Коли перестануть зростати ціни і як відновиться економіка у 2022 році, якщо ескалація не стане війною — головне з інфляційного звіту НБУ
У НБУ очікують, що економіка у 2022 році продовжить зростати, але зниження інфляції до 5% буде лише у 2023 році. Високі ціни на газ позначаться на споживчих ринках і вартості комуналки. НВ Бізнес вибрав головне з інфляційного звіту НБУ
Як повідомляє у своєму січневому інфляційному звіті Національний банк України (НБУ), у 2021 році зростання реального ВВП становило близько 3%.
За даними регулятора, відновленню економіки сприяв стійкий споживчий попит, нарощування інвестицій підприємствами після кризи, а також рекордний урожай сільськогосподарських культур.
«Водночас економічне пожвавлення було повільнішим, ніж очікувалося. Серед причин — стрімке подорожчання енергоносіїв та їх дефіцит, вплив низьких урожаїв 2020 року, повільніше відновлення сектора послуг, обмежені потужності окремих виробничих секторів, більші втрати від пандемії, а також стрімкіша фіскальна консолідація», — йдеться у звіті.
Зростання цін у розвинених країнах наприкінці 2021 року було максимальним за останні кілька десятиліть. Серед причин — високі ціни на енергоносії, подорожчання матеріалів та сировини через значний попит і дефіцит поставок, збільшення логістичних витрат (зокрема через нестачу контейнерів для морських перевезень).
«Це спонукало провідні центральні банки переосмислити характер високої інфляції та розпочати нормалізацію монетарної політики. ФРС вже у листопаді почав згортати QE (кількісне пом’якшення — Ред.), а Банк Англії першим із провідних центральних банків у грудні підвищив ключову ставку», — зазначається у звіті.
НВ Бізнес вибрав головне із звіту НБУ: інфляція, зростання ВВП, ринок праці та динаміка зарплат, ризики.