Картина ділового дня: нові події газової війни, відмова Maersk від Одеси та пенсійні ініціативи

5 березня 2018, 21:31

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за 5 березня.

Головне

Газпром повідомив Нафтогаз про розірвання контрактів на поставку газу і транзит, повідомив глава російського монополіста Олексій Міллер. Російська сторона направила офіційне повідомлення українській. Процедура розірвання договорів може початися в Стокгольмському арбітражі через 30 і 45 днів, відповідно для контрактів на поставку і транзит, якщо сторони не вирішать спірні питання в ході переговорів.

Відео дня

Нафтогаз закриє своє єдине представництво в Росії. Наглядова рада української компанії доручила правлінню здійснити всі необхідні заходи для закриття офісу в Москві до 12 березня 2018 року. Офіційною причиною закриття назвали "відсутність доцільності подальшого існування представництва".

Глава МЗС Павло Клімкін доручив послам оцінити, які активи України може забрати у Газпрому за кордоном. Павло Клімкін повідомив, що в Україні є система, яка дозволить примусити російську монополію виконати рішення Стокгольмського арбітражу і виплатити Нафтогазу $2,6 млрд. За його словами, українські посли в різних країнах "все уважно рахують". "Зістрибнути з виконання рішення арбітражу зараз Газпрому вже не вдасться", - заявив глава МЗС.

В Україні хочуть змінити механізм нарахування пенсій, заявив міністр соціальної політики Андрій Рева. Зміна стосуватиметься пенсіонерів з великим стажем роботи, які отримували невисоку зарплату. "Ми продумуємо механізм, як зробити так, щоб роль стажу була більшою, ніж роль заробітної плати", - пояснив Рева.

Кабмін оголосив конкурси на посади голови Морської адміністрації, заступників глав Держагентства електронного урядування та Держпродспоживслужби. Відповідні розпорядження уряд прийняв 28 лютого. Конкурси відбудуться 27 березня. Посадовий оклад глави становитиме 18 тис грн, а заступників - 14,5 тис грн. Крім того, їм буде нараховуватися ряд надбавок.

Компанії та ринки

Maersk Line припиняє співпрацювати з Одеським портом. Великий контейнерний оператор вирішив 1 квітня не заходити в порт Одеси і запропонував два альтернативні варіанти для розвантаження - порти Чорноморськ і Південний.

На Бессарабському ринку вперше продали торгові місця через аукціон. У результаті торгів початкова ціна лота (права на оренду місця площею 1 кв. м, терміном на 3 місяці) виросла в 5,5 разів - з 1615 грн до 9010 грн.

Ощадбанк відновив іпотечне кредитування на первинному ринку нерухомості. Такі кредити банк видавав уже чотири роки. Зараз позики будуть видаватися у гривні на срок до 20 років з 30% -ним мінімальним першим внеском, який може бути зменшений до 10%. Ставка на перші два роки - 8,9% річних, починаючи з 25 місяця - 19,9%. У цілому, у цьому році Ощадбанк розраховує наростити портфель іпотечного кредитування на 700 млн грн.

Валерій Хорошковський передумав купувати Сбербанк в Україні. Бізнесмен вийшов з переговорів про покупку після того, як його юристи виявили, що угода містить ризики порушення санкцій законодавства ЄС.

General Electric придивляється до української медицини. У понеділок, 5 березня, президент і генеральний директор GE Healthcare в Європі Катрін Естрамп відвідала Київ, де вже зустрілася з керівниками ряду міністерств і відомств. Компанія хоче розширити свою присутність у сфері охорони здоров'я і надання медичної допомоги жителям селищ і міст, віддалених від медичних установ.

ViOil за рік збільшив виробництво соняшникової олії. Вінницький і Чернівецький олійно-жирові комбінати, що входять до складу промислової групи ViOil, у 2017 році збільшили виробництво нерафінованої соняшникової олії на 14%. За рік група переробила понад 950 тис. тонн насіння соняшнику.

Китай скоротить потужності з випуску сталі. Державний комітет у справах розвитку і реформ країни повідомив, що у цьому році очікується ліквідація надлишкових потужностей у сталевій галузі на 30 млн тонн, у вугільній - на 150 млн тонн. У 2017 році Китай скоротив потужності з виробництва сталі на 50 млн тонн, вугілля - на 250 млн тонн.

Аеропорт Харків збільшив пасажиропотік. Пасажиропотік міжнародного аеропорту в лютому цього року склав 53,4 тис. осіб. Це на 33% більше, ніж за аналогічний період минулого року, коли показник був на рівні 40 тис.чол.

Рітейлер Наш Край за рік збільшив товарообіг на 30%. Луцька інвестиційна група VolWest Group, яка займається розвитком мережі, збільшила товарообіг до 3,5 млрд грн. Операційний прибуток мережі зріс на 20%, а онлайн-продажі - на 55%, склавши близько 3% товарообігу офлайнових магазинів. Мережа в минулому році поповнилася 39 магазинами, з них 37 - за франчайзингом. Наш Край розвивається з 2001 року в трьох форматах: супермаркет, магазин біля дому та експрес.

Найбільший виробник товарного бетону в Києві за рік збільшив чистий прибуток втричі. Завод залізобетонних конструкцій, що входить в промислово-будівельну групу Ковальська, за підсумками 2017 року збільшило чистий прибуток втричі - до 242 млн грн. Крім того, активи компанії зросли в порівнянні з 2016 роком на 64% - до 1,7 млрд грн, передає Інтерфакс-Україна.

Цифра дня

$45 трлн

Становить обсяг тіньового банківського сектора у світі, або 13% від активів світової фінансової системи в 29 досліджених країнах і територіях. За рік він виріс на 7,6%, йдеться в доповіді Financial Stability Board, який був заснований країнами G20.

4,6 млрд грн

Склала виручка ракетно-космічної галузі в 2017 році. Це на 26,3% більше, ніж роком раніше. Обсяг реалізації продукції зріс на 24%, експорту - на 8,1%.

Цитата дня

Представник уряду Німеччини Штефан Зейберт про рішення Газпрому розірвати контракти з Нафтогазом:

"Той факт, що Газпром хоче закінчити контракти раніше, викликало роздратування не тільки тут, у Німеччині, а й в інших членів Євросоюзу і Єврокомісії".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X