Опитування ЄБРР: через коронакризу чверть українців скоротили витрати на їжу, майже третина — на відпустку

1 жовтня 2020, 12:54

Коронакриза погіршила фінансовий стан 67,5% українських домогосподарств.

Про це свідчить опитування, проведене в серпні Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) спільно з мюнхенським дослідницьким центром ifo Institute.

Воно проводилося у восьми країнах з тих, яким допомагає ЄБРР (Білорусі, Єгипті, Греції, Угорщины, Польщі, Сербії, Туреччині та Україні) і в шести більш розвинених країнах Європи (Франції, Німеччині, Італії, Нідерландах, Іспанії та Швеції). Всього було опитано 40 тис. людей. Опитування показало, що в країнах з першої групи через коронакризу більше людей втратили роботу і більше компаній закрилися, ніж через фінансову кризу 2008-2009 років. Крім того, виявилося, що нинішня криза набагато сильніше вдарила по людях з низьким рівнем освіти і доходів.

Відео дня

73% респондентів з країн, де працює ЄБРР, сказали, що особисто постраждали через кризу, викликану пандемією коронавірусу. У більш розвинених країнах Європи, де держави більше підтримують своїх громадян, таких виявилося лише 41%. Що стосується кількості людей, які втратили роботу, то в країнах з першої групи таких 15%. Це більш ніж в два рази більше, ніж у другій групі.

67,5% українських респондентів сказали, що фінансовий стан їх сімей погіршився через кризу (ситуація гірша тільки в Єгипті - 78,3%). 41% українців задоволені тим, як влада бореться з пандемією.

15,9% опитаних українців заявили, що втратили роботу; 22,4% - що їм довелося піти у відпустку; 10,7% - що їх відправили в тимчасову відпустку без збереження зарплати. 17,9% українських респондентів сказали, що тепер працюють менше. Більше працюють 24,2% опитаних. Чверть учасників опитування сказали, що влаштувалися на другу роботу. 26,6% заявили, що їм довелося закрити сімейний бізнес. 13,7% респондентів відзначили, що в їх роботі нічого не змінилося.

Учасників опитування запитували також, чи довелося їм знижувати свої витрати. Згідно з результатами опитування, на їжу тепер витрачають менше 26,2% українських респондентів, на предмети розкоші - 45,2%, на алкоголь - 24,9%, менше користуються автомобілем - 16,8%, на відпустку - 31,2%, на сигарети - 14,2%.

21,5% респондентів відзначили, що їм довелося пропустити візит до лікаря, 20,7% прострочили платіж за комунальні послуги, 12,1% не змогли зробити платіж по кредиту, 20,4% позичили гроші у друзів або родичів.

Нагадаємо, що ЄБРР погіршив прогноз падіння ВВП України в 2020 році. Згідно з оновленим прогнозом, валовий внутрішній продукт України в 2020 році скоротиться на 5,5%, а в 2021-му - збільшиться на 3%.

«Ризики зниження залишаються значними, відбиваючи невпевненість щодо майбутнього соціального дистанціювання, а також виконання зобов'язань з проведення політичних і структурних реформ в надзвичайно складний час», - підкреслили в ЄБРР.

Показати ще новини
Радіо NV
X