Нафта втрачає в ціні, а український ринок зрідженого газу шукає заміну російському ресурсу – огляд і прогноз ринку нафти та пального

19 вересня 2016, 12:56
Після стрибка тижнем раніше, світові ціни на нафту почали знижуватися. А на українських АЗС нестача дизпалива штовхає ціни вгору

У п'ятницю, 9 вересня, вартість нафти перейшла до корекційного зниження після зростання напередодні. Також причиною падіння ціни стали дані від Baker Hughes про зростання числа бурових установок з США на 2,2%.

Відео дня

У понеділок, 12 вересня, світові ціни на нафту продовжили падіння за даних про збільшення кількості бурових установок у США. Проте, вечір понеділка приніс деяку корекцію цін у бік зростання через здешевлення долара США.

У вівторок і середу падіння світових цін на нафту посилилось. Інвестори продовжували відігравати дані про зростання числа бурових установок та прогнози Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) щодо падіння попиту на сировину в 2017 році на 200 тис. барелів. Також зіграли роль дані про збільшення видобутку нафти в США.

В четвер спостерігалося незначне зростання, пов'язане з даними Міненерго США про зниження комерційних запасів у країні. Інвестори також побоювалися надлишку нафти на світовому ринку.

П'ятниця, 16 вересня принесла черговий виток падіння світових цін на сировину, пов'язаний з очікуванням даних про кількість бурових установок у США, а відновлення постачань нафти з Лівії може погіршити ситуацію з надлишком на ринках.

Наступного тижня ціни на нафту залишаться під дією тих же факторів. На думку директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, динаміку цін визначать дані Baker Hughes про число діючих бурових установок, а також активність прихильників заморожування рівня видобутку нафти, які спробують домогтися підписання відповідної угоди на неформальному саміті країн-експортерів нафти, який пройде 26-28 вересня в Алжирі.

Неспокійно і на українському паливному ринку. Так, за даними Куюна, за тиждень ціна дизпалива у великому опті зросла на 1,7 тис. грн/т – до 21,2 тис. грн/т, Це стало наслідком припинення поставок російського дизпалива, як трубопровідним, так і залізничним транспортом.

"Стримуючим фактором від більш істотного подорожчання ресурсу стало зміцнення курсу гривні. А також стабілізації європейських котирувань, волатильність яких сильно знизилася в останні два тижні", – додає Куюн.

На відміну від дизпалива, дещо подешевшав бензин А-92. За даними Куюна, його середня вартість знизилася на 350 грн/т – до 24,35 тис. грн/т, що стало можливим за рахунок зміцнення курсу гривні. Втім, на цьому тлі бензин А-95 подорожчав і наблизився до 25,9 тис. грн/т через вузьку пропозицію на ринку.

Шок від заборони на експорт дизпалива з Росії практично паралізував торгівлю в Україні. За даними аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренко, компанії зняли з продажу наявний ресурс, а ті, хто все ж зважився торгувати, підняв цінник на 1-1,5 грн/л в дрібному опті.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але увага автомобілістів була прикута до стелі. Підняти ціну в роздробі зважилися тільки регіональні мережі і ті, хто торгує в нижньому ціновому сегменті.

Від бажання підняти ціну дизпалива у преміальних мережах, утримали заправки Привату, говорить Сіренко. За його даними, минулого тижня вони вроздріб продавали ДП по 18,5 грн/л, що на 10-20 коп./л дешевше оптових пропозицій.

Напруга трохи спала лише пізно ввечері в п'ятницю, 16 вересня, коли надійшло повідомлення з Росії про відновлення поставок дизпалива в Україну.

"Якщо з понеділка ми побачимо поставки з Росії, то про подорожчання дизпалива на АЗС можна забути, а може і варто очікувати зниження цін", – пояснює Сіренко.

Крім того, новий виклик отримав ринок зрідженого газу. Російські постачальники заговорили про можливе припинення експорту ресурсу в Україну. Це може призвести до нового росту цін, говорить Куюн. Проте, він уже не буде виглядати настільки істотно на тлі події подорожчання за останні два місяці.

За даними Куюна, імпортна ціна на східному кордоні дозволяє тепер операторам займатися поставками з нетрадиційних напрямів – Литва, Румунія, Польща, Італія. Унікальною для ринку стала поставка першої танкерної партії пропан-бутану з Єгипту.

За прогнозами Куюна, поточний тиждень може принести подальше зростання вартості дизпалива через нестачу ресурсу і необхідість переорієнтуватися на нові джерела постачання. Також при існуючих європейських котируваннях і зміцненні національної валюти до кінця тижня можна очікувати стабілізацію оптових цін бензинів і поступове їх зниження.

Показати ще новини
Радіо NV
X