Приріст зупиниться до кінця року. Далі падіння — Ілля Пономарьов про вихід західних нафтосервісних компаній з Росії
Західні нафтосервісні компанії займають 10−15% ринку Росії. Але їх відхід із РФ призведе до скорочення видобутку нафти та газу. У цьому впевнений Ілля Пономарьов, опозиційний російський політик та екс-топ-менеджер нафтогазових компаній.
Чотири найбільші світові нафтосервісні компанії заявили про скорочення бізнесу в Росії. Це Baker Hughes, Schlumberger, Halliburton та Weatherford International. Більше того, американська Halliburton заявила про зупинення діяльності у РФ.
З їхньою допомогою російські компанії ведуть видобуток нафти та газу. Що тепер буде із цим сегментом бізнесу в РФ? НВ Бізнес дізнавався в Іллі Пономарьова, колишнього депутата держдуми Росії, який з 2016 року живе в Україні і навіть отримав українське громадянство. До походу в політику він працював у нафтогазовій компанії ЮКОС та російському підрозділі нафтосервісної компанії Schlumberger, тому знайомий із бізнесом зсередини.
— Усі чотири найбільші світові нафтосервісні компанії заявили про скорочення інвестицій та впровадження нових технологій у РФ. Наскільки це великий удар по нафтогазовому сектору Росії?
— Коли я там працював, то західний нафтовий та нафтосервісний бізнес займав 10−15% ринку. Решту робили російські компанії. Тому що велика кількість операцій не потребує космічних технологій. Але найскладніші, передові операції — це західні компанії.
На мій погляд, це рішення саме по собі не призведе до різкого спаду видобутку. Але точно означатиме спочатку припинення приросту. І потім розпочнеться безперервний спад.
Але західний бізнес є також постачальником обладнання для галузі. Schlumberger володіє найбільшим у Росії заводом із виробництва занурювальних насосів, які важливі для нафтових компаній. Обладнання для виробництва установок зрідженого газу — це компанія Linde, яка теж заявила про відхід.
Газокомпресорне обладнання теж всі західні виробники. Їх три. І всі сказали, що з Росією не працюватимуть.
— У який період часу може початися спад видобутку?
— Приріст зупиниться до кінця цього року. Далі - падіння.
— Західні нафтосервісні компанії працювали із приватними чи державними російськими замовниками? Газпром, Роснефть?
— Там приватних майже не лишилося. Найбільшим замовником є Роснефть. Важливим замовником є Газпром. Але він має власний сервісний підрозділ. Головне — розмір. Їхні послуги досить дорогі. Тому їм самим не цікаво займатися поодинокими проектами.
— На їхні послуги більше зав’язано видобуток нафти чи газу?
— Більше нафта, ніж газ. Тому що газові родовища простіші геологічно.
— Ви сказали, що Schlumberger має завод у РФ. Що буде з ним? Зупинено, заморожено, вивезено обладнання?
— Устаткування не вивозитиметься — це 100%. Що буде з ним? Поки що у мене точної інформації немає. Я спробував з’ясувати, але наскільки розумію, у самій Schlumberger рішення поки що не ухвалено. Але навіть західні нафтові компанії, які йдуть із Росії, грубо кажучи, віддають ключі від своїх родовищ росіянам. Їхній персонал йде, його там більше немає. Але немає такого, щоби вони закривали, зупиняли видобуток, знімали обладнання. Я думаю, вони намагатимуться ці активи продати. І Schlumberger намагатиметься зробити те саме.

— Хто складає кістяк персоналу у російських підрозділах цих чотирьох компаній?
— На 90%, звичайно, місцеві, які виконують величезну кількість технічної роботи. Там, безумовно, є експати. Це люди, які займаються управлінням, які є транснаціональним персоналом. Вони є носіями знань.
— Це сотні чи тисячі працівників?
— У Schlumberger, яка була найбільшою в Росії, працює близько 12 тис. людей.
За даними НВ Бізнес, у Halliburton у Росії працювало близько 3 тис. осіб. Інші компанії не розкривають чисельність своїх російських підрозділів.