Купівля обленерго може бути цікава не тільки чинним власникам

26 травня 2016, 09:18
Найбільш імовірними покупцями обленерго називають нинішніх акціонерів. Втім, інтерес можуть проявити західні компанії та інвестфонди  

Пакети акцій обленерго розподілять за трьома групами. Сума, яку розраховують виручити від продажу – $300 млн, оголосив глава Фонду держмайна (ФДМ) Ігор Білоус 23 травня, повідомляє Дзеркало тижня. У обленерго, що виставляють на торги, держава володіє різними пакетами акцій: у Хмельницькому та Миколаївському по 70%, Тернопільському – 51%, Харківському – 65%, Запорізькому – 60%, Черкаському – 71%.

Відео дня

Найбільш підготовленими і привабливими для покупців глава ФДМ Ігор Білоус вважає Тернопіль - і Хмельницькобленерго, які будуть продаватися першими приблизно у вересні 2016 року. Він планує почати торги Тернопільобленерго з $20 млн, Хмельницькобленерго – з $30 млн. Точні суми старту торгів по іншим підприємствам поки невідомі, але за припущенням Білоуса, боротьба за Харківське обленерго почнеться з суми, що перевищує 1 млрд грн ($40 млн), а Запорізьке буде продаватися дешевше з причини існуючих боргів.

Мало хто розуміє оціночну вартість обленерго в $300 млн. Чи це побажання самого ФДМ, чи завдання уряду для наповнення дефіцитного держбюджету, розмірковує голова правління альянсу Нова енергія України Валерій Боровик. За його словами, всі активи з різною інвестиційною привабливістю, різними держчастками і власниками. При цьому деякі власники не вкладали кошти в реконструкцію, а фактично викачували звідти гроші.

"Інвестиційна привабливість підприємств непогана, у них є рентабельність. Але привабливість країни поки не підвищується і великі реформи не проводяться", – говорить Боровик.

Двояко ставиться він і до вибраного моменту продажу державних енергоактивів. Так, з боку уряду це потрібно для підтримки бюджету. А ось з боку держави та громадян, які, хоч і умовно, є власниками, можливо не варто. При цьому необхідні структурні реформи і вибір менеджменту, який не буде продаватися і працювати на міноритарних акціонерів.

Якщо є покупець – потрібно продавати, стверджує керуючий партнер компанії Baker Tilly Олександр Почкун. За його словами, час, коли ці компанії наносять збитки своєю діяльністю чи бездіяльністю, діє тільки на шкоду державі, що нівелює можливу вигоду від більш високої ціни в майбутньому.

"До того ж, гроші сьогодні завжди дорожче, ніж гроші завтра", – зазначає Почкун.

Приватизація обленерго має підвищити ефективність підприємств, вважає керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращий. На його думку, сума в $300 млн за шість пакетів не виглядає високою, але для продажу активи вимагають доопрацювання. Так, щоб зацікавити західних інвесторів, потрібно вводити нове тарифоутворення, яка дасть можливість розрахувати віддачу вкладених коштів. В іншому випадку, основними кандидатами покупки буде місцевий бізнес, який зараз біля керма.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Також досвід американської компанії АЕЅ, яка керувала Київобленерго, може в якійсь мірі відлякати іноземних інвесторів, додає Почкун. Ринок ризиковий, зарегульований, монополізований і для зарубіжних інвесторів може бути незрозумілий.

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич додає, що більша частина обленерго вже поділена між великими фінансово-промисловими групами. Тому брати участь у торгах вони будуть без конкуренції.

Втім, при підвищенні інвестиційної привабливості і при хорошій презентації підприємств, можливий інтерес з боку західних і східних компаній, говорить Боровик. В покупці активів можуть бути зацікавлені, наприклад, американські, канадські, французькі, німецькі, а можливо і китайські компанії.

Крім того, обленерго можуть привернути увагу інвестиційних фондів, каже Почкун. В даних умовах це можуть бути спекулятивні угоди з-за низької ціни на існуючому ринку.

Показати ще новини
Радіо НВ
X