Картина ділового дня: умови траншу від МВФ, боротьба з контрабандою та нові авіарейси з України
Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за 20 червня.
Головне
Нафтогаз надіслав Газпрому рішення про арешт його активів у Великій Британії, повідомила прес-служба українського держхолдингу. Рішення ухвалено Комерційним судом Лондона 18 червня під виконання рішення Стокгольмського арбітражу, за яким Газпром повинен Нафтогазу $2,6 млрд. Крім арешту активів, рішення зобов'язує Газпром передати Нафтогазу список всіх його активів вартістю понад $50 тис., розміщених в Англії і Уельсі.
Кабмін запропонував повернути кримінальну відповідальність за контрабанду. Відповідне протокольне рішення прийнято на засіданні уряду 20 червня. Також Кабмін затвердив план дій по боротьбі з контрабандою та тіньовими схемами на митниці, розроблений прем'єром Володимиром Гройсманом спільно з силовими відомствами і Державною фіскальною службою.
МВФ уточнив головні умови для виділення траншу Україні. Як заявила директор-розпорядник Фонду Крістін Лагард, прийняття закону про Вищий антикорупційний суд є значущим кроком у боротьбі з корупцією, проте тепер важливо оперативно заснувати новий судовий орган і відновити норму про його повноваження. Також залишаються відкритими питання дефіциту держбюджету і цін на газ для споживачів.
Підвищення пенсій в Україні з 1 липня торкнеться мільйона осіб, повідомив віце-прем'єр Павло Розенко. Зокрема, підвищення відчують ті люди, чий розмір пенсії залежить від прожиткового мінімуму, який збільшується в липні. Розмір мінімальної пенсії виросте до майже 1500 грн. Наступне підвищення пенсійних виплат, згідно з держбюджетом, відбудеться з 1 грудня.
Компанії та ринки
Держгеонадр продасть права на видобуток 1 трлн кубометрів газу, повідомила прес-служба відомства. Відповідні спецдозволи на розробку 44 ділянок будуть виставлені на аукціон найближчим часом. Йдеться про 11 ділянках в Полтавській області, по одному - в Харківській, Сумській, Івано-Франківській та Дніпропетровській областях, і по одному - в Чернігівській, Одеській та Закарпатській областях, а також про 14 ділянках надр на шельфі Чорного моря.
Тарифи на користування українськими ПСГ збільшені. Таке рішення затвердила Нацкомісія з енергетики. Зокрема, регулятор підвищив тарифи на зберігання, закачування та відбір природного газу з підземних сховищ. Нова методика розрахунку тарифів передбачає перехід від оплати за обсяги зберігання/закачування/відбору до оплати бронювання потужностей в ПСГ.
Російський завод почав підготовку до випуску літака Ан-124 Руслан. На російському порталі держзакупівель розміщений документ, згідно з яким Авіастар-СП приступає до оцінки готовності виробничих потужностей до виготовлення модернізованих літаків військово-транспортної авіації Ан-124-100М. У прес-службі компанії Іл, яка управляє Авіастар-СП, відмовилися коментувати співпрацю з Антоновим.

Аеропорт Запоріжжя оголосив про запуск першого рейсу в Європу. Керівництва аеропорту домовилося з авіакомпанією YanAir про обслуговування її чартерних рейсів Запоріжжя-Барселона. Рейс літаком типу Boeing 737-400 запланований на 20 червня. Також аеропорт повідомив про ведення переговорів з авіакомпанією SkyUp про запуск регулярних рейсів за цим же маршрутом.
Нафтогаз вперше за рік вирішив не піднімати ціни на газ для промисловості. Держхолдинг повідомив, що в липні 2018 року збереже ціну на газ, що відпускається промисловим споживачам на умовах передоплати, на червневому рівні - 9,95 тис. грн за 1 тис. куб. м (з ПДВ). Для інших покупців ціна в наступному місяці збережеться на рівні 10,89 тис. грн за 1 тис. куб. м (з ПДВ).
SkyUp оплатить покупку 10 нових літаків Boeing за допомогою кредитів банків США, повідомив співвласник авіакомпанії Юрій Альба. Планується, що провідні американські банки видадуть гранти для отримання кредитування у Світовому банку. При цьому на даний момент лоукостер залучає фінансування від свого партнера по туризму та їх фінансової групи (очевидно, мова йде про компанії Join UP, з якої виконуються чартерні рейси - ред.).
Агрохолдинг МХП знайшов спосіб обійти імпортні обмеження. Як пише видання Politico, у Брюсселі використовуються високі тарифи і обмежувальні імпортні квоти для захисту фермерів ЄС від занадто великої конкуренції з боку імпортерів курячого філе. У зв'язку з цим, Миронівський хлібопродукт відправляє на заводи ЄС курятину з кісткою, а потім відрізає її і продає як куряче філе.
ДТЕК створив три компанії для постачання електроенергії, повідомили в прес-службі холдингу. Компанії Київські енергетичні послуги, Дніпровські енергетичні послуги і Донецькі енергетичні послуги отримали ліцензії на постачання електроенергії. Рішення схвалила Нацкомісії з енергетики 14 червня. Компанії почнуть роботу в четвертому кварталі 2018 року, вони зосередяться виключно на розподілі та постачанні електроенергії споживачам.
Авіакомпанія Air Malta вирішила відновити польоти в Україну. Регулярні рейси з Мальти в Київ стартують з 19 червня. На маршруті авіакомпанія має намір задіяти середньомагістральні літаки А320.
Цифра дня
100 млрд грн
Додатково може отримати держбюджет у разі перекриття схем контрабанди на митниці, розраховує міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Цитата дня
Заява Європейської Бізнес Асоціації про необхідність прийняття владою конкретних кроків по боротьбі з контрабандою:
"Ми вдячні уряду за звернення на цю проблему особливої уваги і розробку спільного з правоохоронними органами плану дій з боротьби з контрабандою та тіньовими схемами на митниці. Але також ми закликаємо уряд і всі інші органи влади перейти від планів до конкретних дій в цьому напрямку. Принциповим зараз бізнес бачить старт активних дій з реформування роботи митниці".