Гроші тижня. Коломойським впритул зацікавилися у США, Зеленський запропонував, як заощадити 40% на рахунках за газ
НВ Бізнес обрав головні економічні новини, знакові заяви і ключові цифри останніх днів 2020-го і перших 2021 року.
Рекорд на рекорді. Наприкінці 2020-го (та й протягом усього року в цілому) ми спостерігали рекордне зростання вартості активів і фондових індексів.
Поза конкуренцією — курс біткоїну. Рік тому, 3 січня 2020 року, одиницю криптовалюти оцінювали у $6955, сьогодні, о 21:00 за Києвом — $ 32 472. Вибухове зростання припало якраз на останню декаду грудня — початок нового року. Новий бар'єр біткоїн брав чи не кожен день.
Акції Tesla — пробили позначку в $700 (на даний момент — $705,67, рівно рік тому — $88,6).
Основні індекси у США — Nasdaq, S & P 500, Dow Jones під кінець року оновили історичні максимуми. Японський Nikkei показав кращий результат за 30 років. Основна причина оптимізму на ринках — початок масової вакцинації від COVID-19 і підписаний Дональдом Трампом бюджет США на 2021 рік .
Ціна золота з початку року також долала історичні максимуми: $1964 за тройську унцію в серпні 2020 року, при ціні $1524 рік тому.
Схожа ситуація і зі сріблом: ціна за рік виросла з $18,07 за унцію до $ 26,3.
Чи свідчить все це про перегрів ринку і чи варто чекати обвалу — питання відкрите.
І це все про нього. Ігор Коломойський наприкінці року став топ-ньюзмейкером. Головна новина — Міністерство юстиції США звинуватило Коломойського і його ділового партнера Геннадія Боголюбова у використанні незаконно привласнених коштів для купівлі будівлі в Клівленді, штат Огайо.
По-друге, в Україні компанія Коломойського відзначилася при купівлі електроенергії у державного Центренерго за ціною на третину нижче ринкової вартості.
По-третє, голова НАБУ Артем Ситник публічно заявив в інтерв'ю НВ, що його відомство підготувало і передало до Офісу генпрокурора проекти підозр фігурантам справи ПриватБанку. Тобто Ситник, по суті, прямо натякнув, що останньою і єдиною перешкодою на шляху розглядів у справі Приватбанку і Коломойського в Україні - є генпрокурор Ірина Венедиктова, запропонована на посаду президентом.
Новий тариф на електроенергію. З 1 січня в Україні скасовано пільговий тариф на е/е — якщо раніше побутові споживачі купували перші 100 кВт⋅година по 90 копійок, а наступні — по 1,68 грн, то тепер вся е/е коштуватиме однаково.
У Міненерго пояснили це рішення тим, що з 1 березня 2021 року тарифи б все одно виросли — бо Енергоатом перестав би продавати вироблену електроенергію за встановленими ПСО (спецобов'язками) цінами. І січнева відмова від пільгового тарифу всього лише згладить неминучий стрибок цін.
Газ, Нафтогаз і Зеленський. З січня в Україні подорожчав і газ — він подорожчав і в Європі до $221 за тисячу кубометрів (дані голландського хаба TTF, ціни в Україні прив’язані до європейського ринку).
Газопостачальна компанія Нафтогаз України (структурний підрозділ Нафтогазу, частка ринку — близько 3% побутових споживачів) підвищила ціну до 7,22 грн/кубометр з 6,33 грн/куб у грудні (з ПДВ, без урахування вартості розподілу).
В Україні з серпня 2020 року функціонує вільний ринок газу, на якому працюють понад 50 компаній, відповідно ціни виросли і у інших постачальників.
Розкид цін на газ становить понад 40%, в залежності від регіону. Середня ціна, за якою постачають паливо обласні газзбути (більшу частину яких контролює Дмитро Фірташ) — 9,9 грн/кубометр.
Що важливо: на різницю в ціні звернув увагу Володимир Зеленський і порадив українцям укладати договори саме з «дочкою» Нафтогазу.
Нафтогаз теж ґав не ловив — з середини січня стати клієнтом компанії можна буде у будь-якому відділенні Ощадбанку.
А прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив Міністерству енергетики перевірити обґрунтованість цін на газ.
Газ і геополітика. Подальша доля Північного потоку не визначена. З одного боку — компанія Nord Sream2 закінчила укладання труб у німецькій виключній економічній зоні.
Поки на півночі Європи — невдача, в Південній Європі Росія відіграла: Сербія запустила Балканський потік, що постачає в країну газ з РФ.
Воробей, він же «гаманець Лукашенка» і партнер Медведчука, пролетів повз Україну. Нацбанк не дозволив білоруському олігарху Миколаю Воробею купити український БТА Банк — оскільки проти Воробея введені санкції Євросоюзу.
Тендери, які Україні не довірили. Європейський банк реконструкції і розвитку на власній платформі проведе два тендери. За рахунок кредиту ЄБРР будуть закуплені 1860 автомобілів для Укрпошти (які в підсумку стануть пересувними відділеннями оператора).
Крім того, ЄБРР проведе тендер на закупівлю вагонів для Київського метрополітену: 5 поїздів з відокремленими вагонами (25 штук) і ще 5 з міжвагонними проходами — поїздів такого типу в Києві раніше не було.
Доступні кредити стали ще доступнішими. Кабінет міністрів змінив умови отримання бізнесом кредитів за програмою 5−7−9%. Програму підтримки розширили для середнього бізнесу, збільшили терміни кредитування оборотного капіталу і дозволили поєднувати державну підтримку за допомогою від органів місцевого самоврядування.
Цифри тижня
$ 11 млрд втратив засновник Alibaba Джек Ма з жовтня 2020 року через конфлікт із владою Китаю.
У 2 рази — до 7,2 тонн — збільшила імпорт чорної ікри Україна в 2020 році .
98% українських товарів отримали вільний доступ на ринки Великобританії з 1 січня 2021 року.
Цитати тижня
«Сама позиція Офісу генпрокурора в цілому ставить під сумнів все міжнародне співробітництво України, оскільки є достатньо напрацьований механізм взаємодії щодо екстрадиції з різними країнами світу, і чомусь саме в цій справі те, що раніше відбувалося в звичайному режимі, зараз не відбувається. Чому? Є певні здогади, але про це трохи пізніше», — директор НАБУ Артем Ситник про ненаправлення клопотання про екстрадицію з Австрії екс-власника VAB Банку Олега Бахматюка, підозрюваного в заволодінні 1,2 млрд грн кредитних коштів.
«Прем'єр говорив, що оптимістично розраховувати на березень. Подивимося. Можливо, так, якщо все вдасться і все зробимо, як запланували», — міністр фінансів Сергій Марченко про терміни отримання двох траншів від МВФ.
«Я знаю, що голова Фонду держмайна Дмитро Сенніченко поборов там менеджмент Коломойського, як вважається, в Центренерго. Але хтось вважає, що не поборов. Тому мені потрібно подивитися більш детально, хто там кого поборов», — в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко дав перше інтерв'ю в новому статусі .
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.