alt
5 карток

Головне про субсидії — скільки, кому, як перевіряють одержувачів і кому можуть відмовити

11 листопада 2019, 08:10

1

Скільки споживачів отримають субсидії в цьому опалювальному сезоні?

Остаточною цифри поки немає, оскільки споживачі продовжують подавати заяви на оформлення субсидій. У минулому опалювальному сезоні допомогу отримувало близько 4 млн домогосподарств, у 70% з них є пенсіонери. Середній розмір субсидії становить 1,5 тис. грн на місяць. Істотної зміни кількості одержувачів цьогоріч Міністерство соцполітики не прогнозує.

Більшість українців отримують соціальну допомогу грошима на банківську картку або через відділення Укрпошти, а потім самостійно розплачуються з постачальниками послуг. Якщо сума в платіжці менша, ніж розмір субсидії, то різницю можна залишити собі. Субсидії на опалення в цьому сезоні Міністерство соцполітики нараховує з 15 жовтня. Якщо ж споживачеві не подали тепло і в платіжці плата за нього не вказана, то соцдопомогу споживач може залишити собі. Нічого повертати не потрібно.

2

Уряд підвищив відсоток обов'язкового платежу за комуналку з 15% до 20%, яке платить кожне домогосподарство. Що це означає?

Поки нічого. Ці зміни набудуть чинності не відразу, а з 1 травня наступного року. Зараз держава не компенсує повністю всі витрати на житлово-комунальні послуги, частину доводиться оплачувати споживачам. Сім'ї, у яких сумарний дохід перевищує два прожиткових мінімуми (4,014 грн), повинні платити за комунальні послуги 15% свого сумарного доходу. У основної маси одержувачів дохід менший, ніж два прожиткові мінімуми, тому в минулому опалювальному сезоні середній відсоток оплати комуналки залишив 9,8% від доходу.

З травня наступного року доведеться платити більше. Наприклад, якщо зараз пенсіонер з доходом у розмірі 2 тис. грн платить близько 8-9% свого доходу за комунальні послуги, то після 1 травня повинен буде платити 10%. Домогосподарства з великим доходом зобов'язані будуть направляти не 15%, а 20% від загального доходу на комунальні послуги.

3

Як перевіряють тих, хто оформив субсидію?

Правила перевірки одержувача субсидії посилилися ще минулого року. Ще два роки тому можна було знайти оголошення про здачу квартири в оренду з оформленою субсидією. І це подавалося як перевага — орендар міг менше платити за комуналку. Зараз таких оголошень вже немає, стверджують у Міністерстві соцполітики.

Під час оформлення субсидії споживач повинен подати два документи — заяву та декларацію, в якій зазначає інформацію про всіх членів сім'ї, що старші 14 років. Органи соціального захисту ретельно перевіряють усю зазначену в декларації інформацію і в наданні субсидії можуть відмовити власнику автомобіля віком до 5 років. Або тим, хто за останній рік здійснював великі покупки на суму понад 50 тис. грн. Увагу перевіряльників можуть привернути люди, які більшу частину часу проводять за кордоном, або не працюють і не стоять на обліку в центрі зайнятості. Власникам квартир площею понад 120 кв. м і будинків — більше 200 кв. м допомога призначається тільки після відвідин житла спеціальною комісією органів соціального захисту. Вони оцінюють ремонт і наявність дорогої техніки. Представники комісії можуть прийти додому до претендента на субсидію і в інших спірних випадках.

4

Чи передбачені штрафи в тому разі, якщо споживач вказав неправильні дані й отримував субсидію незаконно?

Якщо під час перевірки буде виявлено, що споживач обдурив орган соціального захисту і вказав неправильну інформацію, то всі кошти, отримані як субсидію, доведеться повернути. Штрафи чинними законодавчими нормами не передбачено. Загальної статистики щодо повернень коштів немає, є регіональна. Наприклад, тільки у Львівській області минулого року повернути кошти зобов'язали приблизно 500 осіб.

5

В яких випадках виплата субсидії припиняється?

Якщо у споживача виник борг за оплату житлово-комунальних послуг на суму понад 340 грн, виплата соцдопомоги припиняється. Виплати відновляться в тому разі, якщо борг буде погашений або споживач підпише договір з постачальником послуг на реструктуризацію заборгованості. Але в наступному опалювальному сезоні боржник буде отримувати субсидію в безгрошовій формі: кошти будуть зараховуватися на рахунок в Ощадбанку і автоматично списуватися на користь постачальника послуг. Залишок на рахунку споживач зможе отримати тільки в кінці опалювального сезону.

Радіо НВ