Вся надія на курс гривні і стійкість НБУ. Чому рівень інфляції в Україні пробив трирічний максимум і чим це загрожує економіці
Інфляція в Україні в липні пробила трирічний максимум у 10,2%. Причиною стало світове зростання цін і внутрішнього споживання через зростання мінімальної зарплати і соціальних виплат. Аналітики прогнозують посилення монетарної політики НБУ
Чому такі високі темпи інфляції в Україні
Експерти стверджують, що липень 2021 року виявився аномальним, оскільки традиційно в цей час спостерігається сезонна дефляція (падіння цін). Але різке підвищення світових цін на продукти харчування і енергоносії після коронакризи змінило хід подій.
Як розповів НВ Бізнес начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна Олексій Блінов, у 2021 році інфляційний тренд був могутніший, і за місяць ціни виросли на 0,1%, що призвело до прискорення річної інфляції з 9,5% до 10,2%. За його словами, в структурі динаміки ІСЦ (індексу споживчих цін) зберігаються окремі потужні осередки зростання (природний газ, соняшникова олія, пальне). І при цьому фронт інфляції розширюється на різні товарні групи.
«Інфляція в 10% не є незвичайним явищем для України. За останні 10 років (2011−2020 роки) середній показник споживчої інфляції склав 12%, а за період з моменту введення інфляційного таргетування в 2016 році — 9%», — зазначив Блінов.
У прес-службі Національного банку України НВ Бізнес розповіли, що з початку 2021 інфляція зростає в більшості країн. «На це вплинуло подорожчання енергоносіїв (пального, електроенергії
Додатковими факторами для України були врожаї гірші за торішні (зокрема, цукрових буряків), що досі відбивається на внутрішніх цінах, а також стагнація в тваринництві.
«Інший важливий фактор прискорення інфляції в Україні — стійкий споживчий попит. Зростання доходів, зокрема за рахунок підвищення мінімальної зарплати і соціальних виплат, спонукав громадян до активніших витрат на товари і послуги», — пояснюють таке зростання цін в НБУ.
За словами аналітика Concorde Capital Євгенії Ахтирко, слабка дефляція цін на продукти харчування пов’язана з тим, що сезонне збільшення пропозиції продуктів харчування йде в ногу зі зростанням споживчого попиту. «Крім цього, інфляція підтримується через зростання цін на житлові та комунальні послуги, а також транспорт. Зокрема, зростають тарифи на газ для населення, відображаючи зростання світових цін на енергоресурси. Зростання цін на транспорт також багато в чому пов’язане зі зростанням цін на пальне», — вважає вона.
Блінов зазначив, що за останній рік ціни на ключові товари зовнішньої торгівлі України збільшилися на десятки відсотків, а в деяких випадках — і в кілька разів. А це само собою формує імпортовану інфляцію, з якою зіткнулася не тільки Україна, а й багато країн у світі. До того ж, за його словами, в Україні залишаються потужними як чинники інфляції попиту, так і чинники інфляції пропозиції. «Тиск з боку попиту проявляється в активному відновленні приватного споживання в Україні. Наприклад, зростання роздрібних продажів у першому півріччі 2021 склало 13,8%. Тиск з боку пропозиції викликаний зростанням цін на енергоносії та інші матеріали, оплату праці персоналу», — підкреслив він.
Заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко зазначила, що показник у 10,2% знову перевищив прогноз НБУ. За її словами, повернення індексу цін до двозначних цифр є негативним психологічно явищем з точки зору очікувань, це ускладнить таргетування інфляції Нацбанком. До зазначених вище факторів зростання інфляції Репко також додала проблеми українського монетарного і фіскального стимулювання, які полягають в тому, що кошти не спрямовуються на інвестиції в продуктивне виробництво. «Вони або проїдаються, або йдуть на заощадження (частково в формі готівкової або безготівкової валюти, частково — в нерухомість). Для того, щоб стимули працювали на зростання економіки потрібні не тільки гроші, потрібна макростабільність — впевненість у завтрашньому дні, сприятливий інвестиційний клімат, якісне управління і довіра до органів влади», — прокоментувала вона НВ Бізнес.
Інфляція борщового набору. Що дорожчає швидше
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.