«Мають зробити непростий вибір». Міністр юстиції розповів, коли РНБО почне визначати олігархів
В суботу, 6 листопада, закон про деолігархізацію було опубліковано в газеті Голос України. Він почне діяти через 180 днів.
Про це повідомив в Facebook міністр юстиції Денис Малюська.
«Минулої суботи Голос України опублікував закон про олігархів, а це означає що протягом наступних 180 днів олігархи мають зробити непростий вибір: або отримати офіційний статус олігарха та потрапити під обмеження, встановлені новим законом; або ж позбутися ознак, які визначають їх як олігархів (наприклад, перестати впливати на політику, позбутися монопольного становища або продати медіа покупцеві з бездоганною діловою репутацією)», — написав він.
Малюська додав, що з метою імплементації закону про олігархів найближчим часом Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення розробить та затвердить Порядок проведення перевірки ділової репутації покупця (потенційного покупця) засобу масової інформації.
Рада нацбезпеки та оборони (РНБО) затвердить Положення про реєстр олігархів і порядок його формування та ведення, а також розробить такий реєстр.
«Введення в дію закону про олігархів припадає на період між травневими святами, а перші „номінаційні“ засідання РНБОУ будуть можливими (з дотриманням усіх процедурних обмежень) уже з двадцятих чисел травня», — додав Малюська.
Верховна Рада ухвалила проект закону «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу у суспільному житті (олігархів)» ще 23 вересня 279 голосами, однак того ж дня виявилося, що депутати виклали статтю 5 у трьох різних редакціях, оскільки врахували поправки № 396, 398 та 406.
Таким чином, у законопроекті з’явилися взаємовиключні норми: одна говорить, що рішення про визнання людини олігархом приймає РНБО, інша — що Нацагентство з питань запобігання корупції (поправка ексспікера Ради Дмитра Разумкова). 3 листопада Рада виправила цю помилку і ще низку неточностей. За те, щоб рішення про внесення до реєстру олігархів ухвалювало РНБО, проголосувало 249 депутатів.
5 листопада президент Володимир Зеленський підписав закон.
Кого будуть визнавати олігархами
Згідно з законопроєктом, олігархом вважається фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак:
1) бере участь у політичному житті;
2) має значний вплив на засоби масової інформації;
3) є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який після дня введення в дію цього Закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на ринку відповідно до закону «Про захист економічної конкуренції» та протягом одного року поспіль підтримує або посилює таке становище;
4) підтверджена вартість активів особи (та суб'єктів господарювання, бенефіціаром яких вона є), перевищує 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (у 2021 році - 2,27 млрд грн).

Рішення про визнання людини олігархом приймає Рада національної безпеки і оборони України на підставі подання Кабміну, члена РНБО, Нацбанку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету.