Слабка довіра. Про що насправді говорить переформатування співпраці України з МВФ — експерт

21 травня 2020, 16:31

За рік президентства Володимира Зеленського, як і за часів Петра Порошенка, Міжнародний валютний фонд (МВФ) став ключовим «стимулом» для офіційного Києва зайнятися важливими змінами в країні.

Про це пише журнал НВ у своєму матеріалі про результати першого року Зеленського при владі.

Однак в МВФ, схоже, не дуже вірять у здатність Зеленського і його команди втілювати необхідні реформи в життя. 7 травня фонд заявив, що змінює формат співпраці з Україною, замінивши трирічну програму EFF на півторарічну Stand By. Офіс президента (ОП) вдав, що нічого критичного не сталося: Юлія Ковалів, заступниця голови ОП, заявила, що перший транш від МВФ Україна все одно отримає протягом двох тижнів.

Відео дня

«Але якщо EFF, узгоджена в грудні урядом Олексія Гончарука, була націлена на глибокі економічні реформи, то Stand By — значно простіша програма з мінімальним переліком вимог із бюджетної та монетарної дисципліни. Вона не про реформи, а про «аби не було відкату назад», - пишуть у своєму матеріалі журналісти НВ Іван Верстюк та Максим Бутченко.

«Усвідомлюючи нестійкість другого за пів року уряду, відсутність у ньому помітних реформаторів, а також на тлі коронакризи МВФ вирішив не відкривати тривалу й амбітну програму, щоб видати за нею [у підсумку лише] один-два транші», — вважає Гліб Вишлінський, виконавчий директор центру економічної стратегії. І це, мовляв, є свідченням слабкої довіри фонду до Києва.

Для отримання навіть Stand By Україні довелося виконати дві серйозні вимоги: запустити в комерційний обіг сільськогосподарські землі та прийняти закон про банки. Останній забороняє передавати виведені з ринку фінустанови їх колишнім власникам, що ставить хрест на надіях мільярдера Ігоря Коломойського повернути під свій контроль націоналізований у 2016-ому ПриватБанк або отримати за нього компенсацію.

Таким чином, МВФ, як і за часів Порошенка, став основним «побудником» для офіційного Києва зайнятися важливими змінами у країні.

Читайте повну версію цього матеріалу у свіжому номері журналу НВ - № 19 від 21 травня 2020 року

Редактор: Інна Семенова
Показати ще новини
Радіо НВ
X