Субсидії виплатять грошимами

22 червня 2016, 08:58
Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик хоче ввести монетизиване субсидування. Для цього передбачається провести експеримент в місті Калуш Івано-Франківської області. Про свої плани міністр заявив в ефірі телеканалу 112

"Я категорично проти наявної на сьогодні системи субсидій", – сказав Насалик.

Не дивно, що майданчиком для експериментів вибрали Калуш, адже Ігор Насалик був там міським головою з 2006.

Відео дня

Він пояснив, що ідея полягає в тому, що людина отримує субсидії на енергетичну картку і їй може розрахуватися тільки за послуги по субсидіях. При економії – ці кошти видаються готівкою. При цьому він зазначив, що його підтримує міністр соціальної політики Андрій Рева, а також міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадій Зубко.

У коментарі НВ Бізнес Андрій Рева сказав, що підтримує пілотний проект, але проти повсюдного запровадження монетизації субсидій в нинішній період.

Ще в травні цього року міністр соцполітики в інтерв'ю Економічній правді казав, що монетизація субсидій може призвести до заборгованості населення перед державою. Він пояснював це тим, що при видачі субсидій у грошовому вигляді, є ризик витрачання коштів на погашення боргу за комунальні послуги, а на щось інше.

Існуюча система субсидування не призведе до економії, сказав голова Комітету енергетичної незалежності України Іван Надєїн. Він виступає за монетизацію субсидій і пояснює, що якщо хтось не може заплатити за комунальні послуги, то повинен це довести, отримати пряму грошову виплату і заплатити за комунальні послуги.

Також це стимулює населення економити енергоресурси, що неможливо при існуючій системі, додає старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква. Він вважає монетизацію позитивним кроком, коли споживач сам вирішує, на що витрачати гроші.

"Зараз, якщо людина споживає менше ресурсів, то він нічого не отримує. Все покривається субсидією. А в разі монетизації пільг є вибір: витратити гроші на споживання ресурсів або економити і отримати грошову винагороду", – сказав Саква.

При цьому аналітик уточнив, що, наприклад, в Росії введення монетизованих пільг викликало невдоволення населення, так як вони стали отримувати менше коштів, ніж раніше.

Утім, така ідея має право на існування, коли в субсидіях потребує 2-5% населення, а не половина, як в Україні, відзначає екс-міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко. За його словами, у держави просто немає коштів, щоб допомогти всім, хто потребує субсидії. Кучеренко каже, що теоретично це правильний крок, але в Україні він працювати не буде.

Президент центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайло Гончар додає, що навіть у найбіднішій країні Європи немає такої кількості населення, що потребує субсидій, як в Україні. Також Гончару незрозумілі операції з готівковими коштами, які можуть витрачатися не за призначенням. Адже виділені субсидії повинні бути використані для оплати енергоресурсів або на програми енергоефективності.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Це виглядає як фантастичний експеримент, погоджується голова аналітичного відділу ІК Dragon Capital Дмитро Чурін. На його думку, як тільки з'являється перехід на готівкові розрахунки, у держави виникають додаткові ризики з контролю.

Крім того, каже Чурін, ідея субсидій полягає в тому, що із зростанням економіки від них відмовляться. Тобто із зростанням свого стану населення повинне відмовлятися від субсидування.

"При такій моделі монетизації у споживача немає мотивації відмовлятися від субсидій", – підсумовує він.

Показати ще новини
Радіо NV
X