Меморандум МВФ. Україна погодилася сильно не підвищувати мінзарплату заради фінансування пріоритетних галузей
У рамках нового меморандуму з Міжнародним валютним фондом Україна обмежить зростання мінзарплати на рівні інфляції+2% задля фінансування пріоритетних областей — освіти, оборони та медицини.
У рамках меморандуму з МВФ за програмою stand-by Україна зобов’язалася обмежити зростання мінімальної заробітної плати в межах інфляції +2%. Про це йдеться у тексті меморандуму.
Водночас за умовами меморандуму Україна посилюватиме адресність соціальних програм.
Крім того, Україна приділятиме пріоритетну увагу витратам на охорону здоров’я, освіту, оборону та безпеку.
Так, витрати на освіту буде доведено до встановлених законом 7,3% ВВП. Зростання зарплат вчителів пропонують передбачити на рівні 8%, зростання стипендій на рівні на 50%.
Також держбюджет-2022 передбачатиме фінансування оборони та безпеки в обсязі понад мінімальний рівень 5% ВВП.
Крім того, Україна взяла на себе зобов’язання надати субсидії на опалювальний сезон 2021−2022 найбіднішим муніципалітетам у розмірі до 1 млрд грн.
За умовами меморандуму Україна зобов’язана надавати підтримку всім місцевим органам влади шляхом відрахування до їх бюджетів у 2022 році 4% податку на доходи фізичних осіб, або близько 11,4 млрд. грн.
Також у меморандумі йдеться, що згідно з Указом Президента від 18 червня 2021 року, в Україні суттєво збільшили фінансування гарантованого пакету послуг охорони здоров’я заради підвищення зарплат лікарям та середньому медичному персоналу, в середньому приблизно на 30%.
Ці зміни будуть відображені у постанові КМУ, якою відповідно буде збільшено тарифи та капітаційні ставки.
Для забезпечення пріоритетних витрат у 2022 році Україна має намір прийняти " Ресурсний" законопроект 5600, який дозволить наступного року збільшити доходну частину на 0,5% ВВП.
" Ми маємо намір внести поправки до податкового кодексу до кінця листопада 2021 року. Ми плануємо направити ці додаткові доходи на капітальні витрати та збільшити асигнування на програму ЖКГ, коли навесні буде переглянуто контракти на постачання газу з фіксованою ціною", — йдеться у меморандумі.
Наступного року МВФ прогнозує номінальний ВВП України на рівні 5,867 трлн. грн. порівняно з 5,213 трлн. грн. цього року.
Нагадаємо, що 24 листопада Україна отримала другий транш від МВФ за програмою stand-by у розмірі $699 млн.
22 листопада Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду затвердила результати першого перегляду отриманої Україною у червні 2019 року програми stand-by, а також схвалила продовження програми на пів року — до кінця червня 2022 року.