Картина ділового дня: апеляція Нафтогазу, санкції ЄС за Крим і новий вид платіжних карт в Україні
Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за 18 червня.
Головне
Нафтогаз подав апеляцію для відновлення арешту активів Газпрому, повідомив головний комерційний директор групи Юрій Вітренко. Український держхолдинг звернувся до Апеляційного суду Швеції, який 13 червня видав наказ про призупинення процедури виконання рішення Стокгольмського арбітражу за клопотанням російського монополіста. Вітренко висловив упевненість, що Нафтогаз "виграє і в цьому поєдинку", хоча він і буде "непростим".
Сполучені Штати скасують мита на українські добрива після 16 років їх дії. Рішення прийнято за результатами чергового п'ятирічного перегляду, проведеного Мінторгівлі США. Мова йде про антидемпінгові мита на поставки твердої аміачної селітри. Вони були введені ще у вересні 2001 року. Мито переглядалася через 5 років, а до цього часу внутрішні виробники щоразу подавали заявки на його продовження. Цього разу заперечень не надійшло.
Рада ЄС ще на рік продовжила заборону на інвестиції в окупований Крим, повідомили в прес-службі. Санкції включають заборону на імпорт в ЄС товарів з Криму і Севастополя, заборону на інвестиції, туристичні послуги на півострові, а також експорт певних товарів і технологій у Крим у сфері транспорту, телекомунікацій та енергетики. Обмежувальні заходи продовжені до 23 червня 2019 року.
Україна створить в Євросоюзі групу для зупинки реалізації Північного потоку-2, заявив президент Петро Порошенко. Також Київ "активно веде переговори" з Німеччиною з метою залучення в міжнародний консорціум з управління газотранспортною системою України.
Компанії та ринки
Депутати запропонували посилити контроль за переміщенням авто на єврономерах. Група народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді два законопроекти - зі змінами до Податкового кодексу про зниження акцизного податку з автомобілів (№8487), а також про заборону на митне оформлення машин, які не відповідають стандарту Євро-5 і посилення контролю за переміщенням і використанням авто, зареєстрованих в інших державах (№8488).
В Україні запустили новий вид платіжних карт. Державний Ощадбанк першим в Україні випустив цифрові prepaid-карт для безконтактної оплати смартфоном або в інтернеті, повідомила прес-служба фінустанови. Карта не має фізичного носія, не прив'язана до інших карток і карткових рахунків. За необхідності її реквізити можна додати в електронні гаманці. Щоб отримати карту, не обов'язково бути клієнтом банку.
АМКУ виграв у аеропорта Бориспіль справу про багатомільйонний штраф. Таке рішення прийняв Верховний Суд України, який підтвердив неправомірність дій аеропорту, встановлених рішенням комітету, як порушення законодавства про захист економічної конкуренції. За вчинення цих порушень АМКУ в січні 2017 року наклав на аеропорт штраф в розмірі 12,8 млн грн.
Нафтогаз виплатив своїм співробітникам $21 млн премій за перемогу над Газпромом в Стокгольмі, повідомив в інтерв'ю НВ головний комерційний директор групи Юрій Вітренко. Премії отримали близько 40 осіб, які працювали над відповідним арбітражним процесом. Інша частина премії, приблизно $25 млн, буде сплачена тільки після того, як будуть отримані гроші від Газпрому. Виплати розподілені протягом трьох років.

ДТЕК побудує найбільшу сонячну електростанцію в Україні, повідомили в китайській компанії Jiangsu Seraphim Solar System. Остання виграла тендер на поставку сонячних панелей потужністю 246 МВт. Станція буде розташована в Дніпропетровській області і зможе задовольнити потреби в електроенергії понад 1 млн осіб, одночасно скорочуючи викиди вуглекислого газу на 3 тис. т на рік, додали в компанії.
АВК призупинив поставки цукерок німецькому партнеру через їх продаж з рекламою ЧС-2018 у Росії, повідомляється в офіційній заяві українського виробника. В АВК відзначили, що дизайн тубуса цукерок не є їх розробкою, макет створювався партнерами без повідомлення виробника, виходячи з власних міркувань німецької компанії.
Аеропорт Запоріжжя запустив електронну систему реєстрації, повідомила прес-служба аеропорту. Пасажири можуть самостійно і заздалегідь отримати електронний посадковий талон, не розкриваючи його. Документ буде містити всі дані про номер рейсу, посадкове місце та іншу інформацію про переліт пасажира. Також з'явилася можливість проходити всі формальності за моделлю Fast Track, яка прискорює процес посадки пасажирів на літак.
Забудовника зобов'язали знести багатоповерховий будинок в Києві, йдеться у рішенні Господарського суду столиці від 11 червня. Мова йде про житловий комплекс Перспектива в Деснянському районі по вулиці Теодора Драйзера, 40. Багатоквартирний будинок був побудований замість школи на землі з цільовим призначенням Освіта. Компаніям Глобал Буд-3, Укрсоцбуд, Київмонтажбуд доручено знести об'єкт як самовільно збудований і привести земельну ділянку в початковий стан.
Приватбанк перереєструвався з публічного на приватне акціонерне товариство, повідомила прес-служба фінустанови. Реорганізація назви пов'язана з новими законодавчими вимогами для публічних акціонерних товариств (ПАТ), яким до останнього часу був Приватбанк. "Форма організації банку як приватного акціонерного товариства найбільш відповідає його статусу банку зі стовідсотковою держвласністю", - пояснили в Приватбанку.
Україна вчетверо збільшила експорт молока. За даними Державної фіскальної служби, у травні 2018 року показник виріс до $2,2 млн. Молоко в основному експортувалося в Лівію. При цьому імпорт молока також виріс - в 2,2 рази, до $0,5 млн.
Укрпошта запустила експрес-доставку товарів з китайського JD.com, повідомляють в компанії. Митне оформлення товарів, що надійшли в Україну через канал JD-UKRPOSHTA, згідно з українським законодавством, проводиться в експрес-форматі. Таким чином, доставка товарів в середньому займе 14 днів, тоді як стандартний термін доставки з JD може становити до 45 днів.
Цифра дня
5 млн грн
До такого рівня, тобто в 16 разів - з 80 млн грн, був знижений заставу для співвласника Комплексу Агромарс (ТМ Гаврилівські курчата) народного депутата Євгена Сігала.
Цитата дня
Головний комерційний директор групи Нафтогаз України Юрій Вітренко в інтерв'ю НВ про те, як українська сторона буде відстоювати свої позиції в суді про арешт активів російського Газпрому:
"Висновки писав не один суддя, а три арбітри. Газпром стверджує, що рішення писали арбітри, а секретар суду. Це неправда. Рішення писали арбітри. Найближчим часом ми надамо докази цього апеляційному суду. І на підставі цього, ми розраховуємо, що це рішення про призупинення примусового виконання буде переглянуто".