Картина ділового дня 9 листопада: дефіцит держбюджету, штрафи для авто на єврономерах і € 1 млрд від ЄС

9 листопада 2018, 20:15

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за п'ятницю, 9 листопада.

Головне

Держбюджет України за 10 місяців виконаний з дефіцитом 4,8 млрд грн, повідомили в Мінфіні. Дефіцит загального фонду склав 10,5 млрд грн при встановленому на рік максимумі в 57,4 млрд грн. За підсумками дев'яти місяців Держказначейство відзвітувало про дефіцит держбюджету в 7,3 млрд грн, в тому числі за загальним фондом – 11,3 млрд грн, що означає профіцит держбюджету в жовтні. Мінфін зазначає, що успішні переговори з МВФ сприяли виходу України на міжнародні ринки капіталів, що дозволило збільшити зовнішні запозичення для фінансування дефіциту бюджету за підсумками 10 місяців до 19,4 млрд грн, або $725 млн.

Відео дня

ДФС вимагає від Нафтогазу 16,3 млрд грн за перемогу над Газпромом, свідчить інформація в проекті проспекту емісії єврооблігацій НАКу. Держфіскальна служба вимагає цієї суми в якості податку на додану вартість у зв'язку з виграною справою в Стокгольмському арбітражі. Нафтогаз заперечив проти виведення податкової перевірки, і "на день укладення цієї проспекту цінних паперів не було ні переглянутого рішення податкових органів, ні змін в позиції компанії". У проекті проспекту також йдеться про податкові претензії і до "дочки" НАК – оператору газотранспортної системи Укртрансгаз: близько 2,3 млрд грн за зобов'язаннями ПДВ і податку на прибуток і близько 1,6 млрд грн (сумарно близько $100 млн) за неправильно розраховані збитки. Однак, Укртрансгаз оскаржив ці податкові висновки в суді.

Рада ратифікувала угоду з ЄС про отримання € 1 млрд макрофінансової допомоги. За відповідне рішення проголосувало 242 народних депутати. Транш буде розділений на дві частини, кожна по € 500 млн. Очікується, що перша надійде в Україну восени цього року після завершення сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання чинності підписаних документів і виконання Україною умов надання першого траншу. Друга частина повинна надійти весною 2019 року за результатами оцінки виконання Україною заходів щодо реформування відповідних секторів реалізації державної політики.

Рада посилила штрафи для автомобілів на єврономерах. Закон був прийнятий у другому читанні і в цілому 245 народними депутатами. Документ встановив зобов'язання ввозити автомобілі в режимі транзиту лише за умови внесення грошової застави в розмірі митних платежів. При цьому, ввезені в таких режимах авто заборонено передавати у володіння або користування третім особам, або використовувати для підприємництва або отримання доходів в Україні. За таке порушення передбачено штрафи в розмірі до 34 тис. грн. Закон посилює штрафи за порушення строків ввезення особистих автомобілів у митному режимі транзиту. Штраф у розмірі 17 тис. грн буде стягуватися за перевищення терміну від 10 до 20 діб. Від 20 до 30 діб він складе 85 тис. грн, більше ніж на 30 діб (а також за втрату або розкомплектування транспортних засобів) – 170 тис. грн, або їх конфіскацію за рішенням суду.

Новини компаній та ринків

Україна почала використовувати зимові запаси газу, свідчать дані оператора газотранспортної системи компанії Укртрансгаз. Так, 7 листопада підземні сховища перейшли від нетто-закачування до нетто-відбору газу: відбір склав 1,8 млн куб. м при закачуванні 0,23 млн куб. м. "Ми входимо в сезон відбору газу з рекордними за останні 6 років запасами на даний момент, перед сезоном відбору – 17,2 млрд куб. м", – відзначили в прес-службі Укртрансгазу.

Локомотив General Electric відправився в перший рейс, повідомили в прес-службі Крюківського вагонобудівного заводу. 8 листопада почалися випробування першого тепловоза Тризуб. Локомотив відправився з Крюківського заводу, де відбувалося кінцевий збір локомотива, і прибув на залізничну станцію Крюків-на-Дніпрі. Кінцевий пункт тепловоза з 48 навантаженими вагонами загальною вагою 4,5 тис. тонн – станція Ромодан. Укрзалізниця вже отримала 15 нових локомотивів Тризуб, ще 15 очікуються в першому кварталі 2019 року.

Глава Укргазвидобування має намір піти з Нафтогазу, повідомило джерело на ринку виданню Економічна правда. Олег Прохоренко був призначений на посаду члена правління Нафтогазу навесні 2017 року. За словами джерела, топ-менеджер вже оформив відповідне звернення до наглядової раді Нафтогазу. Рішення пов'язане з незадоволеністю темпами перегляду зарплат апарату Укгазвидобування. Крім того, зверненню Прохоренка передувало ускладнення його стосунків з главою НАК Андрієм Коболєва.

Рада зняла перешкоди для зниження ренти на видобуток газу з нових свердловин. Відповідна норма прописана в прийнятому 8 листопада у другому читанні і в цілому законопроекті №8487 про розмитнення автомобілів. Зокрема, текст документа містить поправку, яка врегулює питання з використанням ренти для м'яких меблів і килимів яке почалося в 2018 році.

МХП купує компанію Perutnina Ptuj у Словенії. Агрохолдинг Миронівський хлібопродукт отримав дозвіл Комісії із захисту конкуренції Сербії на придбання 90,69% акцій вертикально-інтегрованої компанії в Південно-Східній Європі Perutnina Ptuj. "Планована концентрація буде здійснюватися на підставі договору про покупку акцій... Після операції MHP SE буде володіти 90,69% акцій від загальної кількості акцій Perutninе. Пов'язані з Perutninе компанії в Сербії... здійснюють діяльність з виробництва бройлерів, інкубації яєць, виробництва та продажу свіжого і переробленого м'яса птиці", – повідомило сербське відомство.

Власник Альфа-Банку Україна залучив $100 млн від інвесторів, повідомила прес-служба фінустанови. Компанія ABH Ukraine Limited зареєструвала два чергових випуски єврооблігацій. Ставка купона за обома випусками – 8,75% річних із щоквартальною виплатою. Цінні папери випущені за правилом Reg S (для неамериканських інвесторів). Дані випуски єврооблігацій стали, відповідно, тринадцятим і чотирнадцятим випусками компанії ABH Ukraine з початку 2015 року.

В Україні запустили новий сервіс з дистанційного отримання електронних відкритих ключів, повідомили в прес-службі Акредитованого центру ДФС. Тепер клієнти центру отримали можливість дистанційно, в режимі 24/7, за 2-3 хвилини отримати новий сертифікат з терміном придатності до двох років. Електронні ключі, видані центром, дозволяють звітувати в режимі онлайн перед органами Державної статистики України та Пенсійного фонду.

Київметробуд побудує гілку на Виноградар, повідомив Київський метрополітен. За результатами аукціону компанія запропонувала ціну, яка на 12,2 млн грн нижче очікуваної вартості. Компанія запропонувала виконати зазначені роботи за 5,9 млрд грн з ПДВ. Відповідно до законодавства розпочато процедуру акцепту (згода прийняти умови, що містяться в пропозиції укласти договір).

Україна вперше почала поставки йогуртів до Євросоюзу. Як повідомили в прес-службі компанії Данон, йогурти її херсонського заводу з'явилися на полицях магазинів Польщі. З 1 червня компанія щотижня експортує 10 тонн продукції для дітей під брендом Danonki (в Україні це ТМ Растишка), з 11 жовтня – аналогічний обсяг біфідойогурт Activia.

В аеропорту Тернопіль планують побудувати вантажний термінал, повідомила прес-служба повітряних воріт. Тернопільська облрада 6 листопада затвердила концепцію розвитку аеропорту до 2030 року. Згідно з концепцією, в аеропорту з'явиться митний термінал зі складами, офісними приміщеннями та торгово-виставковими площами. Орієнтовна вартість будівництва складе 308 млн грн. Для цього обласна влада відведе площу 13,5 га. Вантажний термінал можуть побудувати вже за 6-7 років.

Цифра дня

2 млрд грн

Було виведено з банку ВБР Олександра Януковича і зараховані на рахунки в Міжнародний інвестиційний банк (МІБ), контрольний пакет акцій якого належить президенту Петру Порошенко.

Цитата дня

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман має намір скоротити розмір зарплати керівників компаній Нафтогаз і Укрпошта при укладанні нових контрактів:

"Контракти з керівниками компаній вже підписано, тому я не можу втручатися, щоб їх переглядати. Але точно можу сказати: як тільки ці контракти закінчаться, в цій вакханалії з космічними зарплатами я поставлю крапку. Мільйонні, десятимільйонні премії – це просто неприпустимо. Ринкова зарплата – добре, але це ринкова зарплата, а не захмарна, яку сьогодні отримують".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X