Купити квартиру у Львові. Ринок житла в Україні повністю зупинився, чи є варіанти провести угоду?
Жителі центральних та східних регіонів бажають купити житло на заході країни. Через непрацюючий реєстр зробити це неможливо. Чи можна уникнути заборони?
Вторгнення росії в Україну зупинило ринок нерухомості. Після початку бойових дій Міністерство юстиції відключило Державний реєстр майнових прав. Тепер нотаріуси не можуть перевірити документи продавця та зареєструвати угоду.
Охочі купити та продати квартиру є на Західній Україні. Щоб уникнути заборони, сторони укладають договір і вносять завдаток, деякі продавці виписують на покупців довіреність. Але експерти не радять рухатися таким шляхом.
Ринок ледь дихає
Інтерес до купівлі та продажу житла є на заході України — у регіонах, де не ведуться бойові дії. Президент Асоціації спеціалістів з нерухомості (АСНУ) Юрій Піта запевняє, що на захід країни прибуло десь 500 тис. людей. І майже 3% з них можуть бути зацікавлені у купівлі житла.
Потенційні продавці житла є у Львові, каже місцевий рієлтор Василь Гірняк. «Але укласти угоду зараз нереально через відключені реєстри», — каже він. Тож Гірняк не вдався до замовлень.
Є покупці в Івано-Франківську, серед них приїжджі з центральної та східної України, розповідає директор івано-франківської філії АН Sitalo. Real Estate Андрій Бутенко. Але жодних договорів та угод ніхто не укладає — вирішити це питання поки що неможливо, визнає Бутенко. За його словами, вторгнення агресора в Україну поки що ніяк не вплинуло на ціни. 1-кімнатна квартира в старому житловому фонді коштує $24−25 тис., з індивідуальним опаленням — $26−27 тис., а в новобудові — $30 тис.
В Ужгороді забудовники розпродали багато квартир у будинках, що споруджуютться — для цього не потрібно вносити зміни до Державного реєстру майнових прав, каже місцевий рієлтор Олена Бировчак. А ось ринок вторинної нерухомості простоює. «Квартирами цікавляться переселенці. Дехто вже втратив житло через обстріл на батьківщині і хоче купити його на заході країни», — каже рієлтор. Наприклад, вона наводить угоду, яку мали укласти 24 лютого. Але через вторгнення росії в Україну її довелося відкласти — сторони чекають на перемогу України.
Як і в Івано-Франківську, ціни на квартири в Ужгороді не змінилися. Бировчак розповідає, що 1-кімнатну квартиру в «хрущовці» можна придбати за $23−28 тис., а житло в середмісті коштуватиме $35−50 тис. Квартири в новобудовах без ремонту обійдуться по $700−1,2 тис. за кв. м залежно від розташування будинку.
Ризикові варіанти
Дехто з продавців та покупців все ж таки намагається обійти заборону. Юрій Піта з АСНУ стверджує, що це може бути купівля квартири за довіреністю, укладання попередніх договорів чи оформлення заповітів на покупця. «Але будь-яка подібна операція не є на 100% юридично захищеною. Така практика застосовувалася, коли ділки оминали мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення», — додає Піта.

Бировчак наголошує, що будь-яку довіреність можна згодом відкликати, продавець може просто зникнути та продати житло вдруге.
Після закінчення війни житло на заході країни подорожчає на 10%, прогнозує Бировчак. Вона вважає, що частина переселенців не захочуть повертатися. Бізнес зараз також помірковує про перенесення офісів до Львова, Ужгорода чи Івано-Франківська, як це мотивує робити держава. Разом із компаніями переїдуть і співробітники. Це також спонукає ринок нерухомості, погоджуються співрозмовники НВ Бізнес.