Інтерв'ю з епіцентру епідемії. Як бізнес, суспільство і влада США борються з коронакризою — розмова НВ з нью-йоркським інвестбанкіром
Що відбувається з діловою активністю в США і наскільки важкою може бути криза, викликана пандемією COVID 19? Грегорі Грушко, інвестбанкір з Нью-Йорка, розповів НВ Бізнес про ситуацію зсередини
Стан світової економіки залежить від ситуації в США — поки ще більшою мірою, ніж від Китаю. МВФ і Світовий банк попереджають про те, що нинішня криза буде найважчою в сучасній історії. Втрати будуть більш істотні ніж під час Великої депресії 30-х років.
Уже понад 90 країн вишикувалися в чергу до МВФ, щоб отримати допомогу для подолання кризи і боротьби з наслідками епідемії коронавірусу. За даними МВФ, вже зараз країни всього світу закладають до своїх бюджетів сумарно витрати у $8 трлн через кризу.
Журналіст НВ Бізнес зв’язався з інвестбанкіром з Нью-Йорка, де зараз епіцентр епідемії коронавірусу в США, Грегорі Грушко. Грушко працював з відомим філантропом і мільярдером Джоном Темплтоном. В середині нульових він очолював одну з провідних інвестиційних груп на українському ринку — Foyil Securities New Europe. До цього працював на розвинених ринках, в таких компаніях як NMRotschild, Banca Commerciale Italiano, Banco Bilbao Vizcaya та ін., і брав участь у приватизації таких гігантів як British Petroleum, Telefonica, Rhone Poulenc.
Як ситуація з поширенням коронавірусу в США виглядає зсередини, які заходи вживає влада для боротьби з епідемією, що відбувається з провідною економікою світу? Чи зможуть США зберегти глобальне лідерство після пандемії або поступляться ним Китаю? Погляд досвідченого фінансиста — в інтерв'ю НВ Бізнес
— Зараз дуже багато новин, зокрема американських ЗМІ про те, що ця криза буде глибокою і болючою не тільки для США, але й для всього світу. Ми знаємо, що в США заявлена програма по боротьбі з кризою, на неї уряд виділяє два трильйони доларів, це найбільша антикризова сума в історії. Що відбувається, яка ситуація з коронавірусом? Як зараз влада США бореться з цією кризою? Ви в основному зараз вдома, не виходьте?
— Нікуди не ходимо, ні з ким не зустрічаємося, нічого не робимо, тільки періодично в магазини виїжджаємо. І ми не заходимо в магазини, заздалегідь зробили замовлення, паркуемся, відкриваємо багажник, хтось виходить з магазину, ставить те, що ми замовили, закриває багажник, ми їдемо. Ось приблизно таке життя у нас веселе.
Така вказівка від нашого губернатора, вірніше навіть від президента — нікуди не ходити, сидіти вдома, таким чином ми рятуємо життя. Нью-Йорк — це центр епідемії, в штаті Нью-Йорк вже більше хворих, ніж було в Італії. У нас 20 мільйонів осіб у штаті живе, а в Італії — 60 мільйонів, але у нас вже більше, зростання смертей триває. І навіть незважаючи на те, що на якомусь етапі епідемія піде на спад, але повністю це нікуди не піде, є інші штати, де цього циклу ще немає, він ще не прийшов. Так, вони не настільки сконцентровані як Нью-Йорк, але тим не менше ця ситуація дуже погана.
На жаль, ми ще не контролюємо ситуацію. Ми потрапили в неї абсолютно непідготовленими: брак масок, нестача апаратів вентиляції легенів, нестача захисного одягу
Деякі економісти і фінансисти нинішню кризу порівнюють з кризою 2008−2010 років і кажуть, що буде приблизно так само, буква V — різко вниз і потім на якомусь етапі різко вгору. Однак, проблема полягає в тому, що так не буде, ця криза зовсім інша. У 2008 році криза була фінансовою, «мильною бульбашкою», яка утворилася на ринках іпотеки та інших позик. Та бульбашка вибухнула і нам вдалося стабілізувати ситуацію, вийти з неї шляхом застосування фінансових інструментів, завдяки центральному банку, Міністерству фінансів
У нас в країні, в усьому світі бушує вірус, який заражає людей з небувалою швидкістю і з такою ж швидкістю вбиває. Ця криза майже повністю зупинила всю економічну діяльність в Сполучених Штатах, все закрито. Все, що виробляло щось — закрито. І насамперед це вдарило по найбільшому роботодавцю в Сполучених Штатах — по малому бізнесу. Магазини та ресторани закриваються, людей звільняють і ніяких хороших перспектив немає.
Так, федеральний уряд буде впроваджувати ще одну програму, крім цих двох трильйонів, цілком можливо, що на чотири трильйони доларів. Чи допоможе це? До якоїсь міри — але все це не настільки корисно, як боротьба з самим вірусом.
Якщо ми хочемо перемогти в цій війні, нам потрібно два типи зброї: вакцина і терапевтичне ліки — якщо ви заражені, то приймаєте таблетку, дві таблетки і одужуєте. У нас немає ні того, ні іншого.
Консервативні очікування показують, що поява вакцини займе близько року, а ліки знаходиться на етапі тестування.
Відкривати економіку, яка зараз закрита, буде дуже важко, тому що люди повернуться на роботу в офіси, на фабрики, і вони не будуть знати — людина поруч з ними заражена чи ні, чи можна заразити людину поруч чи ні. Буде потрібно тестування в масштабах, які дуже важко уявити, нам потрібно буде розділити працездатне населення Сполучених Штатів на три групи: одна група — люди, які не заражені, друга група — люди, які інфіковані, навіть якщо у них немає ніяких симптомів, і третя група, найважливіша — ті, хто вже перехворіли без будь-яких особливих проблем і цілком можливо, що вони виробили імунітет до цього вірусу (хоча це не доведено, ми цього не знаємо на 100%). Але щоб визначити ці три групи, уявіть собі, скільки тестувань треба провести.
Давайте уявимо собі, що все зроблено і ми відкриваємо економіку: в будь-якому випадку удар, який вже був завданий, відіграти назад важко. Люди, які звільнені, їх відразу назад наймати не будуть, люди, які втрачають свої заощадження, не знають, коли вони їх повернуть. Я схильний вважати, що криза буде тривалою і глибокою. Тривалою — найстрашніші прогнози говорять — два-три роки. Глибоким — вже зараз очікується, що свіжа статистика з безробіття покаже рівень 13%, 13% американців — безробітні. Це найгірші цифри з часу Великої депресії.
— Це все-таки правда — рівень безробіття буде вище, ніж під час Великої депресії?
— Так, найімовірніше, що так воно і є, ми зможемо побачити дані буквально до кінця цього тижня або наступного. Goldman Sachs прогнозує безробіття на рівні 15%.
— Виглядає похмуро.
— Скажу так: дай Бог, щоб воно так і було. За два тижні ми втратили десять мільйонів робочих місць, це більше, ніж ми втратили за всю кризу 2008−2010 років, це страшний удар. Маленький факт: люди, які втрачають роботу, заповнюють форми онлайн, щоб отримати допомогу по безробіттю, яку різко збільшили, щоб дати безробітним можливість жити. Вони заповнюють форми онлайн, але потім повинні зробити дзвінок в офіс по безробіттю і підтвердити, що вони — це
Кожна сім'я, кожна людина в родині отримає 1,2 тисячі доларів…
— Ви отримали цю тисячу?
— Ні, і гроші ще не почали відсилати, бо важко вирішити, як це зробити. Є спосіб прямого переказу на банківський рахунок людини, а що робити з людьми, у яких немає банківських рахунків? Як їм це передати? Є пропозиція випустити дебетові картки з сумою на них, потім йдеш і витрачаєш, де тобі треба. Або ж скористатися застосунком на кшталт Venmo і через нього передавати гроші. Як би це не було, як скоро почнеться — важко сказати, тому що ми ніколи ні з чим подібним не стикалися, це новий досвід. Але поки що можу сказати, що все що обіцяють, допомогу з безробіття, разова допомога 1,2 тисячі — в штаті Нью-Йорк, у місті Нью-Йорк цього не вистачить навіть на оренду квартири. Можливо, покриє витрати на покупку продуктів, але теж не гарантовано. Ця сума може виглядати великою в штаті Західна Вірджинія, де життя дуже дешеве, але в штатах на кшталт Каліфорнії, Нью-Йорка, Массачусетса — це взагалі-то крапля. Багатим на ці гроші точно не станеш, а дуже часто просто не виживеш.
— Які потрібно мати документи, щоб отримати ці 1,2 тисячі доларів?
— Це для всіх тих, хто заповнює свою податкову декларацію (більшість населення), і для всіх тих, хто отримує пенсійну допомогу, social security. Тобто люди, які перебувають на обліку уряду. Знову-таки, на відміну від України і деяких інших країн у нас дуже хороша дисципліна заповнення податкових декларацій, всі заповнюють їх, бо ненеподання декларації загрожує реальними репресіями. Можливо, не вказують найточніші цифри в своїх деклараціях, таке буває, але заповнюють їх всі. Коли почнеться виплата допомоги, так, вона покриє практично все населення в Сполучених Штатах, ви будете отримувати 1,2 тисячі один раз на кожного дорослого в родині і 500 доларів на дитину. Тобто якщо ця сім'я мама, тато, дочка, вони отримують разово 2,9 тисячі доларів.
— Видно, що вірус наздогнав США несподівано, не дивлячись на часовий лаг (у порівнянні з Італією і Китаєм)?
— Завжди легко звинувачувати уряд у всьому, що пройшло погано. Але у нас дійсно дуже погана ситуація, хоча б тому, що в нинішній Адміністрації, у нинішньої федеральної влади слово «наука», «наукові дослідження» вважаються брудними словами. Нікого це взагалі-то не хвилює. Один з перших рухів, які зробила Адміністрація Трампа, прийшовши до влади — розпустила офіс при Білому Домі, який готував, планував політику в разі можливих епідемій і пандемій. Тобто це функція держави. Вони їх просто взяли і всіх звільнили. Більш того, є факт — один з радників президента прийшов до нього вже 4 січня цього року, розповідаючи про те, що з’явився вірус, який поки що в Китаї, але, швидше він обернеться глобальною пандемією.
Трамп не тільки не відреагував на це і не звернувся до нації, але в своїх подальших виступах говорив: Це дрібниця. У нас зараз 15 заражених, через тиждень буде нуль. Він говорив, що як стане тепло, вірус просто зникне. Зараз, коли журналісти під час прес-конференції кажуть йому, що «Що ж ви таку дурість несли», а він відповідає: А це моя робота — не повідомляти погані новини населенню. Тому особливо важливою є зараз роль, яку виконують губернатори окремих штатів. Я не пам’ятаю, хто це сказав, але зараз у США кожен губернатор і кожен мер великого міста —це президент, тому що вони відповідають за своїх людей і роблять те, що потрібно було, навіть якщо це дуже болісно. Але відсутність правильного федерального керівництва, відсутність підготовки до можливих катастроф, відмова від будь-яких наукових теорій і часто, дуже часто брехня — це ті чинники, які зробили цю пандемію в США набагато гіршою, ніж вона могла бути.
— Яка ситуація на фінансових ринках? Ми стежимо за новинами, і бачимо, що індекси рекордно падають. Які настрої серед трейдерів, інвесторів?
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.