91% всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності працює в тіні - Рябікін
Тільки 3% суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності забезпечують понад 90% всіх митних надходжень до держбюджету і працюють цілком легально.
Про це голова Державної митної служби Павло Рябікін сказав в інтерв'ю ZN.ua.
«У нас щорічний обсяг імпорту становить 1,47 трильйона гривень. Реальних зареєстрованих суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності - 147 тисяч. З них тільки 3% забезпечують понад 90% всіх надходжень до держбюджету. Це ті 4 тисячі компаній, які протягом багатьох років проводять одні й ті ж операції з одними і тими ж контрагентами, „білі“ імпортери, для яких імідж на ринку і прозорість їх угод дійсно важливі. Цей білий сегмент уже зараз генерує понад 300 мільярдів гривень надходжень, і в ньому ніяких недоборів в бюджет ми не бачимо. Сірий сегмент — це близько 6% компаній, які проводять більш дрібні операції і прагнуть до оптимізації. Вони свідомо намагаються зменшити платежі, але умовно законними механізмами. Посилення контролю в цьому сегменті зможе забезпечити, на наш погляд, приріст їх платежів до бюджету від 25 до 35−37 мільярдів гривень. І коли ми чуємо про те, що втрати на митниці кратні бюджету країни, то мова йде навіть не про сірий сегмент, а про „тінь“, в якій, за нашими оцінками, працює 91% всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що дають зараз бюджету близько 22 мільярдів гривень на рік», — розповів Рябікін.
На його думку, посилення контролю за цими компаніями дозволить збільшити бюджетні надходження на 100 мільярдів гривень щорічно. Рябікін додав, що саме в цьому сегменті найбільші зловживання і втрати.
«Ми всі розуміємо, що завозиться дуже багато пластмасових меблів, але не фірмових італійських. При цьому в магазинах італійські меблі є, а пластмасові ви там навіть не знайдете. Те саме і з брендовим одягом, який сюди не заїжджає, але тут продається, і з багатьма іншими товарами. І тут маса проблем, починаючи з того, що у нас в цьому сегменті відсутня реальна статистика навіть про те, що ввозиться в країну, не кажучи вже про статистику реальних цін, адже це якраз той випадок, коли все організовано з документарними підмінами. Тобто озвучені 100 мільярдів гривень цілком можуть бути і 120 мільярдами, і 150 мільярдами», — заявив голова Держмитслужби.
За оцінкою Державної податкової служби, втрати України від схем з ухилення від сплати податків становлять близько $7,7 млрд на рік. «У тому числі: зарплата в „конвертах“ — $4,3 млрд, діяльність „скруток“ і конвертаційних центрів — $1,5 млрд, офшори — $0,8 млрд, підакцизні товари — $1 млрд, збитки державних підприємств — $0,1 млрд», — заявляв голова Податкової Олексій Любченко.