Втрачений рік і шляхи виходу з кризи. Представник МВФ Владислав Рашкован про економічні наслідки пандемії коронавірусу
Як епідемія коронавируса відіб'ється на світовій економіці, що зміниться в поведінці споживачів і як бізнесу адаптуватися до ситуації.
Своїми прогнозами з цього приводу поділився заступник виконавчого директора Міжнародного валютного фонду від України Владислав Рашкован, передає Економічна правда.
Пандемія і криза
На думку Рашкована, пандемія коронавірусу стала центральним ризиком для глобальної економіки. При цьому, представлена в січні цього року на Світовому економічному форумі в Давосі Карта ризиків не передбачала епідемію. Також Рашкован додав, що стосовно пандемії можна використовувати визначення не «чорний лебідь», а «чорний слон», оскільки «притопала епідемія, яка буває раз на століття».
Рашкован підкреслив, що масштаб і швидкість кризи зараз не схожі на попередні рецесії. Попри те, що багато компаній готувалися до кризи в 2020 році, подібні масштаби рецесії виявилися несподіванкою.
Прогнози
Заступник виконавчого директора МВФ підкреслив, що стосовно глибини і тривалості кризи існує значна невизначеність. Багато чого буде залежати від епідеміології та ефективності заходів щодо стримування пандемії. При цьому, базовий сценарій МВФ, що передбачає падіння світового ВВП на 3%, виглядає як оптимістичний. Прогноз будується на очікуваннях, що для більшості країн світу пандемія досягне піку у другому кварталі цього року.
Поведінка споживачів зміниться
На тлі пандемії споживачі стали значно менше купувати товарів тривалого користування, зазначає Рашкован. Зокрема, в перші тижні лютого продажі автомобілів знизилися на 92%, а міжнародний туризм впав на 70%.
При цьому Рашкован прогнозує, що люди почнуть більше дбати про здоров’я, профілактики та діагностики. Також він додав, що багато поміняють погляд на дистанційну роботу, що в свою чергу відіб'ється на ринку офісів.
Вірус тільки частина проблеми
Сам по собі вірус тільки 20% проблем світової економіки, тоді як решта 80% пов’язані з рішеннями урядів і зміною політичних моделей.
За словами Рашкована, якщо криза триватиме один квартал, уряди зможуть профінансувати цей період за рахунок збільшення боргу. Однак, якщо криза триватиме довше, то і в урядів не вистачить великого інструментарію.
Том-менеджер МВФ додав, що багато в чому роль рятівників на себе візьмуть уряди, центральні банки і міжнародні фінансові організації.
Криза платоспроможності, що не ліквідності
За словами Рашкована, на неплатоспроможність варто дивитися на трьох різних рівнях: держав, підприємств і індивідуумів.
Зокрема, представник МВФ нагадав, що за кілька тижнів інвестори вивели з ринків, що розвиваються $ 100 млн, а фонд готовий направити на подолання кризи всі свої активи — близько $ 1 трлн.

Втрачений рік
Владислав Рашкован зазначив, що 2020 рік стане втраченим роком для економіки, однак завдяки кризі у бізнесу можуть з’явитися нові можливості.
Він порадив бізнесу показувати лояльність клієнтів і допомогти їм впоратися з власними страхами. Також він наголосив на важливості діджиталізації та реалізації інноваційних рішень, замість копіювання того, що було створено 5−10 років тому.
Через переведення багатьох співробітників на віддалену роботу виросте попит на периферійну техніку, вважає Рашкован. Також він прогнозує зростання попиту на спортивний інвентар, оскільки багато людей почнуть тренуватися вдома. Також зростання очікує онлайн-продажу, сфери логістики та поштових послуг. У той же час при переході в онлайн залишаються кібер-ризики, підкреслює представник МВФ.
Два варіанти для України
Україна зможе частково профінансувати протидію кризі за рахунок коштів МВФ. При цьому частина грошей буде покрита банківською системою, в тому числі і за рахунок надання кредитів і допомоги бізнесу, підкреслює Рашкован.
За його словами, існує два варіанти розвитку подій. У першому, можна безпосередньо виділити кошти від держави на допомогу бізнесу, а в другому — можна дати 5% компенсації відсоткової ставки за кредитом на суму, рівну передбачуваної прямої допомоги від держави.
Рашкован додав, що своєю чергою банки зможуть отримати рефінансування центрального банку. На його думку, можливість використання банківської системи для подолання кризи буде в п’ять разів збільшувати можливості держави.
Раніше повідомлялося, що за прогнозами МВФ, ефект від кризи буде відчуватися до 2025 року. Нагадаємо, що фонд прогнозує падіння світової економіки за підсумками року на 3%, а падіння українського ВВП — на 7,7%.