Мобілізація ФОП: які діють пільги щодо сплати ЄСВ, єдиного податку, ПДФО, ПДВ та звітності — роз’яснення ДПС

20 березня 2022, 12:41

Призвані підприємці не винні сплачувати єдиний внесок тимчасово дії воєнного стану та ще 12 місяців після нього. Про це повідомило Головне управління ДПС в Івано-Франківській області.

Згідно з інформацією, опублікованою на сайті ГУ ДПС в Івано-Франківській області, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування військового стану в Україні та протягом 12 місяців після припинення або скасування військового стану ФОП, особи, які ведуть незалежну професійну діяльність та члени фермерських господарств мають право не нараховувати і не сплачувати єдиний внесок за себе. При цьому з розрахунку єдиного внеску до податкової декларації за періоди звільнення такими особами дані не заповнюються.

Відео дня

Крім того, підприємці другої та третьої груп платників єдиного податку, а також юридичні особи, що належать до третьої групи платників єдиного податку, мають право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, покликаних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України.

Якщо платники єдиного податку ухвалять рішення про несплату єдиного внеску за мобілізованих працівників, суми ЄСВ сплатить держава з державного бюджету . Для визначення суми єдиного внеску, що підлягає сплаті за рахунок державного бюджету, платник єдиного внеску розраховує такі суми та відображає їх у звітності. На підставі такого розрахунку формуються бюджетні запити на одержання коштів на покриття сум несплаченого роботодавцями єдиного внеску.

Такі зміни для підтримки українського бізнесу в умовах війни передбачені Законом України від 15.03.2022 р. № 2120-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану.

Під час особливого періоду, визначеного Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, платники єдиного внеску, призвані на військову службу під час мобілізації передбаченими штатами військового часу, на весь термін їхньої військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених пунктом 2 статті 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якщо вони не є роботодавцями. Відповідне роз'яснення опубліковано на сайті Головного управління ДПС у Черкаській області.

Підставою для такого звільнення є заява ФОП та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

ФОП надає документи до податкового органу протягом 10 днів після демобілізації.

Якщо демобілізований ФОП перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, документи подаються протягом 10 днів після закінчення його лікування еабілітації).

Якщо платник єдиного внеску має найманих працівників і на  строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, у особливий період уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, його зобов'язання, визначені підпунктами 1 ( крім сплати єдиного вкладу), 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 частини другої статті 6 цього Закону про ЄСВ, здійснює таку уповноважену особу.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Єдиний внесок, нарахований уповноваженою особою за такими виплатами, сплачується до бюджету демобілізованим ФОП протягом 180 календарних днів з першого дня його демобілізації без нарахування штрафних та фінансових санкцій.

При цьому демобілізований ФОП у зазначеній вище заяві вказує дані про нарахований єдиний внесок на суму таких виплат уповноваженою особою протягом строку військової служби ФОП.

Звітність про нарахований єдиний внесок протягом строку військової служби ФОП уповноваженою особою на суми виплат найманим працівникам та іншим особам представляється демобілізованим ФОП у порядку та строки, встановлені Законом про ЄСВ, без нарахування штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом про ЄСВ.

Під час особливого періоду мобілізації для платників єдиного внеску (ФОП), покликаних на військову службу, на весь термін їхньої військової служби зупиняється застосування норм статті 25 цього Закону (тобто заходи впливу та стягнення).

Підставою для такої зупинки є копія військового квитка або копія документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов, що подається до податкових органів державним органом протягом 10 днів після мобілізації.

На час призову ФОП звільнено від нарахування та сплати ПДФО та ЄП, а також від подання звітності, незалежно від того, чи має найманих вона працівників, згідно з п. 25. підп 10 розд. ХХ Податкового кодексу України ( далі - ПКУ):

«Самозайняті особи (фізичні особи-підприємці, особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації на весь період їхньої військової служби звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV цього Кодексу, а також звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розділу XIV цього Кодексу».

Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про заклик під час мобілізації на особливий період.

Документи подаються до органу доходів та зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої після демобілізації особи протягом 10 днів. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні ( реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків при мобілізації, заяву та копію військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення його лікування еабілітації).

Якщо самозайнята особа, покликана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, має найманих працівників та строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, то обов'язок щодо нарахування та утримання ПДФО за такими виплатами на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа.

ПДФО, нарахований та утриманий уповноваженою особою за такими виплатами фізичним особам, сплачується до бюджету демобілізованою самозайнятою особою протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації без нарахування штрафних та фінансових санкцій.

При цьому демобілізована самозайнята особа у зазначеній заяві вказує дані про суми нарахованого та утриманого уповноваженою особою податку з найманих працівників протягом строку військової служби самозайнятої особи.

Податкова звітність про суми податку, нарахованого та утриманого протягом строку військової служби самозайнятої особи уповноваженою особою з найманих працівників та інших фізичних осіб, подається демобілізованою самозайнятою особою у порядку та строки, встановлені ПКУ, без нарахування штрафних та фінансових санкцій, передбачених цим Кодексом.

• Щодо ПДВ:

Законом № 1275 ФОП — платник ПДВ не звільненяється від обов'язку нарахування, сплати ПДВ та подання звітності з ПДВ.

ФОП — платник ПДВ, мобілізований до Збройних Сил України, за звітні періоди, у яких відсутні операції з постачання або придбання товарів/послуг та відсутні інші показники, що підлягають декларуванню, не зобов'язаний подавати податкову звітність з ПДВ.

Показати ще новини
Радіо NV
X