Податок на пай. Власники яких ділянок зобов’язані платити МПЗ в Україні

МПЗ 2023 — Хто платить Мінімальне податкове зобов’язання в Україні (Фото:Pixabay.com)
В податковий кодекс додали нову виплату для українців, які власників та користувачів земельних ділянок, з яких отримують прибутки.
В Україні борються з тіньовим ринком землі. З 2023 року для власників землі ввели обов’язковий новий податок ― Мінімальне податкове зобов’язання. Селяни та фермери з 2023 року будуть сплачувати мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) за свій пай.
Юрист на юридичній фірмі ILF Сергій Фойт пояснив NV, за які саме типи земель треба платити МПЗ, та у яких випадках податок платить власник, а коли орендар.
Що таке МПЗ
«Простими словами, мінімальне податкове зобов’язання — це фактично мінімальна сума податків, яку сплачує кожен власник/користувач земельних ділянок віднесених до с/г угідь, а також ті, хто отримує доходи за виробництво, реалізацію сільгосппродукції», ― каже юрист.
Особа, яка має здійснювати виплати залежить від того, чи є офіційний договір оренди, повідомив раніше старший проєктний менеджер із земельної реформи Офісу реформ КМУ, доктор економічних наук Андрій Мартин.
Мінімальне податкове зобов’язання ― хто платить
За статтею 38(1) Податкового кодексу України, платниками МПЗ є :
- власники земельних ділянок, віднесених до с/г угідь;
- користувачі, орендарі земельних ділянок віднесених до с/г угідь, які не передали ділянки в суборенду;
- користувачі земельних ділянок віднесених до с/г угідь на інших умовах (емфітевзис), які не передали ділянки в суборенду
«Щоб визначити, хто конкретно повинен платити МПЗ, необхідно з’ясувати, чи перебуває земельна ділянка в офіційній оренді та, чи зареєстровано право на користування в Реєстрі речових прав», ― додає Сергій Фойт.
Якщо земля знаходиться в офіційній оренді і її зареєстровано в Реєстрі речових прав, то платіжка щодо МПЗ прийде орендарю. Якщо така ділянка не перебуває в офіційній оренді і не зареєстровано право на користування в Реєстрі речових прав, то МПЗ сплачує власник землі.
Причиною введення такого податку є те, що за даними міністерства, близько третини землі перебуває у «сірій оренді», пояснив Андрій Мартин.