли всього на 20%.

— Скільки ви заробляєте на боргах?

— Ми заробляємо 5-10% від суми, за яку їх викупили. Важливо, що ми не купуємо борги без попередніх домовленостей з проблемними позичальниками. І ми це робимо постійно. Нещодавно провели операцію з одним клієнтом, у якого борги становили 1 млрд грн. Ми допомогли йому викупити їх майже за 400 млн. Таким чином, 600 млн "пішло", а ми разово заробили 10%. Плюс він у нас перекредитувався і обслуговує кредит у нашому банку.

Ми кожен день комусь допомагаємо з боргами. Тому, якщо у кого є борги і є ідея викуповувати, — до нас.

— Давайте поговоримо про вашу компанію ТАС Агро. Купує вона активи?

— Ми в 2018 році викупили [права оренди] на 8,5 тис. га землі: 3,5 тис. в Херсонській області під полив [систему зрошення] і 5 тис. в Чернігівській. Зараз у нас близько 83 тис. га. І ми розглядаємо ще дві угоди: на 3 тис. і 12 тис. га. Якщо домовимося щодо умов, то купимо.

Україна повинна стати промисловим "підчерев'ям" Європи

Поки в переробку ми активно не йдемо. Працюючи в банку, бачимо прибутковість багатьох бізнесів — як заробляють на яйцях, курці або молоці. І ніде не бачимо більшої прибутковості, ніж просто на виробництві зерна.

У нас повністю своє зберігання, ми вирощуємо біржові культури і зберігаємо їх у себе. Для глибокої переробки потрібні дешеві гроші. Їх сьогодні в країні мало.

— І самі перевозите своєю логістичною компанією?

— До речі, зараз не самі, тому що всі компанії у нас працюють на ринкових умовах. На початку працювали, перевозили, потім стало не вигідно, знайшли на ринку іншу пропозицію і сьогодні вони між собою не працюють.

— З чим пов'язана така система?

— З тим, що, якщо компанії навчаться конкурувати всередині групи, вони будуть успішні і на зовнішньому ринку. Тому у нас система стимулювання інша: весь менеджмент заробляє від кінцевого результату. І кожен б'ється за своє підприємство і працює за свою гривню.

І пояснення просте: ми займаємося реальним бізнесом "на асфальті" і важко заробляємо гроші саме в ринкових умовах, практично нічого не купуючи і не продаючи державі.

— Нещодавно ви збільшили мережу аптек ТАS, купивши аптечні точки КОСМО. Які плани щодо розвитку цього бізнесу?

— У багатьох складається хибне враження про аптеки. Вважається, що ліки — це завжди вигідно і добре. Я теж так думав і помилявся.

Насправді, бізнес дуже низькомаржинальний. Перш за все, через те, що у нас ніяк не обмежена кількість аптек. І аптеки можуть відкриватися одна від одної за 10 метрів. Через таку дуже жорстку конкуренцію цей бізнес дійсно стає дуже низькомаржинальним. Плюс ще регуляції держави періодичні, яка говорить: це продавай за стільки, а це за стільки, що теж призводить до певних проблем.

Проінвестувавши певну суму, ми побачили таку низьку прибутковість і спробували оцінити, скільки буде коштувати вихід з цього бізнесу. І побачили, що втратимо гроші, якщо будемо продавати. Тому ми зараз пішли іншим шляхом — почали консолідацію ринку. Нещодавно до наших аптек додали ще 3 аптечні мережі і в цілому вийшли на 144 точки продажів.

Зараз йде реструктуризація компанії, ми змінюємо багато процесів — нам треба 3-4 місяці. Після цього почнемо далі купувати аптечні мережі. Доведемо мінімум до 500 аптек.

А далі почнемо займатися виробництвом. Будемо самі виробляти або фасувати ліки і продавати на внутрішньому ринку.

Фото: НВ

— Розповідають, що одна з ваших компаній почала торгівлю газом. Що це за напрям?

— Ми почали займатися торгівлею газом і електроенергією після того, як ці ринки лібералізувати. Тобто коли вже не за домовленістю з державою хтось продає газ або електроенергію.

Але основне — ця [енергетична] компанія буде сателітом ТАСкомбанку, вона буде продавати газ чи електроенергію його клієнтам і на зовнішні ринки.

Як фінустанова ми працюємо з багатьма малими підприємствами. І, кредитуючи їх, бачимо, що багато речей вони купують за найвищою ціною. Той же газ, якщо ти береш його в роздріб, то купиш дорожче. І ми зараз пробуємо зробити проект, за яким всі наші клієнти зможуть у нас купувати газ за нижчою ціною. Це зробить їх більш лояльними до банку і більш конкурентними на ринку. І після цього ми запропонуємо те ж саме по електроенергії. Цілком можливо, по добривах, засобах захисту рослин, насіння і т.д. Частину маржі будемо залишати собі. Для клієнтів банку ціни будуть нижчими.

Багато хто, особливо IT-компанії, намагаються "відгризти" частину бізнесу у банків. Але і у нас є відповідна стратегія. Ми будемо заходити на комерційні ринки і заробляти там. Знаючи клієнтуру, ми розуміємо, кому ми можемо продати, маємо можливість давати відстрочку і тут будемо дуже конкурентні в порівнянні з іншими гравцями.

— Які плани щодо розвитку Універсал Банку?

— Він сконцентрується на розвитку напряму мобільного банкінгу Monobank. На відміну від ТАСкомбанк, який буде універсальним. Зараз у Monobank близько 800 тис.клієнтів, і це всього трохи більше ніж за рік продажів. Кожен день ми видаємо 2,6 тис. карток і, сподіваюся, 2019 рік закінчимо з клієнтською базою понад мільйон осіб.

Ми динамічно стартували, і у вересні проект отримав вже перший прибуток. Тобто ми менш ніж за рік з початку реалізації проекту отримали прибутковість. Це складно для стартапів, особливо таких технологічних.

— Ще будете банки купувати?

—Так. Якщо будуть пропозиції на ринку і зійдемося в ціні.

— Ви самі керуєте бізнесом?

— Я поки що точно сам від початку і до кінця керую роботою ТАСкомбанк, тому що займаю посаду голови правління.

По групі ТАС у нас є керуюча компанія, яка вже 20 років керує всіма нашими бізнесами. Щопонеділка об 11 ранку я знаю, що у мене відбувається по всій групі до останньої цифри.

— А коли ви були на держслужбі і в політиці, хто керував бізнесом?

Для мене походи у владу — це як в армію сходити.

— Керуюча компанія. Відразу можу сказати, що ті люди, які збираються в політику або на державну службу, повинні приготуватися до того, що їх бізнес буде страждати. Власне кажучи, це те, що у нас відбувалося. Бурхливе зростання можливе тоді, коли ти сам сидиш і займаєшся справою з ранку до вечора.

— А як страждала ваша компанія?

— Я вам скажу. Мій банк був на 67-му місці, сьогодні він 15-й. От і все.

Для мене походи у владу — це як в армію сходити. Я відслужив своє, тому вже нікуди не піду, це перше. Друге, треба все-таки з повагою ставитися до того, що було в нашій історії досить трагічне. І якщо українці не хочуть бачити людей з бізнесу у владі, нехай прийдуть інші і покажуть, чого вони варті.

Журнал НВ (№ 21)

Парламентскі списки

Завдяки двом новим політичним силам на парламент чекає безпрецедентне в історії України оновлення

Читати журнал

Вибір редакції

Економіка

Вчора, 09:45

thumb img
Після серіалу на HBO. Хто заробить на зростанні туристичного потоку в Чорнобиль
Економіка

15 червня, 09:30

thumb img
Гроші тижня: єврооблігації України, Роттердам-, купівля каналу ZIK соратником Медведчука, піруети Баришівського райсуду і знову газ
Економіка

Вчора, 09:00

thumb img
Прощавай, Росіє. Чому Польща стала головним торговим партнером України і що купує західний сусід

Стань автором

Якщо Ви хочете публікувати свої колонки на НВ Бізнес, напишіть листа на адресу:

kolonka@nv.ua