Якими будуть курс гривні, ВВП, інфляція, дефіцит бюджету? Макропрогноз на 2022 рік — оцінки провідних українських експертів
Очікування швидкого відновлення української економіки у 2021 році не виправдалися через низькі темпи вакцинації, інфляційний шок та постійну воєнну загрозу. НВ Бізнес дізнався в аналітиків, яким буде курс гривні, ВВП, інфляція у 2022 році
Очікування щодо зростання економіки України на 2021 рік виявилися помилковими. Локальним чорним лебедем для України стали антивакцинаторські настрої, помножені на неквапливість влади у протидії Covid-19. У жовтні поточного року МВФ знизив свій прогноз щодо зростання ВВП України з 4% до 3,5%. У НБУ оцінка виявилася ще песимістичнішою — зниження з 3,8% до 3,1%.
У НБУ зазначають, що у 2021 році негативний тиск на економіку чинила загроза масштабного військового вторгнення Росії та газовий шантаж.
Випробуванням також стала двозначна інфляція в Україні — понад 10%. У жовтні 2021 року промислова інфляція побила рекорд за всю історію української промисловості, досягнувши позначки в 57%. Цьому сприяло небувале зростання цін у світі на енергоресурси, зокрема на природний газ.
НБУ, як інші центробанки, посилював монетарну політику, підвищував облікову ставку — з 6% до 9% наприкінці минулого року. А це звужувало можливості кредитування економіки України, роблячи привабливішими інвестиції в облігації внутрішньої держпозики (ОВДП).
Водночас для курсу гривні 2021-й був вдалим роком. Нацвалюта щодо долара США зміцнилася з 28,4 грн/$ — до 27,2 до кінця року. На користь гривні зіграла валютна політика НБУ, якому для боротьби з високою інфляцією вигідніше зміцнення гривні. Також підтримку гривні надали українські експортери залізняка та агропродукції.
Страхи інвесторів нівелювали новини про досягнення домовленості між Україною та МВФ, внаслідок яких країна поповнила свої золотовалютні резерви на $700 млн. Що ще важливіше, влада взяла на себе зобов’язання проводити реформи та забезпечити незалежність НБУ.
Мінекономіки України за три дні до кінця 2021 року погіршило свій прогноз зростання ВВП України на 2022 рік — з 3,8% до 3,6%.
НВ Бізнес розпитав експертів про те, що чекає на економіку України у 2022 році, а також з’ясував прогнози щодо основних макропоказників у ключових гравців фінансового ринку країни. Аналітики також зазначили умови, за яких розвиток економіки піде за базовим, позитивним та негативним сценарієм.