Виплати під час воєнного стану. В Україні змінили особливості відшкодування за працевлаштування ВПО

Виплати за працевлаштування переселенців — чи можна звільняти ВПО і в чому особливість компенсації (Фото:Єлизавета Сергієнко/Прес-центр НБУ)
Уряд в 2023 році вдосконалив програму виплат роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переселених осіб. В міністерстві уточнили нові удосконалення та розмір виділених виплат.
Про відповідне рішення, яке було прийняте на засіданні Кабінету Міністрів України 24 січня 2022 року повідомив урядовий портал.
«Цього року ми збільшили в 5 разів фінансування програми сприяння працевлаштуванню внутрішніх переселенців, які зареєструвалися як безробітні», ― пояснила Перший віце-прем'єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Загалом в Україні зареєстрували сім мільйонів ВПО, і працевлаштування їх вважають важливим завданням.
Виплати за працевлаштування ВПО ― оновлення
Відповідно змінам, працедавець в Україні:
- отримує компенсацію витрат на оплату праці (але не вище двох розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом) за працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа ВПО на умовах строкових трудових договорів тривалістю не більше шести календарних місяців, за умови збереження гарантій зайнятості такої особи протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у два рази;
- компенсацію витрат роботодавця на перепідготовку та підвищення кваліфікації осіб з числа безробітних ВПО, яких працевлаштовано строком не менше ніж на 12 календарних місяців. Розмір компенсації визначається Кабінетом Міністрів України в межах вартості навчання з перепідготовки та підвищення кваліфікації.
Повернення виплат за ВПО державі
Сума виплачених коштів повертається у повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття або Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю залежно від джерела фінансування компенсації в таких випадках звільнення працівника, до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості:
- у разі звільнення працівника за власним бажанням;
- у разі звільнення за угодою сторін;
- у разі звільнення з ініціативи роботодавця.
Чи можливе звільнення ВПО без повернення виплат
Звільнення ВПО, за якого роботодавець отримує компенсацію від держави можливе в одному випадку. Якщо роботодавець до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості працевлаштовує на те саме робоче місце іншого зареєстрованого безробітного за направленням територіального центру зайнятості.
Якщо працевлаштована особа, направлена центром зайнятості є ВПО, то роботодавець продовжує отримувати виплату компенсації до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості.