Конвульсії ринку. Що відбувається з нафтою і хто на цьому заробляє
У понеділок ціна американської нафти WTI вперше в історії обвалилася нижче нуля. На наступний день падіння продовжилося. Найбільші нафтовидобувні країни виявилися безсилі перед колапсом через коронавірус.
20 квітня ф’ючерсний контракт на американську легку нафту West Texas Intermediate (WTI) з поставкою в травні, який на відкритті сесії торгувався по $17,73, подешевшав за кілька годин майже на $56 і завершив торговельну сесію на позначці мінус $37,63 за барель. Це рекордне добове падіння. Нижче нуля вартість WTI виявилася вперше. Особливість цих ф’ючерсів в тому, що якщо трейдер не встигає закрити поточний контракт, йому загрожує фізична поставка нафти (найчастіше для відвантаження нафти WTI використовується термінал Кушинг в штаті Оклахома). Через це виробники та фінансові трейдери активно намагаються до кінця торгів продати свою нафту реальним покупцям, що призводить до падіння ціни. Зниження вартості нижче нуля означає, що виробникам і трейдерам довелося доплачувати за те, щоб у них купили нафту.

У вівторок травневі ф’ючерси на WTI повернулися в позитивну зону, але торгувалися на низьких позначках. Ціна сягала $10,21 за барель. Червневі ф’ючерси на WTI також різко подешевшали і в ході торгів опускалися нижче позначки $7 за барель. Нафта інших марок також подешевшала. Brent з поставкою в червні (травневий ф’ючерс вже закінчився) на торгах у вівторок втрачає в ціні більше 35%. Вартість опускалася нижче $18 за барель вперше з січня 2002 року. Впала в ціні і російська нафта Urals. За даними цінового агентства Argus, вранці вартість Urals впала майже в 2,5 рази, до $7 за барель, а до середини дня піднялася до $9,5. В останній раз так дешево російська нафта коштувала в грудні 1998 року.
Падіння цін на нафту вплинуло на валюти нафтовидобувних країн. Сьогодні російський рубль подешевшав до долара майже на 2% - до 77 рублів за долар. Європейські та американський фондові ринки у вівторок знижувалися. Індекс Dow Jones знизився на 2,7%, S&P 500 — на 3,07%, Stoxx Europe 600 — більш ніж на 3%.
НВ Бізнес розбирався, чому ціни обвалилися, як ситуація може розвиватися далі, хто заробляє величезну маржу і що робити Україні.