«Перестали боротися з Північним потоком». Лана Зеркаль про незрозумілу позицію Зеленського, газову корупцію та агресію Росії — інтерв'ю НВ
Лана Зеркаль у інтерв'ю Радіо НВ розповіла про ситуацію з добудовою Північного потоку-2, незрозумілу позицію української влади щодо нього, реальні загрози з боку РФ, корупційну газову пастку від Путіна та причини звільнення з Нафтогазу.
Лана Зеркаль — заступниця міністра закордонних справ України у 2014−2019 роках, з січня 2020-го до травня 2021-го працювала радником голови правління Нафтогазу України, відповідаючи за напрям міжнародних відносин.
НВ публікує відредаговану версію її інтерв'ю Дмитру Тузову у програмі Новий вечір.
— Чому звільнилися з Нафтогазу, можете повідомити? Вас вітати з цим чи сумувати?
— Я не знаю, бо кожне закінчення — це новий початок, я керуюся завжди цим. А чому закінчила? Закінчилася каденція Андрія Коболєва, закінчив працювати мій колега Вадим Гламаздін (радник голови правління Нафтогазу, — ред.), ми перестали займатися питаннями боротьби з Північним потоком, і я думаю, що це логічне завершення мого перебування в НАК Нафтогаз.
— Тобто це така командна історія? Але наскільки це логічно з погляду державних інтересів?
— Тут питання навіть не в тому, що команда пішла, і я пішла. Я приходила для конкретних цілей, яких ми досягали, і я думаю, що ми дуже непогано попрацювали. З приводу того, що відбулося, і як була проведена заміна керівника правління, в мене залишилися питання, як і у багатьох наших західних партнерів. Я дійсно дуже рада, що залишилася наглядова рада, і вона буде продовжувати працювати в компанії, але я думаю, що моє перебування у ній дійшло до логічного завершення.
— Ви приблизно уявляєте, чим далі будете займатись?
— Я думаю, що я далі буду також намагатися бути корисною для держави.
— Ви можете пояснити, що відбувається навколо Північного потоку-2? Ми чуємо зараз заяви президента США Джозефа Байдена, що запровадження санкцій на етапі, коли Північний потік-2 вже практично добудований, стало би контрпродуктивним. І це на 180 градусів розвертає наші уявлення стосовно протидії цьому потоку. У нас були припущення і були аналітики, які говорили, що американці рубонуть, от буквально рубонуть цей проєкт саме на фінальному етапі. Як бачимо, це не спрацювало, чому?
— Ви бачите тільки один епізод із багатьох, який пов’язаний із Північним потоком і позицією американців, а треба дивитися на картинку трохи ширше, тоді дуже багато чого стає зрозумілим.
Для мене незрозумілим залишається тільки один епізод, і він пов’язаний із візитом пана Блінкена (держсекретар США, — ред.) до України, коли після розмови з президентом і прем'єром президент Зеленський сказав, що в нас, в України, повністю збігаються позиції з нашими американськими друзями щодо Північного потоку-2.
І тут у мене питання, в чому ж у нас збіг? У тому, що не треба застосовувати санкції, чи в тому, що Північний потік-2 для нас є загрозою і перш за все — загрозою для безпеки існування України?
