Картина ділового дня: оптимістичні очікування бізнесу, зростання українського експорту та перевірка штрафу Коболєва

16 квітня 2018, 21:09

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за 16 квітня.

Головне

Україна денонсує тільки частина угод з СНД, повідомила представник президента у Верховній Раді Ірина Луценко. За її словами, президент Петро Порошенко виступає за денонсацію договорів у рамках СНД, за винятком тих, які "прагматично необхідні Україні, як то визнання дипломів, працевлаштування, договір про транзит та інші, які будуть необхідні для роботи та економіки України".

Відео дня

Ділові очікування бізнесу досягли найвищого рівня з середини 2011 року, свідчать дані опитування керівників українських підприємств, який провів Національний банк. Відповідний Індекс ділових очікувань на наступні 12 місяців виріс до 120,6%, тоді як у попередньому четвертому кварталі 2017 року він становив 115,2%. Згідно з результатами, 88% опитаних вважають "задовільним" або "хорошим" своє фінансово-економічне становище. Кількість компаній, які розраховують на поліпшення свого стану протягом наступних років, зросла на 5%. Опитування також показало, що потреба підприємств у позикових коштах є найвищою з початку проведення опитувань. Значна частина респондентів планує залучення нових банківських кредитів.

"Мінус" зовнішньої торгівлі товарами України зріс до $457 млн за підсумками лютого, повідомила Державна служба статистики. Тоді як у попередньому місяці дефіцит зовнішньої торгівлі становив $284,1 млн. У цілому, за підсумками січня-лютого 2018 року від'ємне сальдо склало $741,1 млн у порівнянні з негативним сальдо $491,4 млн за аналогічний період 2017 року. У січні-лютому 2018 року експорт товарів склав $7,4 млрд, імпорт - $8,1 млрд. У порівнянні з січнем-лютим 2017 року, експорт збільшився на 17,9%, імпорт - на 20,3%.

Експорт агропродукції в ЄС різко збільшився, повідомила заступник міністра аграрної політики Ольга Трофімцева. За перші два місяці 2018 року Україна збільшила експорт аграрної продукції в Євросоюз на 28,1% - до трохи більше $1 млрд. Таким чином, на даний момент на ЄС припадає 36,5% українського аграрного експорту. У цілому за січень-лютий 2018 року зовнішньоторговельний оборот продукції агропромислового комплексу склав $3,7 млрд, з яких $2,8 млрд припадає на експорт українських аграрних і харчових продуктів. Помітно зріс експорт м'яса птиці - на $29 млн, яєць - на $11,4 млн, вершкового масла - на $20 млн, шоколаду - на $7,5 млн, виноградних вин - на $6,1 млн. Найбільшим імпортером української аграрної та харчової продукції стала Індія. Також до п'ятірки країн-найбільших покупців увійшли Іспанія, Нідерланди, Єгипет і Італія.

Компанії та ринки

Акції РусАла впали до нового історичного мінімуму через санкції США. На Гонконгській фондовій біржі акції алюмінієвого гіганта впали на 20,1% - до 1,63 гонконгських долара за одну акцію. Раніше найбільше вартість акцій на цій біржі падала до 2,09 долара в 2016 році і 2,19 долара в кінці 2013 року.

Maersk відмовилася від перевезення вантажів компаній РФ, що потрапили під санкції США. Як повідомили в данській компанії, прийнято рішення не приймати платежі за перевезення вантажів, що мають відношення до компаній або фізосіб, які опинилися в американському списку санкцій. Чинний режим санкцій забороняє використовувати американські судна і порти для перевезення вантажів, до яких мають відношення фігуранти "чорного списку".

Гендиректор мережі Цитрус пішов з посади. Причиною відходу Віталій Кузнєцов назвав зміну планів компанії. При цьому топ-менеджер залишається працювати в раді директорів. У прес-службі Цитруса відзначили, що перехід Кузнєцова був запланований ще в лютому. До приходу в Цитрус Кузнєцов багато років працював в компанії Samsung Electronics Україна.

Державна фіскальна служба перевірила законність 8 млрд грн штрафу голові Нафтогазу Андрію Коболєва. Як пояснив в.о. глави служби Мирослав Продан, рішення про застосування штрафних санкцій було винесено Енергетичною митницею на підставі отриманої доказової бази. При цьому, він закликав дочекатися результатів розгляду питання в судових інстанціях.

Газпром уклав новий контракт на поставку газу в Словенію, повідомили в російській компанії. Угода укладена з словенською компанією Geoplin Doo до 2023 року. Контракт передбачає постачання в обсязі 600 млн куб. м газу в рік. Відзначимо, що поставки російського газу в Словенію почалися в 1978 році. Дія попереднього контракту між Газпромом і Geoplin завершилася 31 грудня 2017 року.

Територію польського автозаводу Васадзе забудують нерухомістю, повідомили польські ЗМІ. На території заводу Fabryka Samochodow Osobowych, який юридично належить українській корпорації УкрАвто Таріела Васадзе, планується звести житлові та комерційні об'єкти. На місці складських приміщень інвестор FSO Global Expo планує почати будівництво багатофункціонального комплексу загальною площею 60 тис. кв. м з торговими площами і виставковим центром. Також планується будівництво паркінгу на 1400 машино-місць, зведення готелю бізнес-класу на 150 номерів і житлових кварталів. Будівництво планують розпочати у другій половині 2018 року.

Goldman Sachs назвав західні компанії, які найбільше залежать від Росії. У список потрапили американські і європейські компанії, у яких від 5% і більше виручки припадає на Росію, свідчать дані одного з найбільших у світі інвестиційних банків. Аналітики Goldman Sachs відзначили, хоча зроблені оцінки не є твердженням, що нижче наведені компанії - потенційні кандидати на контрсанкціі з боку РФ, проте інвестори стурбовані щодо перспектив бізнесу американських і європейських компаній, які працюють в Росії.

Три асоціації створили Конфедерацію фінансового ринку. Незалежна асоціація банків України (НАБУ), Українська федерація страхування (УФС) і Професійна асоціація учасників ринків капіталу і деривативів (ПАРД) підписали меморандум про партнерство та співробітництво. Як повідомила генеральний директор УФУ Галина Третьякова, члени Конфедерації узгодили основні напрямки роботи: налагодження співпраці з політичними партіями та урядом, гармонізація податкового законодавства, створення правил справедливої гри на фінансових ринках.

Енергетична митниця призупинила оформлення імпорту нафтопродуктів через технічні роботи. Як пояснили в прес-службі Державної фіскальної служби, тимчасова зупинка прийняття електронних платежів відбувається у зв'язку з проведенням технічних робіт. Станом на 17:50 фіскальна служба констатувала відновлення оформлення імпорту.

Цифра дня

29,5 грн/$

Складе обмінний курс гривні до долара США через 12 місяців, вважає український бізнес.

Цитата дня

Міністр економіки Німеччини Петер Альтмаєр про підтримку будівництва газопроводу Північний потік-2:

"Ми дали чітко зрозуміти, що Росія відповідальна за ситуацію в Сирії і в Україні. Однак це не означає, що ми повинні створювати джерело напруги на нашому порозі. Імпорт газу з Росії тривав і під час "холодної війни"- і був надійним".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X